Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Reklama

Co mají společného Luke Skywalker a Hérakles? Prozradí výstava o mýtech a pohádk

Co mají společného Luke Skywalker a Hérakles? Prozradí výstava o mýtech a pohádk

„Bylo nebylo…“ tak začínají příběhy, které vypráví o fantastických světech a statečných hrdinech. Jsou to příběhy, které nás provází už tisíce let a vychází z fantazie lidí. Muzeum MAMUZ v rakouském Mistelbachu je vzdálené pouhých třicet kilometrů od českých hranic a pořadatelé tak výstavy pravidelně připravují kompletně i v češtině. Výjimkou není ani nová výstava „Pohádky, mýty a symboly. Člověk a jeho příběhy“. „Návštěvníci se vydají po stopách symbolů. Dozví se, co je mnohým vyprávěním společné, jak důležité je pohádky číst, a odpoví si na otázky – co v nás tyto příběhy vyvolávají, proč nás tak fascinují a co se jejich prostřednictvím dozvídáme sami o sobě,“ říká vědecký vedoucí muzea MAMUZ Franz Pieler. Jedním z nejpozoruhodnějších exponátů celé výstavy je soška Lvího muže zapůjčená z německého Ulmu. Jedná se o dílo staré přibližně 40 000 let vyrobené z mamutoviny. Pro objednané skupiny zajišťuje muzeum i česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina personálu. Výstava potrvá až do 24. listopadu.


Součástí všech kulturních společenství je odpradávna vyprávění příběhů, jejichž prostřednictvím se z generace na generaci předávají vědomosti a zkušenosti. Postavy hrdinů, bájných bytostí nebo příběhy, ve kterých se bojuje s draky, mají symbolický charakter a hrají důležitou roli. „Už v dobách lovců mamutů se vyprávěly příběhy, vyměňovaly se zkušenosti a mladí dostávali prostřednictvím příběhů cenné rady, které jim pomáhaly přežít. Symbolické kresby, obrazy a figury sloužily jako srozumitelné příběhy,“ říká Pieler. Jeskynní malby a archeologické nálezy ukazují, nakolik bylo vyobrazení silného býka, který je dodnes používán v reklamě a umění, významné už pro naše předky. Také jablko má coby symbol za sebou mimořádně dlouhou historii. Najdeme je nejen v bibli, ale také v pohádkách a legendách. Výstava „Pohádky, mýty a symboly. Člověk a jeho příběhy“ se zabývá otázkami, jak tyto a mnohé dalších obrazy a symboly ovlivňovaly naše životy v minulosti a dnes.

Mýty, které vyprávějí o Héraklovi a jeho hrdinských činech, fascinují čtenáře, posluchače a diváky po celém světě dodnes. Hérakles musel zvládnout dvanáct nadlidských úkolů, než mohl vystoupit na Olymp. Také Luke Skywalker se vydal v sérii hvězdných válek George Lucase na cesty. Musel se postavit svému otci Darth Vaderovi, aby obnovil rovnováhu v galaxii. Tyto dva příběhy dělí tisíce let, a přesto je patrná řada podobností: motiv hrdinské cesty je pradávné schéma, které se objevuje už v příbězích starobylých kultur ve Středomoří. Výstava nás vyzývá, abychom se zamysleli nad tím, co v nás tyto příběhy probouzí a nakolik jsou pro nás dodnes vzorem, abychom dokázali růst prostřednictvím náročných úkolů.


V době internetu a sociálních médií jsme denně konfrontováni s množstvím obrazů. „Abychom si proklestili cestu každodenní záplavou informací a obrázků v médiích, politice a reklamě, nestačí jen číst texty. Potřebujeme k tomu schopnost správně obrázky „přečíst“ a zařadit si je. Získání takové obrazové dovedností je důležitější než kdy dřív,“ shodují se na výzvách dnešní doby Franz Pieler a kurátor výstavy Wolfgang Wettengel.

Vedle klasických komentovaných prohlídek nabízí muzeum MAMUZ v Mistelbachu speciální workshop „Hrdinská cesta“. Tvůrčí dílna zve účastníky k ponoření se do světa hrdinů z pohádek, mýtů a ság a hledání jejich odkazů na osobní obrazy ve vlastní hlavě. Na této cestě se nabízí příležitost získat nové společníky, kteří mohou být nápomocní při řešení budoucích dobrodružství, ať už v práci nebo v každodenním životě.
Poslední komentáře - Co mají společného Luke Skywalker a Hérakles? Prozradí výstava o mýtech a pohádk

Reklama:

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (22.4.2019-22.4.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (22.4.2019-22.4.2019) 22.04.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi (18.4.2019-22.4.2019)

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi (18.4.2019-22.4.2019) 18.04.2019

Ředitel Regionálního muzea v Kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: "Těší nás, ž...

Velikonoce v Zoo Brno (19.4.2019-22.4.2019)

Velikonoce v Zoo Brno (19.4.2019-22.4.2019) 19.04.2019

Každý den si zájemci budou moci vytvořit a ozdobit vlastní kraslici, u mistra...

Výletník doporučuje

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou je starobylé město na řece Bečvě v srdci Moravské brány. První písemná...
Hostinec u Zlaté lípy

Hostinec u Zlaté lípy

Ubytovací hostinec se nachází v okrese Česká Lípa v Ralské pahorkatině v malebném údolí řeky...