Partner portálu

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  318  319  320  321  >>
Téměř tisícovku návštěvníků už přivítala výstava kostiček ve Frenštátě pod Radho

Téměř tisícovku návštěvníků už přivítala výstava kostiček ve Frenštátě pod Radho


22.04. 2019

V prostorách Výstavní síňě Albína Poláška ve frenštátském Domě kultury je od 22. března do 17. května 2019 instalována výstava, která návštěvníkům nabízí novou, světově unikátní expozici z české stavebnice SEVA®, od projektu putovních výstav Svět kostiček®. Na výstavu se do této chvíle přišla podívat už téměř tisícovka malých i velkých návštěvníků. Expozice nenabízí jen samotnou expozici, ale také hrací koutek o čtyřech hracích zónách, kde vznikají krásné, kreativní a zajímavé stavby. V rámci výstavy běží také soutěž jak pro běžné návštěvníky, kteří vyplňují kvíz vztahující se přímo k expozici, tak soutěž pro školní kolektivy, které staví zajímavé modely a stavby ze SEVA® kostiček. 

Z české stavebnice SEVA® představuje ve Frenštátě pod Radhoštěm autor výstavy a patriot projektu Svět kostiček® Petr Šimr nejen kompletní sortiment továrních setů, ale také světově unikátní ultimátní vlastní tvorbu, do které se řadí zvířata v životní velikosti, společenské hry, modely vozidel a další zajímavé stavby. Velkým lákadlem je z kostiček SEVA např. detailně propracovaný model ulice periferie města, se silnicí, zahradami, budovami a vozidly. Unikátní je také dvoupohledová budova hasičárny s detailně propracovanými interiéry i exteriéry, sestavená dle skutečné požární stanice z roku 1923. Tento model je součástí rozsáhlého projektu, který je tvořen v ateliéru a sestavován do kompletnosti postupně na dalších putovních výstavách. Kromě vystavených modelů, nabízí výstava také dětskou hernu o čtyřech herních zónách s kostičkami Seva®, Mosaic Color, Blok a Combi car, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet své stavební dovednosti.

SEVA®  v letošním roce slaví neuvěřitelných 40. let od prvního uvedení na trh, proto jsou ve spolupráci s autorem výstavy připraveny také dvě soutěže, které budou vyhodnoceny v závěru výstavy. Ve výstavní síni jsou k zakoupení vybrané stavebnice Seva®, náhradní díly a další zajímavé hračky, skládačky či mozaiky.

Místo konání: Dům kultury, Výstavní síň Albína Poláška, Dr. Parmy 254, Frenštát pod Radhoštěm

Výstava je přístupná od 22. 3. do 17. 5. 2019 
pondělí až pátek od 9 - 17 hodin  
v sobotu od 10 - 16 hodin / v pátek 19. a v pondělí 22. 4. ZAVŘENO / 20. 4., 1. 5., 8. 5. otevřeno od 10 do 16 hodin
Školní kolektivy prosíme o objednávku termínu výstavy na telefonu: 601 343 348


Vstupné na tuto výstavu:
dospělí                                                                     - 50 Kč / 1 osoba
děti 4 - 15 let, důchodci, studenti, ZTP                        - 30 Kč / 1 osoba
MŠ, studenti a žáci s pedagogickým doprovodem        - 20 Kč/ 1 osoba
pedagogický doprovod zdarma


Procestujte Liberecko křížem krážem. Víme, kam vyrazit a jaké krásy objevit

Procestujte Liberecko křížem krážem. Víme, kam vyrazit a jaké krásy objevit


22.04. 2019

Počasí je jako stvořené k tomu, abychom se sbalili, nazuli tenisky, namazali svačiny a vyrazili vstříc objevování české přírody, památek, rozhleden nebo hradů a zámků. Protože, jak víme, Čechy skýtají tolik krásných míst, které stojí za to objevit, zažít nebo tam zkrátka jen tak vyrazit a udělat si pořádné selfie.

