Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Soi keo Hy Lạp vs Phan Lan bongda365

Soi kèo Hy Lạp vs Phần Lan bongda365 Hy...
15.11.18 (haigiacmo123)

Soi keo Gibraltar vs Armenia bongda365

Soi kèo Gibraltar vs Armenia bongda365...
15.11.18 (haigiacmo123)

Khong phai Morata, day moi la 'chan go' thu thiet luc nay

'Chân gỗ' là biệt danh thường được đặt cho...
15.11.18 (ducmessi3792)

Diskutuj zde

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  305  306  307  308  >>
Skiareál Špindlerův Mlýn chystá na zimu revoluční systém prodeje skipasů. Ceny p

Skiareál Špindlerův Mlýn chystá na zimu revoluční systém prodeje skipasů. Ceny p


11.11. 2018

Zima se nezadržitelně blíží a přípravy na lyžařskou sezónu 2018/2019 jsou v plném proudu i ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. Největší krkonošské středisko si připravilo pro návštěvníky řadu novinek. Tou největší je změna systému nákupu skipasů. Lyžaři si budou moci vybrat z několika způsobů nákupu a sami se rozhodnout, kolik za skipas zaplatí. Díky věrnostnímu programu GOPASS se pořizování skipasů přesouvá do online prostředí, které kromě pohodlného nákupu přinese lyžařům i zajímavé úspory. Oproti loňskému roku budou ceny skipasů dokonce nižší.

„Náš věrnostní systém GOPASS není našim klientům neznámý, setkávají se s ním již čtvrtou sezónu. Svět se digitalizuje a my s ním. Proto je pro nás prodej skipasů přes internet největší prioritou. Skipasy na internetu letos dokonce zlevňujeme. Pokud si lyžař zakoupí jakoukoliv permanentku v našem e-shopu gopass.cz s předstihem tří a více dnů, vyjde ho ještě levněji než v loňském roce. Nákup z pohodlí domova tak bude nejen nejpohodlnější, ale i nejlevnější,“ uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš s tím, že se stačí jen zaregistrovat na www.gopass.cz a využívat slevy, odměny a výhody. Při nákupu online tři a více dní dopředu ušetří zákazníci oproti cenám v hlavní sezóně na kamenné pokladně 180 korun.

NOVINKA ZIMY 2018/2019: Samoobslužná klientská centra GOPASS Tickets

Skiareál Špindlerův Mlýn myslel i na ty, kteří nechávají nákup skipasů na poslední chvíli. Nadcházející lyžařská sezóna ve Špindlu přináší možnost zakoupit si lacinější skipas také přímo ve středisku. Ve Svatém Petru, Medvědíně i Horních Mísečkách najdou návštěvníci nově speciálně vyhrazená a označená místa – GOPASS Tickets se samoobslužnými pokladnami. U klientských center bude k dispozici vyškolený personál, který klientům s nákupem lacinějších skipasů pomůže. K nákupu skipasu přes samoobslužnou pokladnu bude potřeba mít u sebe GOPASS kartu nebo se na místě zaregistrovat. Další novinkou je to, že čipová karta GOPASS bude při registraci jako jediná v České republice na místě zcela zdarma. Zákazníci ji dostanou bez jakékoli zálohy. Za skipasy pořízené přes GOPASS Tickets zaplatí zákazníci jen bezhotovostně platební kartou.  „Ve středisku má klient stále možnost volby nákupu skipasu. Může využít samoobslužné GOPASS automaty s bezhotovostní platbou, a získat tak skipas za cenu stejnou jako loni, nebo využít klasickou kamennou pokladnu s nejdražším nákupem,“ sdělil René Hroneš. Cena skipasu pro dospělého v hlavní sezóně vyjde na 820 korun při nákupu 3 a více dní dopředu přes e-shop gopass.cz, na 890 korun prostřednictvím GOPASS Tickets ve středisku a na 1000 korun v klasické kamenné pokladně. U šestidenního skipasu je přes e-shop oproti kamenné pokladně úspora přes tisíc korun pro dospělého.

Skiareál zavádí novou technologii úpravy sněhu

Do nadcházející lyžařské sezóny investuje Skiareál Špindlerův Mlýn několik desítek milionů korun. Jako jedno z prvních středisek v Čechách zavádí novou technologii úpravy sněhu SNOWsat, jež šetří až dvacet procent zdrojů. „Dosud jsme posuzovali množství sněhu na sjezdovkách odhadem a sondami. SNOWsat měří sněhovou pokrývku digitálně pomocí GPS, a to s přesností tři centimetry. Speciální čidla na rolbách ušetří naftu, elektřinu, vodu a sjezdovky budou připraveny kvalitněji a v kratším čase,“ vysvětlil Hroneš. Efektivnější technologii zasněžování budou využívat ve Špindlerově Mlýně hned tři rolby. Skiareál dále chystá další modernizaci zasněžovacího systému, chce testovat novou generaci sněžných děl a plánuje rozšíření snowparku. Část překážek areál umístil i v trase pod novou mísečskou lanovkou, takže se žádný příznivce freestylu nebude nudit ani cestou do parku. Z dojezdu snowparku letos zmizel i zchátralý objekt bývalé ubytovny, snowpark tak získal ještě větší prostor. K rozšíření došlo také u dětské zóny na Horních Mísečkách. Ve finále jsou pak přípravné práce na propojení areálů Svatý Petr a Medvědín. „Jsme ve finálním stádiu. Dokončujeme studii vlivu na životní prostředí EIA a intenzivně pracujeme na zapracování nových environmentálních požadavků do projektu. Stavebně a finančně jsme připraveni okamžitě stavět,“ dodal René Hroneš.

