Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Reklama

Mladečské jeskyně – jeskyně cromagnonského člověka

Mladečské jeskyně – jeskyně cromagnonského člověka

Mladečské jeskyně jsou archeologickou a paleontologickou lokalitou evropského významu. Najdeme je na severozápadním okraji obce Mladeč, zhruba pět kilometrů západně od Litovle, na území národní přírodní památky "Třesín", v chráněné krajinné oblasti "Litovelské Pomoraví". Jsou největšími jeskyněmi tzv. Mladečského krasu, nevelkého území devonských vápenců s četnými krasovými jevy na okraji Bouzovské vrchoviny při Hornomoravském úvalu.


Jedná se o složitý, převážně horizontální labyrint chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodnou modelací stěn a stropů s krápníkovou výzdobou a svými chodbami prostupují vrchem Třesín až pod hladinu podzemní vody. Z celkové délky 1 250 m chodeb a síní, o výškovém rozpětí 30 m, je 380 m zpřístupněno veřejnosti.

Jeskyně byly objeveny v letech 1824 – 1828 při otvírce lomu na vápenec pro stavbu silnice z Olomouce do Mohelnice a ještě v průběhu 19. století v nich zahájil Josef Szombathy, kustod vídeňského muzea, rozsáhlé archeologické výkopy. Četné kosterní pozůstatky lidí, množství kostí zvířat, kostěné i kamenné nástroje a ozdoby pravěkých lovců jsou uloženy v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni.V roce 1911 postavená hrázděná budova správy jeskyní se bez větších úprav zachovala dodnes, při rekonstrukci v roce 2010 k ní přibylo citlivě provedené technickoprovozní zázemí a v současnosti se chystá naučná expozice, která si vytkla za cíl prezentovat tuto jeskyni jako unikátní přírodní výtvor spojený s pravěkým osídlováním krajiny. Jeskyně byla rituálním pohřebištěm cromagnonského člověka, o čemž svědčí nálezy kostěných hrotů oštěpů a rekonstrukce jednoho z obřadů v Dómu mrtvých na začátku návštěvnické trasy. Dosud jsou zde zbytky ohnišť a kosti pravěkých zvířat. Dalším prostorám s vysokými rozervanými stropy a bohatou krápníkovou výzdobou vévodí monumentální stalagmit Mumie.V říjnu a listopadu již zvolna končí sezóna, takže je ideální čas k prohlídkám v malých skupinách, kde se vám průvodce může více věnovat a prohlídka jeskyní je tak opravdu zážitkem. Vstupy jsou v říjnu celý týden, v listopadu pak už jen ve všední dny a od prosince je již jeskyně až do jarního období uzavřena.

 
Informace o ostatních zpřístupněných jeskyních České republiky, otevíracích dobách, cenách vstupného, teplotě v jednotlivých jeskyních či délkách prohlídek a také informace o kulturních akcích pořádaných v jeskyních naleznete na webových stránkách www.caves.cz.Poslední komentáře - Mladečské jeskyně – jeskyně cromagnonského člověka

Reklama:

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (25.6.2019-25.6.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (25.6.2019-25.6.2019) 25.06.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Hrátky na Šumavě (25.6.2019-25.6.2019)

Hrátky na Šumavě (25.6.2019-25.6.2019) 25.06.2019

V aule základní školy v Železné Rudě.

Školní výlety 2019 s NOVINKAMI v parku Fábula (15.5.2019-28.6.2019)

Školní výlety 2019 s NOVINKAMI v parku Fábula (15.5.2019-28.6.2019) 15.05.2019

Projdete dobrodružnou cestu pohádkovým sklepením za Igráčkem. Navštívíte tvoř...

Výletník doporučuje

Odry

Odry

Město Odry  leží v nadmořské výšce 274 m.n.m. v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový...
Oslavany

Oslavany

Oslavany jsou konečnou stanicí železnice z Brna přes Moravské Bránice.  Leží v...
Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Chcete poznat místo, kde se před více jak 150 lety zrodila genetika? Navštivte Mendelovo...
Beroun

Beroun

Královské město Beroun , ležící na soutoku řek Berounky a Litavky, láká k návštěvě nejen svými...

Doporučujeme pro ubytování:

  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.