A tak pojďte do severních Čech, do Liberecka a procestujte tuto oblast doslova křížem krážem. S kým? S těmi nejbližšími, rodinou, partnerem nebo kamarády. A jak? Co třeba autem, které jste ještě nikdy neřídili? Nebo takovým, co máte vysněné? Carsharingová služba HoppyGo totiž takové sny umí celkem lehce plnit.

A kam se tedy vydáme?


Geologická stezka Kamenná tvář

V říjnu 2013 se v obci Raspenava otevřela zcela nová geologická stezka tvořící dvanáct kamenů - hornin, které pocházejí z místních Jizerských hor. Stezka je kromě turistů určena také dětem a studentům. Je ale také skvělým místem pro všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o historii Jizerských hor nebo pro fandy hornin a nerostů.

Stezka vede podél cesty u chaty Zátiší v délce 30 metrů, na žlutě značené trase z Frýdlantu na Skalní hrad. Skládá se z dvanácti nejtypičtějších nerostů a hornin Jizerských hor. Každý z kamenů je na stezce opatřen plastovou cedulí s příslušnými informacemi a mikroskopickým snímkem. Nejstarší horninu na geologické stezce představuje žula. Jednotlivé kameny jsou na vršku vybroušeny, aby byla detailně vidět jejich struktura. Jeden z kamenů pochází přímo z novoměstské štoly. Je to pyrhotin, jehož výskyt je u nás spíše vzácný a jde o kámen, který smrdí sírou.


Hrad a zámek Frýdlant

Co by to bylo za poznávání, kdyby člověk nenavštívil alespoň jeden hrad, zámek nebo třeba zříceninu?! Hrad a zámek Frýdlant se řadí mezi nejnavštěvovanější historické objekty u nás. Původní gotický hrad byl během staletí přestaven na renesanční zámek, který skýtá rozsáhlé sbírky.
Ještěd

Během cestování po Liberecku byste sami, anebo s dětmi nebo partou přátel neměli minout ani dominantu Liberce – Ještěd. Historie tohoto místa ve výšce 1012 metrů nad mořem je rozsáhlá a sahá až do roku 1838, kdy zde byl jako první vystaven Rohanský kámen na památku návštěvy Adély Rohanové. Za zmínku ale stojí rok 1968, kdy po okupaci Československa odtud 25. – 27. srpna vysílalo provizorní televizní Svobodné studio Sever.

Dnešní podoba Ještědu je ale spojena se jménem architekta Karla Hubáčka. Ten se mohl od roku 1969 chlubit prestižní Perretovou cenou Mezinárodní unie architektů za novou stavbu Ještědu ve tvaru hyperboloidu. Ke slavnostnímu otevření nového hotelu a vysílače ve tvaru rotačního hyperboloidu bylo přistoupeno 21. září 1973. Od té doby patří Ještěd k významným a vyhledávaným místem, kam si můžete nejen vyšlápnout „po svých“, ale také vyjet lanovkou.


Rozhledna Černá studnice

A jedeme dál! Sedněte do auta a vyrazte do Smržovky, kde stojí 26 metrů vysoká žulová rozhledna, která byla postavena v letech 1904-5 Německým horským spolkem podle plánů známého architekta R. Hemmricha. Její součástí je i turistická chata. Z vrcholu rozhledny je krásný pohled nejen na Smržovku, Jablonec a liberecký Ještěd, ale i na vzdálenější Krkonoše či Český ráj. 


Protržená přehrada

Jan Svěrák ve své nejnovější knize Strážce nádrže právě na tuto přehradu v Desné vzpomíná. Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

To mělo katastrofické následky, jelikož povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Jedná se o unikátní zbytky protržené přehrady, jejíž nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí, budovaných po roce 1916. V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš.
Příhrazské skály

Milujete-li pěší turistiku a jedinečnou krásu skalních měst, neměli byste během svého „výletování“ minout Český ráj a Příhrazské skály. Toto skalní město vzniklo kdysi dávno navrstvením naplavenin v době, kdy odsud ustupovalo moře.

Jedním z nejzajímavějších míst jsou Kobylí hlava a Studený průchod. Tato část je dlouhá sto metrů a stěny mají výšku až patnáct metrů. Svůj název si Studený průchod získal oprávněně, neboť i v parném létě je zde příjemný chládek a sníh zde roztaje až ke konci jara, kdy již v okolí dávno žádný není.