Barevný podzim. Ideální období pro návštěvu ZOO PRAHA

Barevný podzim. Ideální období pro návštěvu ZOO PRAHA


11.11. 2018

Primáti skotačící v listí, panda červená pochutnávající si na plodech dřišťálu nebo jeleni bělohubí v říji.  To všechno činí z pražské zoo ideální místo k podzimním výletům.

Také na podzim je ve výbězích Zoo Praha vidět pestrá škála druhů, včetně těch ze subtropických či tropických oblastí, které vzhledem k dlouhodobé aklimatizaci dobře snášejí pobyt venku i v chladnějších částech roku. Velká většina zvířat je tak aktivní celoročně, jen někteří zimní spáči – jako třeba sysli nebo svišti – už se schovali pod zem.


Velmi zábavnou podívanou v tomto období nabízejí například tzv. opičí ostrovy. Chovatelé primátů tam využívají podzimního listí k vytvoření zajímavého enrichmentu pro chápany či guerézy. Listí jim shrabou na hromadu, do které ukryjí kousky ovoce, zeleniny, granulát či vločky, čímž je zabaví a nakrmí současně. Primáti do listí skáčou, běhají v něm a přetahují se o ukořistěnou potravu.

Některé druhy jsou za podzimní a zimní počasí vyloženě vděčné. Třeba pro takovou pandu červenou, která se řadí mezi vysokohorské savce, platí pravidlo: čím více chladu, tím vyšší aktivita. Vůbec k nejodolnějším zvířatům pražské zoo patří vlci. Ti ani v tom nejchladnějším období roku nepotřebují chodit do vnitřní expozice, ale stačí jim vyhrabaný mělký pelech, v němž zůstávají přes noc, i když sněží.


Pošlete Ježíška pro dárky do trojské botanické zahrady

Pošlete Ježíška pro dárky do trojské botanické zahrady


11.11. 2018

Nejdůležitější svátky roku se nezadržitelně blíží a s tím vyvstává otázka, čím o Vánocích udělat radost svým blízkým. Botanická zahrada hl. m. Prahy proto připravila nabídku dárkových poukazů, vstupenek i drobností, které potěší (nejen) milovníky rostlin. Pokud si i u vás Ježíšek láme hlavu nad letošní nadílkou, pošlete ho pro inspiraci do botanické. Vy si pak můžete čekání na Vánoce zkrátit příjemnou procházkou zahradou a završit ji třeba se sklenkou vína u hořícího krbu v místní vinotéce.

Nákup vánočních dárků nemusí nutně znamenat stres a shon v přeplněných obchodních centrech. V trojské botanické zahradě zakoupíte originální dárky či dárkové poukazy pro rodinu i přátele, zároveň můžete navštívit tropický ráj ukrytý ve skleníku Fata Morgana nebo se projít venkovními expozicemi. „V tomto roce jsme rozšířili nabídku upomínkových předmětů. Vydali jsme tři nové knihy a tradičně jsme pro milovníky vína připravili speciální dárkové poukazy na degustace našich vín párovaných s delikatesami,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Originální dárek pro ženu


Snad neexistuje žena, která by nemilovala parfémy. Buďte originální a pořiďte svým drahým polovičkám jedinečný dárek s vůní exotických květin a koření. Parfém nazvaný jednoduše Fata Morgana No. 1 zrál několik měsíců přímo ve skleníku. Jeho základem jsou esence z rostlin dovezených z našich expedic na ostrov Madagaskar. Pokud chcete darovat svým blízkým opravdu exkluzivní dárek, tento parfém je ta správná volba. Zakoupíte jej v pokladně skleníku Fata Morgana za 499 Kč.

Chcete se blýsknout dárkem u maminky či tchyně?


Potěšte je letos originálním dárkem a věnujte jim poukaz na procházku botanickou zahradou v doprovodu průvodce. Zavítat mohou do jakékoliv části zahrady dle vlastního výběru
a dozvědí se mnoho zajímavostí ze života rostlin. Doprovod školeného průvodce na jeden okruh a skupinu vás bude stát 300 Kč na hodinu plus vstupné do botanické zahrady. Dárkové poukázky na prohlídky expozic objednávejte e-mailem na poukazy@botanicka.cz.

