Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Reklama

0 eurové bankovky jako sběratelský fenomén

0 eurové bankovky jako sběratelský fenomén

0 eurobankovky jsou novodobý fenomén, který zasáhl i Česko. Přestože máme české koruny a euro je v nedohlednu.

Suvenýrové 0 eurobankovky mají nulovou nominální hodnotu, ale mezi sběrateli i u nás mají svou cenu sběratelskou, či cenu tematickou. Při nich se přihlíží ještě více, než při bankovkách běžných, na sériová čísla a jejich symboliku. U nás v České republice dosud vyšlo několik motivů, které ihned vyvolaly rozruch mezi sběrateli. Snad nejvíce bankovka s tváří Karla Gotta, která vyvolala mimořádný rozruch. Její limitovaný náklad 5 000 kusů nedokázal nasytit vysokou poptávku mezi sběrateli z Čech, ale také z Německa a Slovenska. I to působilo několikanásobný nárůst její prodejní ceny už před spuštěním prodeje v nabídkách některých prodejců. Přitom hlavní myšlenkou těchto bankovek je podpořit cestovní ruch. To se jí i daří.

 

České 0 eurové bankovky jako součást podpory evropského turizmu 

První vydanou bankovkou byl úspěšný motiv s Pražským hradem z roku 2018. Motiv s Karlem Gottem do prodejny spjaté s jeho jménem v centru Prahy přilákal zástup zájemců a zpropagoval 0 eurobankovky i mezi sběrateli, pro které byly tyto bankovky novinkou. Historická Praha získala v roce 2019 další motiv, který se zaměřil na Karlův most. Své bankovky nabízela také ZOO Liberec a ZOO v Ústí nad Labem. Nedávno to byla i Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni a v prosinci se mezi města z bankovek přidá i Mělník, připomínající si výročí 745 let. Sběratelsky zajímavou byla listopadová edice věnována 30. výročí Sametové revoluce. Ta vyšla současně se slovenským vydáním ve stejném nákladu 10 000 kusů.

Návštěvníci a sběratelé ještě mohou najít volné kousky motivu s budovou Nové radnice města Ostrava ve všech šesti informačních centrech města.


Své bankovky nabízí i město Brno. Druhé největší město České republiky na vlastní bankovce zobrazuje dominantu města, Katedrálu svatého Petra a Pavla. Prodejním místem je diecézní Muzeum, Petrov 1. To je i správcem celé kulturní památky. Cena jedné bankovky je 70 Kč. Svou sběratelskou vášeň mohou návštěvníci spojit s osobní návštěvou muzea kdykoliv během týdne od pondělí do soboty od 10:00 do 17:00 hodiny.


Kulturní dědictví, turistické cíle, nebo konkrétní místa

Koncept suvenýrových sběratelských bankovek vznikl ve Francii jako nástroj na podporu cestovního ruchu. Některé muzea, hrady a památníky se tehdy zapojily do projektu, kterým dokázali zaujmout nejen domácí turizmus a sběratele, ale postupně i zahraničí. Dnes se 0 eurobankovky stávají běžnou součástí evropských atrakcí. Jednotlivé místa jsou tak v hledáčku lidí, kteří by zřejmě dané místo jinak nenavštívili. Prodejny lístků a informační kanceláře míst v nejnavštěvovanějších městech a při nejznámějších památkách nabízejí 0 eurobankovky často již s vysokými sériovými čísly. Návštěva daného místa pro putovního sběratele je příležitostí k poznávání dané atrakce a muzea. Česká republika je součástí Evropy a je mimořádně bohatá na kulturní bohatství. Proto nemůže být výjimkou. Bankovky jsou tištěné stejně kvalitním tiskem a nesou podobné ochranné prvky, jaké lze nalézt na oficiálních platidlech eurozóny. Zajímavostí je i kvalitní bavlněný papír, jaký se používá i při skutečných platidlech. Právě sériový tisk a limitovaný počet je zárukou, že každá bankovka je jedinečná.

Oficiální stránky českých suvenírových bankovek: www.eurosouvenir.cz

Poslední komentáře - 0 eurové bankovky jako sběratelský fenomén

Reklama:

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.