Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

expertpaperwriter

Thank you for posting such a great...
20.10.18 (kakbrus12)

expertpaperwriter

There is an overview of the sites that...
19.10.18 (teffscapo)

expertpaperwriter

There is an overview of the sites that...
19.10.18 (teffscapo)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Reklama

Dva v jednom: tipy na výlety a třídění odpadu – to je projekt Čistou přírodou!

Dva v jednom: tipy na výlety a třídění odpadu – to je projekt Čistou přírodou!

Plánujete výlet do přírody? Tak zkuste některou ze zmapovaných tras podle projektu „Čistou přírodou“. Jeho cílem je zmapovat turistické trasy vedoucí krásami České republiky, na kterých je možné třídit odpad. Ten bychom měli třídit všude – i na cestách a věřte, že to jde i na výletech.


Lesíky a hluboké lesy, louky a palouky, zříceniny, rybníky a jezera, potůčky a vodopády, nádherná panoramata – je tolik krásy, které nám česká příroda nabízí!
Každý z nás má určitě oblíbená místa, kam si utíkáme odpočinout, když potřebujeme vypnout. A příroda nás vždy vítá s otevřenou náručí.
Aby to tak zůstalo, neměli bychom zapomínat chovat se k přírodě ohleduplně – můžeme jí to vrátit i tím, že začneme třídit odpad i na výletech! Ptáte se, jak to asi tak udělat? Když se chce, je to celkem snadné.

Tip na třídění odpadu

Kromě pořádné svačiny, pláštěnky a rezervního oblečení si na výlet přibalte starou igelitku nebo pytlík na odpadky.
Tam pak můžeme během cesty dávat všechny odpady, které na výletě vyprodukujeme – na nejbližším třídicím stanovišti pak z obsahu igelitky nebo pytlíku vytřídíme vše, co třídit jde. A zbytek vyhodíme do nádoby na směsný odpad.
Zajímavé rady a tipy najdete v článku „Jak naložit s odpadem na túrách?“.Pro začátek můžete vybírat ze třinácti zajímavých výletních tipů. Během léta se s vámi ale podělíme o další.

Projekt Čistou přírodou – co vše nabízí?

Na postupně přibývajících trasách zmapovaných projektem „Čistou přírodou“, jsou vytipována právě i nejbližší stanoviště, kde můžete vytřídit odpad.
Kromě trasy vyznačené na mapě, máte v průvodci ke každé z nich pohromadě fotografie  z konkrétních zastávek na zajímavých místech s popisem, na trasách jsou také vyznačeny třídicí zastávky, a také náročnost a délka trasy.
Vybraný výlet si můžete vytisknout či stáhnout v pdf v podobě itineráře, nebo stáhnout jako offline mapu. Trasy můžete také sdílet.
Pojďme se tedy rychle sbalit a hurá na nějaký ten výlet Čistou přírodou!

Kam se „Čistou přírodou“ vydat?

Co tak vyrazit hledat „Štěchovické podklady přírody“?
Trasa poblíž Prahy měří necelých 15 kilometrů, je náročnější a zabere asi 5 a půl hodiny, tak si výlet dobře naplánujte.  Rozhodně ale stojí za to - můžete se těšit na romantické údolí plné meandrů Vltavy, protkané naučnou stezkou Svatojánských proudů a přes stoletou trampskou osadu Ztracenka, minete i dvě vltavské přehrady. Najdeme tu spoustu přírodních pokladů, cestou můžeme narazit třeba i na vzácné mloky nebo muflony.Trasa Štěchovické poklady přírody rozhodně uchvátí romantické duše. Putovat budeme v údolí Vltavy, které je plné meandrů a půjdete naučnou stezkou Svatojánských proudů. Potkat můžete mloky i muflony.


A samosebou tu nechybí ani vyznačení stanoviště na tříděný odpad. Obaly od svačiny z výletu tak nemusíme házet do směsného koše, ani je odvážet na vytřídění domů. Příroda nám za naši ohleduplnost poděkuje a my se budeme do takto čistého prostředí rádi vracet.

Na jižní Moravě se nechte zlákat krásnou „Prosluněnou Pálavou“, nebo se vydejte „Nahoru a dolů Podyjím“. Obě trasy jsou středně náročné, časově počítejte s putováním po krásách Moravy více než 5 hodin, ale rozhodně to stojí za to!

Severní Morava láká k výletu po okolí „Karlovy studánky“, která je jednou z nejkrásnějších středně náročných tras Jeseníků a vede naučnou stezkou podél břehů Bílé Opavy.
Kdo má raději náročnější treky, může zkusit výlet na Lysou horu, kde se na vrcholu Gigula dříve údajně slétávaly čarodějnice.

Prozatím se podařilo zmapovat 13 tras a další postupně přibývají.


 
Úchvatný Děvín – Morava opravdu svými přírodními klenoty uhrane. Pouhých 554 metrů a Pálavu máte jako na dlani.

Čistou přírodou s Havlem!

Do projektu se zapojil také Tomáš Havel, mladý a celosvětově úspěšný fotograf, jehož fotografie přírody obdivuje na instagramu více než 100 000 sledujících.
Tomáš se s námi vydal zmapovat několik tras a připravujeme s ním soutěž o fotografický workshop (více v článku „Sláva Havlovi a novým trasám Čistou přírodou!“).

Vydejme se tedy vstříc poznávání krás české přírody a mějme přitom na paměti, že přírodě je nutné někdy pomoci - třeba tím, že vytřídíme své pozůstatky z výletu na nejbližších stanovištích. Tříděním odpadu zachráníme ročně 28 km2 přírody.  A to má smysl!Itinerář tras si můžete stáhnout a uložit, nebo vytisknout. Základní podstatné zastávky na trase tak najdete kdykoli a kdekoli. U každé trasy je najdete vpravo dole, tak jako možnost uložit mapu či trasu sdílet.

 


Poslední komentáře - Dva v jednom: tipy na výlety a třídění odpadu – to je projekt Čistou přírodou!

Reklama:

Reklama

Kalendář akcí

Dveře archivů otevřené dokořán (20.10.2018-20.10.2018)

Dveře archivů otevřené dokořán (20.10.2018-20.10.2018) 20.10.2018

Bohatý program pro zábavu i poučení, exkurze do běžně nepřístupných prostor, ...

Biotrh - Toulcův dvůr (20.10.2018-20.10.2018)

Biotrh - Toulcův dvůr (20.10.2018-20.10.2018) 20.10.2018

Biotrh na Toulcově dvoře bude v příštích měsících probíhat s neprav...

Farmářské tržiště Jiřák 2018 (20.10.2018-20.10.2018)

Farmářské tržiště Jiřák 2018 (20.10.2018-20.10.2018) 20.10.2018

Místo: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 Datum: každý týden ve stř...

Výletník doporučuje

Sklárna Rückl

Sklárna Rückl

Rodinná sklárna Rückl nacházející se nedaleko Berouna je po celý rok otevřena návštěvníkům....
Horský hotel Arnica

Horský hotel Arnica

Ubytování v horském hotelu ARNICA v Krušných horách nabízí prostor pro sportovní vyžití i...
Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru

Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar Pivovar...