Zabodujte u tatínka či tchána


Víte, že vína z vinice sv. Kláry v Botanické zahradě hl. m. Prahy každoročně získávají mnohá ocenění na soutěžích v České republice i v zahraničí? Překvapte milovníky tohoto lahodného nápoje a nechte je odhalit jeho tajemství v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Prohlédnou
si expozici výroby vína s průvodcem a návštěvu zakončí ochutnávkou produkce z místní vinice. Dárkový poukaz zahrnuje navíc i vstup do botanické zahrady. Cena se vstupem
do venkovních expozic je 880 Kč za dvě osoby. Cena se vstupem do venkovních expozic a skleníku Fata Morgana pro dvě osoby činí 1000 Kč. Dárkové poukázky na prohlídky expozice výroby vína objednávejte e-mailem na poukazy@botanicka.cz. Pokud chcete poukaz darovat jako vánoční dárek, je třeba objednávku uhradit nejpozději do 13. 12. 2018.

Večer pro milovníky vína


Vymýšlíte program pro svou drahou polovičku a všude jste už byli? Máme pro vás tip. Pozvěte svou milou či milého do Botanické zahrady hl. m. Prahy na večer spojený se speciální degustací snoubení vín z vinice sv. Kláry s vybranými delikatesami. Ochutnáte šest vzorků vín
spolu s šesti druhy sýrů, paštik a dalších dobrot. Vybírat můžete z následujících termínů:
15., 17. a 23. ledna vždy od 19.00 hodin. Dárkové poukazy v ceně 420 Kč za osobu na zvolený termín objednávejte e-mailem na eliska.muchnova@botanicka.cz.

Čím potěšíte knihomola?


Kniha by neměla chybět pod žádným vánočním stromečkem. Pokud vaši blízcí patří
mezi obdivovatele přírodních krás či zapálené zahradníky, překvapte je knihou z nabídky Botanické zahrady Praha. Letošní novinkou je publikace věnovaná známým i méně známým druhům záhonových trvalek, která je plná rad a inspirace pro každou zahrádku. Jejími autory jsou kurátoři Petr Hanzelka a Iveta Bulánková.

Kniha nazvaná Dřeviny Botanické zahrady hl. m. Prahy, jejímž autorem je kurátor Tomáš Vencálek, představuje nevšední druhy dřevin, které jsou k vidění často pouze v botanických zahradách. Čtenáři se v ní seznámí se třiačtyřiceti zástupci jak jehličnatých, tak i listnatých stromů, u nichž kromě odborného popisu najdou také mnohé zajímavosti.

Světově unikátní projekt botanické zahrady představí kniha Kořeny osobností Botanické zahrady hl. m. Prahy. Seznámí vás s více než osmdesáti významnými osobnostmi současného veřejného života a rostlinami, které v průběhu uplynulých devíti let v zahradě postupně vysadily.
Knihy zakoupíte ve skleníku Fata Morgana. Cena za kus činí 349 Kč.

Hledáte dárek pro obchodní partnery?


Dáváte svým obchodním partnerům víno a přemýšlíte, která to budou tento rok? Určitě neuděláte chybu s vínem z vinice sv. Kláry vyrobeným v trojské botanické zahradě, které si můžete nechat zabalit do dárkové krabičky. Vybírat můžete z bílých, růžových i červených vín. V nabídce jsou rovněž vína perlivá a pět druhů matolinových pálenek. Místní produkce dosahuje díky ideální poloze vinice sv. Kláry pravidelně vysoké kvality a je oceňována na soutěžích v České republice i v zahraničí. Vína zakoupíte pouze ve Vinotéce sv. Klára umístěné ve viničním domku v srdci vinice sv. Kláry.
 

Dárky pro každého


Jednadvacáté století je bezpochyby stoletím techniky a botanická zahrada nemůže stát stranou. V nabídce dárkových předmětů najdete proto také netradiční předměty, které jsou krásné i užitečné zároveň. Atraktivní je zejména USB flash disk za 249 Kč a powerbanka za 299 Kč.

Nový USB flash disk má tvar kreditní karty, a skvěle tudíž padne do přihrádky ve vaší peněžence, důležitá data tak můžete mít stále u sebe. Zdobí ho oboustranný fototisk na skle a jeho design určitě potěší všechny milovníky rostlin.

Powerbanky jsou dnes velice oblíbené, ale často příliš velké a těžké. Nová powerbanka z botanické má praktický tvar, umožní dvě plná nabití vašeho mobilního telefonu a je vhodná pro smartphony i iPhony. Navíc ji také zdobí potisk s motivem rostlin. Oba předměty zakoupíte v pokladně skleníku Fata Morgana.

Chcete potěšit sportovně založené příbuzné či známé? Pořiďte jim hřejivý nákrčník nebo rychleschnoucí ručník, který je v nabídce botanické zahrady k dispozici v mnoha barvách. Milovníkům výletů do přírody udělá radost praktická termoska a příznivci humoru uvítají látkové tašky, trička či plechový hrneček s vtipným popiskem.

Ani letos v nabídce dárkových předmětů nechybí reprezentativní nástěnný kalendář pro rok 2019. Představuje fotografie z archivu trojské botanické zahrady, které ilustrují proměnu expozic v průběhu uplynulých padesáti let existence zahrady. Zakoupit jej můžete ve všech pokladnách za 150 Kč.


Drobnost, která potěší – dárková vstupenka do botanické zahrady


Pozvěte své blízké na prohlídku světa rostlin. Dárkové vstupenky do trojské botanické zahrady s platností jeden rok od data vydání zakoupíte ve všech pokladnách. Za dárkovou vstupenku zaplatíte totéž co za běžné vstupné. Nejste z Prahy? Objednávat si je můžete i na e-mailu miroslava.kasparova@botanicka.cz.

 

Začněte oslavy 17. listopadu Sametovým brunchem na Národní třídě

Začněte oslavy 17. listopadu Sametovým brunchem na Národní třídě


11.11. 2018

Vajíčková pomazánka, melta, perník s marmeládou nebo loupáky. Oslavte 29. výročí revoluce od samého rána Sametovým brunchem. Korzo Národní spolu s Antonínovo pekařstvím přichystalo dobovou snídani. Atmosféru podtrhne dobová květinová výzdoba i hudba plná československých hitů. Brunch se bude podívat na Národní třídě od 10.30 do 12.00 hodin a menu si můžete dopředu zaplatit na Goout.cz

 

17. listopadu budete moci letošní oslavy Sametové revoluce zahájit hned od rána – pouličním brunchem přímo na Národní třídě v rámci Korza Národní. Sametový Brunch proběhne ve spolupráci s Antonínovo pekařstvím a těšit se můžete na meltu, chléb s vajíčkovou pomazánkou, loupáky, makovce s citrónovou polevou a domácí perník s marmeládou a mandlemi. Atmosféru té pravé retro snídaně doplní sezení u dlouhého stolu přímo uprostřed ulice a výběr nejlepší československé hudby.

 

Korzo Národní pak bude pokračovat celý den plný koncertů, divadla, výstav, autorského čtení, slam poetry a dalšího programu. Na místě vystoupí například The Tap Tap, Katarzia, Aňa Geislerová s Marthou Issovou, Zdeněk Svěrák nebo Michael Žantovský. Program kromě divadla v DUP 39 a v Národním divadle je zdarma.

 

Za projektem Korzo Národní stojí dvacítka studentů napříč pražskými vysokými školami. Oslavy začali pořádat poprvé už před pěti lety, tehdy k výročí 25 let od revoluce. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. „My celý ten den vnímáme jako symbol každodenní svobody, ve které dnes můžeme žít. Možnosti, o kterých se našim rodičům dlouhou dobu jen zdálo a o které se museli právě před těmi 29 lety zasadit. Musíme si ale stále dokola připomínat, že tato svoboda není samozřejmá ani snadná. Hlavní motiv celé akce jsme se pokusili shrnout do krátkého sousloví “Díky, že můžem”, z čehož bych krom díku vyzdvihl právě poslední slovo. Možná více než samotný stav věcí chceme oslavit možnosti svobodné společnosti, kde se všichni mohou na potřebných změnách podílet,” dodává mluvčí iniciativy Martin Pikous.

 

Předprodej ZDE

Více informací o celé akci najdete na webu www.dikyzemuzem.cz

Muzeum hlavního města Prahy v rámci Festivalu české a slovenské tvorby pro děti

Muzeum hlavního města Prahy v rámci Festivalu české a slovenské tvorby pro děti


11.11. 2018

Muzeum hlavního města Prahy v rámci Festivalu české a slovenské tvorby pro děti v Praze hostí od 7. listopadu 2018 do 7. ledna 2019 výstavu Tisíc barev pohádky připravenou spolkem BONA FIDE. Výstava návštěvníky seznámí s ilustrací pro děti s vánoční tematikou od slovenského výtvarníka Vladimíra Krále. Výstava bude probíhat v hlavní budově muzea na Florenci v přednáškovém sále a součástí jsou i spolkem připravené doprovodné programy, a to zejména pro děti a školy.

Muzeum hl. m. Prahy se jako každoročně zapojuje do programu Festivalu české a slovenské tvorby pro děti, v rámci kterého návštěvníky seznámí s výstavou Tisíc barev pohádky připravenou spolkem BONA FIDE. Obsahem výstavy jsou dětské knižní ilustrace Vladimíra Krále s vánoční tematikou. Vladimír Král je předním slovenským výtvarníkem, je autorem ilustrací například ke knížkám Dvě pohádky: Jak šlo vejce na vandr, Tři prasátka Margity Príbusové a Márie Rázusové-Martákové nebo ke knižnímu příběhu Jako by tu tisíc dětí bylo Adolfa Heyduka.

V rámci výstavy budou probíhat doprovodné programy pro veřejnost, pro děti a jejich rodiče
i pro předškolní a školní skupiny. Program zahrnuje workshopy a divadelní představení. Jedním z vedoucích workshopů bude i sám ilustrátor Vladimír Král.

Festival české a slovenské tvorby pro děti je určený především dětem všech věkových kategorií, jejich rodůčům, prarodičům, pedagogům, návštěvníkům kulturních institucí, turistům
i slovenské komunitě žijící v Praze. Festival představuje literaturu, výtvarné umění
a loutkářství.

Partnery projektu jsou na Slovensku Mestská knižnica mesta Piešťany, o. z., Celé Slovensko číta deťom, LIC, časopis Slniečko, ASIL, UNIMA s podporou Fondu na podporu umenia. Za Českou republiku je to spolek BONA FIDE ve spolupráci s SI Praha za podpory Magistrátu
hl. m. Prahy.

Doprovodné programy

Workshopy pro MŠ a 1. stupeň ZŠ (510 let)

6. listopadu 2018       Jako by tu tisíc dětí bylovyprávění  k výstavě Petr Šrámek, Vladimír Král a zástupci vydavatelství Albatros
7. listopadu 2018       Alžbetka a jej cesta časem – workshop, ilustrátor Vladimír Král
9. listopadu 2018       Kouzelné Vánoce – workhop, Alice Pokorná
30. listopadu 2018     Vánoční leporelo – autorská mini kniha, workshop, Sylva Francová
6. prosince 2018        Tajemství – co v sobě schovává vánoční dárek, workshop, Alice Pokorná
7. prosince 2018        Vánoce na Marsu – workshop, Sylva Francová

Začátek vždy v 10.00 hodin, délka programů: 90 minut

Divadla

23. listopadu 2018 v 10.00 hodin, přednáškový sál hlavní budovy muzea
Teatro Neline Ja som INNA
Inscenace o samotě, překonávání strachu z lidí a o hledání důvěry v dnešním světě.
Hraje Petronela Dušová.

Na všechny programy k výstavě je vstupné 50 Kč / žák a 1 pedagogický doprovod na 10 žáků zdarma.

Workshopy i divadelní představení objednávejte přímo na: lektori2@muzeumprahy.cz.

Programy pro veřejnost

10. listopadu 2018 v 10.00 a ve 14.00 hodin, přednáškový sál hlavní budovy muzea
Divadlo Tuš – Veselá Vandrovka
Inscenace inspirovaná klasickými pohádkami, s loutkami na motivy ilustrací Vladimíra Krále. Hraje Barbora Krajč Zamišková.
Vhodné pro děti 4–6 let (zdarma), dospělí 60 Kč.

23. listopadu v 10.00 hodin, přednáškový sál hlavní budovy muzea
Teatro Neline – Ja som INNA
Inscenace o samotě, překonávání strachu z lidí a o hledání důvěry v dnešním světě.
Hraje Petronela Dušová.
Vhodné pro děti 5–6 let (zdarma), dospělí 60 Kč.

Užijte si perfektní dovolenou v Chorvatsku

Užijte si perfektní dovolenou v Chorvatsku


08.11. 2018

Chorvatsko je v posledních letech jednou z nejpopulárnějších letních prázdninových destinací ve Středomoří. Tisíc dvě stě čtyřicet čtyři ostrovů, oblázkové, skalnaté a písečné pláže, obklopené křišťálově čistým Jaderským mořem, krásnými přírodními parky, pozoruhodnými národními parky a lahodným tradičním jídlem jsou důvody, proč mnoho hostů navštíví Chorvatsko. Chorvatsko je oblíbenou destinací mnoha českých turistů. V roce 2017 navštívilo Chorvatsko více než 700 tisíc českých turistů a přespalo zde více než 5 milionů nocí. Místa, která čeští hosté navštěvují nejvíce, se nacházejí na chorvatském pobřeží a zahrnují nádhernou Makarskou Riviéru a Omišskou Riviéru a půvabná místa jako Vodice nebo Primošten.


Přinejmenším jednou za rok musí každý utéct pryč od davů a každodenního stresu a mít perfektní dovolenou .Je důležité jet na místo, kde si můžete vychutnat nezapomenutelné chvíle se svými přáteli a rodinou .Nezáleží na tom, jestli si plánujete vychutnávat dovolenou v rekreačním domě nebo apartmánu v krásných místech, jako jsou Omiš, Brela nebo Makarská, plavat v křišťálově čistém moři, číst knihu při pití koktejlu na krásné pláži, nebo chcete utéci od lidí do zelených hor Biokovo nebo Velebit, webové stránky Ubytování Chorvatsko je pro vás ideální místo.Soukromé ubytování v Chorvatsku

Webové stránky Ubytování Chorvatsko nabízí alternativu proti cestovním kancelářím a internetovým stránkám, které si účtují vysoké rezervační poplatky. Pokud si chcete užít si levnou dovolenou v soukromém bytě, pokoj nebo rekreační dům bez placení předraženého ubytování, přes partnery Ubytování Chorvatsko můžete přijít do přímého kontaktu s majiteli ubytování v soukromí a ušetřit až 40%. Užijte si perfektní dovolenou v Chorvatsku se svými přáteli nebo rodinou za co nejnižší cenu. Najdete zde více než 5000 ubytovacích jednotek, ať už byste chtěli strávit dovolenou v luxusním rekreačním domě na Istrii, na Makarské riviéře nebo v moderním pokoji na ostrově Hvar. Dále, pokud hledáte užitečné informace o zajímavostech v Chorvatsku, jako jsou Plitvická jezera nebo národní park Krka, přečtěte si zajímavý blog o tom, jak prozkoumat Chorvatsko a jeho gastronomickou nabídku, kulturní dědictví, hudební akce a přírodní krásy.


Seznamte se s hostiteli a jejich zvyky a vychutnejte si atmosféru svého malebného pobřežního města. Využijte výhody přímého kontaktu a rezervujte si ideální apartmán, pokoj nebo rekreační dům. Chorvatsko, plné života!

 

 

DUDY, DUDY, DUDY, DUDIČKY - Dudácké tradice jihočeského regionu

DUDY, DUDY, DUDY, DUDIČKY - Dudácké tradice jihočeského regionu


05.11. 2018

Dudy - nástroj králů a žebráků (sbírka historických nástrojů Mgr. Miloslava Vaváčka)


Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 242/1, 370 51 (Vernisáž výstavy proběhne 26.9. 2018 od 16:30 hodin.)
Výstava nazvaná podle incipitu lidové písničky Dudy, dudy, dudy, dudičky představuje návštěvníkům specifický  lidový nástroj v souvislosti s péčí Jihočeského kraje o tento cenný odkaz tradic našeho regionu. "První část Jihočeský region a dudácká kultura ve vstupní chodbě je zaměřena na prezentaci jihočeské dudácké kultury, část druhá Dudy - nástroj králů a žebráků je unikátním profilem sbírky historických nástrojů Miloslava Vaváčka, kterou dotváří stylový interaktivní prvek s nahrávkami jednotlivých hudebních nástrojů," říká garantka výstavy PhDr. Marcela Macková z Regionálního odborného pracoviště pro lidovou kulturu v Jihočeském muzeu.

Jižní Čechy – region dudáckých tradic

Dudácká kultura coby kulturní fenomén po staletí k jihočeské oblasti patřil a patří. Z toho důvodu byl statek Dudácké tradice jihočeského regionu na základě nominace Jihočeského muzea v Českých Budějovicích roku 2015 zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje (usn. č. 1032/2015/RK-72 ze dne 8. 10. 2015). Zápis Jihočeského kraje předjímal zájem MK ČR na přípravu nominace oblasti Dudáctví zpracované a předložené Národním ústavem lidové kultury roku 2018 k zápisu do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.
Jihočeský region je právem na své dudácké tradice pyšný. Byly a jsou přirozenou součástí lidové kultury nejen Strakonicka, ale i všech dalších  národopisných oblastí regionu i řady jihočeských festivalů a vrcholí ve světě naprosto výjimečným setkáním dudáků ve Strakonicích – Mezinárodním dudáckým festivalem.

Plošné rozložení dudácké prezentace v jihočeském regionu je různorodé a individuální. V oblasti Strakonicka coby oblasti s největším počtem dudáckých muzik patří k téměř běžným, v jiných oblastech či lokalitách díky iniciátorům místních akcí je pravidelně dostupná alespoň každoročně (Mezinárodní folklórní festivaly v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Písku, Kovářově, U Zlaté stoky v Lomnici nad Lužnicí, Doudlebské dožínky, borovanské Borůvkobraní, Setkání na Blatech v Ševětíně aj.).
Jako interpretační umění dudácká kultura je neodmyslitelně spojena i s profesionální řemeslnou a lidovou výtvarnou tvorbou (profese využívané při stavbě nástroje i jeho ozdobných prvků).
Zásluhu na udržování toho jihočeského kulturně společenského fenoménu mají především vedoucí souborů či aktivní hráči vychovávající si své nástupce a pedagogové hudebních škol ve Strakonicích a Blatné – a nově i v Českých Budějovicích – kteří na dudy „vyučili mladé“, z nichž řada u „puklíka“ vydržela dodnes. Dále se jedná o nadšence a odborné lektory, kteří své zkušenosti nezištně předávají dál.Nelze opomenout, že značný podíl na tom měli a mají i výrobci dud, organizátoři kulturních akcí a zájem nejen města Strakonice, ale i dalších strakonických institucí, které si své „dudácké tradice“ právem opečovávají.

Jihočeský kraj si svého „ rodinného stříbra“ velmi váží  a rozvoji dudáckých aktivit napomáhá v rámci své dotační politiky příspěvky jednotlivým subjektům, které si své zvykoslovné akce bez dud ani nedokážou představit, i prostřednictvím svých zřizovaných kulturních příspěvkových organizací: výjimku z nich tvoří Muzeum středního Pootaví Strakonice coby „garant“ dudácké paměťové i současné tématiky: v současnosti se může chlubit největší dudáckou sbírkou v celé ČR, čítající již více než 50 kompletních nástrojů, množství jejich součástí a další materiály vztahujících se k dudáctví: ikonografie, textové dokumenty, zvukové nosiče…). Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích pak prostřednictvím regionálního pracoviště přejímá ve spolupráci s dalšími subjekty zodpovědnost za udržování statku coby kulturního dědictví jihočeského regionu.

Nezanedbatelným aspektem je i podpora odboru regionální a národnostní kultury MK ČR.
Díky všem zmiňovaným subjektům se naštěstí nesplnily prognózy z počátku 20. století, že dudácká kultura vymírá a dudy se stanou pouhým muzejním exponátem. Ani dnes exkluzivní lidový nástroj české dudy z „muzik“ a lidových obřadů nevymizel a v jihočeském regionu se udržel i počátkem 3. tisíciletí.

Dudácká kultura představuje nehmotný kulturní statek – v národním jazyce, specifické hudebnosti a ve všech svých historických podobách a rozmanitých projevech. Ve shodě s Úmluvou o zachování nemateriálního kulturního dědictví (přijata konsensem na 32. zasedání Generální konference UNESCO dne 17. října 2003 v Paříži, v platnost  vstoupila k 20. dubnu 2006 )  ji lze považovat za jev lidového interpretačního umění a uznávaný významný kulturní a společenský odkaz. Této tradici významně napomohl fakt, že se česky zpívající dudáci stali trvalou součástí národního uvědomění a poté formou samostatné interpretace či jako součást muzik a folklórních souborů zůstávají skvělým reprezentantem regionálních tradic.


Dudy – nástroj králů a žebráků

Mgr. Miloslav Vaváček - sběratel zaměřující se na historické hudební nástroje; vedoucí souboru historické hudby Dei Gratia a jeden z režisérů pořadů Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích.
Unikátní tematická výstava historických hudebních nástrojů zhotovených dle dobové ikonografie (od rané gotiky po baroko) se zaměřením na 13. - 17. století. Předlohy nástrojů pro ranou gotiku pochází ze španělského královského manuskriptu Cantigas de Santa Maria a sochařské výzdoby průčelí paláce hrabat ze Champagne v Reims. Vrcholnou gotiku zastupují dudy zachycené na freskách z hradu Karlštejn a z kaple sv. Kateřiny v Kouřimi. Renesanci ztvárňují nástroje vyrobené podle rytiny Albrechta Dürera, malby Pietera Brueghela, fresky „Tanec smrti“ v Bernu a sochy ze Zpívající fontány na Pražském Hradě. Manýrismus prezentují nástroje vyobrazené na obrazech slavných vlámských malířů, rytin Michaela Praetoria a dudy rekonstruované z archeologického nálezu z vraku lodi potopené v 17. stol. na severu Německa.

Výstava je přístupná od 27. září 2018 do 25. listopadu 2018 (út - ne + svátky od 9:00 do 17:30 hod.).


Trojská botanická zahrada připravila tradiční Svatomartinský přípitek

Trojská botanická zahrada připravila tradiční Svatomartinský přípitek


04.11. 2018

V neděli 11. listopadu přesně v 11:11 se na vinici sv. Kláry dle tradice poprvé otevřou lahve s letošním Svatomartinským vínem. Přijďte ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak kvalitu nového ročníku. Těšit se můžete na sváteční dobroty včetně husích specialit a koláčů. Příjemnou atmosféru dokreslí tóny jazzu a swingu. Oslavy sv. Martina potrvají na vinici sv. Kláry do 17 hodin. 


Ani uspěchaná moderní doba nepřerušila dodržování některých tradic našich předků. Svatomartinský přípitek mladými víny patří i dnes k oblíbeným zvykům. „Na vinici sv. Kláry vzhledem k její malé rozloze mladá ani Svatomartinská vína nevyrábíme. Přesto jsme o tuto tradici naše návštěvníky nechtěli ochudit, a tak i letos, už potřinácté, nabídneme to nejlepší ze sortimentu českých a moravských vinařů,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na vinici sv. Kláry za husou, zábavou i tancem


Ke svátku sv. Martina, a k mladým vínům obzvláště nejlépe hodí pečená husa, kaldoun a další podobné delikatesy. Ani ty nebudou v neděli 11. listopadu na vinici sv. Kláry chybět. Milovníci sladkých pochoutek by si neměli nechat ujít skvělé koláče ze Zámecké pekárny. A aby byl zážitek z dobrého jídla i vína dokonalý, bude i tentokrát vinicí znít hudba. Odpoledne zpříjemní tóny jazzu a odvážní si mohou zatančit swing. K tanci i poslechu bude od půl dvanácté hrát kapela Bee Band. „Pro pobavení návštěvníků jsme tentokrát připravili i zábavné aktivity. Svou obratnost si vyzkouší v hodu korkem na cíl a milou vzpomínkou jistě bude i fotografie s naším svatomartinským běloušem,“ zve na akci Zuzana Červenková Havrdová, jedna z organizátorek.

I letos si na vinici sv. Kláry přesně v 11 hodin a 11 minut připijete nejlepšími mladými i Svatomartinskými víny z nabídky českých i moravských vinařství. „Pro naše zákazníky vína každoročně pečlivě vybíráme. Díky tomu u nás ochutnají opravdu to nejlepší, co letošní ročník nabízí. Tato vína budou ve vinotéce k dispozici pouze do vyprodání zásob,“ vysvětluje Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Klára.

Památkově chráněná vinice sv. Kláry má jedinečného genia loci a nádherný výhled, který se z ní naskýtá. Za příznivého počasí si nenechte ujít možnost posezení na jedné z teras viničního domku. Pokud by ale svatý Martin v den svého svátku do Prahy přijel v mrazivém hávu a na bílém koni, budou k dispozici venkovní přímotopy a deky, nebo se můžete zahřát u hořícího krbu uvnitř vinotéky.

Silvestrovský pobyt nadosah Klínovce v horském hotýlku Arnica

Silvestrovský pobyt nadosah Klínovce v horském hotýlku Arnica


04.11. 2018

Povánoční zimní dovolená zakončená silvestrovskou oslavou je oblíbeným časem nejednoho Čecha a tak je dobré pobyt rezervovat s patřičným předstihem. Nejlépe ještě dnes! Oslavte konec roku v krásném prostředí čisté přírody nedaleko Klínovce v horském hotýlku Arnica.


Právě v zimním období můžete plně využít lyžování v jednom z největších lyžařských středisek v ČR. Především díky připojení Skiareálu Boží dar NEKLID ke SKIAREÁLU KLÍNOVEC a spojením se sousedním Skiareálem na Fichtlbergu. Co to pro vás znamená? Jste-li vyznavači lyžování či snowboardingu, můžete se těšit na 47 km sjezdovýc tratí, tedy žádné přesuny skibusem, jen bezstarostná jízda. Nelze opomenout ani milovníky běžeckého lyžování, pro které je zde nejen Krušnohorská magistrála, ale i další neméně pěkné běžecké trasy. Ubytujete-li se v horském hotýlku Arnica, tak můžete bez problému využívat Skibus, který jezdí zcela zdarma až na úpatí nedalekého Klínovce.
Hotel ARNICA má celkem 14 pokojů různých velikostí a standardem samozřejmě je, že pokoje jsou vybavené  vlastním sociální zařízení. Nejen teenagery potěší, že v celém hotelu je připojení k WIFI. Snídani i večeři si můžete vychutnat v hotelové restauraci, kde příjemnou atmosféru dotváří krbová kamna, která nejsou jen na okrasu, ale dennodenně se v nich topí.
Neváhejte s rezervací vašeho pobytu a oslavte Silvestr nedaleko Klínovce.

Více informací najdete na webu arnica-janacek.comZoo Praha se raduje z dalšího mláděte KONĚ PŘEVALSKÉHO

Zoo Praha se raduje z dalšího mláděte KONĚ PŘEVALSKÉHO


04.11. 2018

V pondělí prezentoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek na výroční konferenci WAZA (Světová asociace zoologických zahrad a akvárií) v Bangkoku úsilí zahrady o záchranu koní Převalského. Zmínil také, že se v zoo – jak v pražské Troji, tak v dalších jejích zařízeních – dosud narodilo celkem 238 hříbat tohoto ohroženého druhu. Již ve čtvrtek dopoledne pak přibylo další mládě; letos již čtvrté.

Matkou nového přírůstku je klisna Hara původem ze saského Chemnitzu a otcem hřebec Len pocházející z ukrajinské biosférické rezervace Askania-Nova. Hříbě – podle chovatelů s největší pravděpodobností samec – je zdravé, čilé a už od své matky pije.

„Krátce po narození se mládě postavilo a zajímalo se o dění kolem, mimo jiné o dva starší – letos narozené – sourozence. Ti se zase velmi zajímali o něj, zejména klisnička narozená letos v červenci. Zkušená matka ovšem zatím svého posledního, šestého, potomka chrání a nedovolí žádný kontakt,“ uvedla kurátorka chovu kopytníků Zoo Praha Irena Schneiderová.

Od roku 2011 přepravila Zoo Praha z České republiky do západního Mongolska armádními letadly CASA 31 koní Převalského, další čtyři v rámci Mongolska. Z těchto 35 koní jich ke dnešku přežívá 28. Kromě nich žije podle posledních informací 26 jejich potomků a dvě z klisen se v letošním roce staly dokonce již i babičkami.

 

[1]  2  3  4  ...  305  306  307  308  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Čtvrtek

8 °C
Pátek

7 °C
Sobota

6 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

Farmářské trhy před nákupním centrem Arkády 2018 (14.11.2018-14.11.2018)

Farmářské trhy před nákupním centrem Arkády 2018 (14.11.2018-14.11.2018) 14.11.2018

místo: Na Pankráci 86, Praha 4 datum: každý týden ve středu čas: 8.00–18.00 ...

Farmářské tržiště Jiřák 2018 (14.11.2018-14.11.2018)

Farmářské tržiště Jiřák 2018 (14.11.2018-14.11.2018) 14.11.2018

Místo: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 Datum: každý týden ve stř...

Farmářské trhy Kubánské náměstí (20.3.2018-24.11.2018)

Farmářské trhy Kubánské náměstí (20.3.2018-24.11.2018) 20.03.2018

Trhy probíhají v tyto dny: Úterý: 08:00–18:00 Čtvrtek: 08:00–18:00 Sobo...

Výletník doporučuje

Český Brod

Český Brod

Normal 0 21 false false false CS...
Nejdek

Nejdek

Nejdek je jedním z nejstarších hornických měst v Krušných horách a jako...
BRuNO family park

BRuNO family park

Nejatraktivnější a nejmodernější rodinný park v ČR sídlí v Brně. Na 42 atrakcí najdete uvnitř...
Muzeum Hrotovicka

Muzeum Hrotovicka

Rekonstrukce objektu č. p. 2 v letech 2016-2018 vedla k vytvoření nového Muzea Hrotovicka....
Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru

Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar Pivovar...