A jak sem vyrazit?

Chcete, aby byl váš výlet jedinečný, aby se vás do auta vešlo co nejvíce nebo chcete rovnou v autě i přespat a vaše městské „vozítko“ není na takové akce to pravé? V tom případě využijte carsharingovou službu HoppyGo. Díky této platformě si můžete snadno půjčit jakékoli z 1 500 aut, a to přímo od majitele.
Kočka, která si hraje na sovu

Kočka, která si hraje na sovu


22.04. 2019

Být aktivní v noci a mít nápadně velké oči… typické znaky pro noční ptačí dravce, ale přesně to stejné najdeme i u nádherné kočkovité šelmy – margaye neboli ocelota dlouhoocasatého. „Tuto nádhernou kočku s kožichem posetým tečkami a ocasem o délce přes 40 cm, najdeme hlavně na stromě, ze kterého ve volné přírodě prakticky vůbec neslézá. Důvodem je nejen ochrana před predátory, ale také potrava, jelikož margay loví ptáky a drobné opice. Co je zajímavé, tak díky hodně silným nohám dokáže slézat po kmeni stromu hlavou dolů, což pro kočky rozhodně není typické. Zajímavý je i samotný způsob lovu kořisti, kdy margay je schopen být zavěšený pouze za zadní packy, které dokáže originálně stočit tak, aby si z nich udělal potřebně silný „držák“ na větev,“ vysvětluje Ing. Jan Vašák, ředitel Zoologické zahrady Jihlava a s úsměvem dodává: „A srovnání se sovou? Může být, ale opravdu jen v nočním aktivním životě a díky tomu potřebně velkých očí.
A kde v jihlavské zoo můžete spatřit margaye na vlastní oči? Stylově v Domě koček … a určitě koukejte po stromech. 

Zoologická zahrada Jihlava, příspěvková organizace

Zoo Jihlava je nejnavštěvovanějším turistickým cílem krajského města Jihlava i celého kraje Vysočina. Její kořeny sahají do 50. let minulého století, kdy v Jihlavě vznikl první zookoutek. Ten se časem rozrostl natolik, že v roce 1982 získal statut zoologické zahrady, která je dnes domovem pro přibližně 250 druhů živočichů v počtu téměř 1 300 jedinců. Zoo Jihlava je koncipována jako zoo pěti kontinentů, což znamená, že živočichové jsou chováni v expozičních celcích podle místa jejich přirozeného výskytu. Specializací jihlavské zoo je především chov malých i velkých kočkovitých šelem, plazů a primátů. V posledních letech dostala Zoo zcela novou tvář díky výstavbě mnoha nových pavilonů a atraktivních expozic. Pro své návštěvníky připravuje kromě tradičního programu také zpestření v podobě dalších rozmanitých akcí. Ročně jejími branami projde v průměru přes 300 tisíc návštěvníků a toto číslo každoročně stále stoupá. www.zoojihlava.cz  
 

Milujete tajuplné legendy? Přijeďte do Trutnova!

Milujete tajuplné legendy? Přijeďte do Trutnova!


22.04. 2019

O třech mlýnech trutnovských
Brzy vykáceli kus lesa v okolí věže a postavili zájezdní hostinec se stájemi. Z Hradce dovezli pivo a obilí. Na rozkaz pana Albrechta zřídili pod kopcem, na němž stála věž, vodní mlýn a pilu.

Kdysi stávaly v Trutnově tři hlavní mlýny, horní, střední a špitálský. Jak se dozvídáme ze starých kronik, stávaly tu již před mnoha staletími. Mlynářství nebylo nikdy jen tak ledajakým řemeslem – bylo v něm i kus kumštu. Mlynáři museli umět zhotovit mlýnské kolo, vykroužit a osadit mlýnský kámen a vůbec celkově mlýn „přistrojiti ke mletí“.

Mlýny vodní i větrné přeměňovaly sílu vody a větru na soustavný pohyb ve prospěch člověka. Takto  získaná síla proměnila lidské dějiny a umožnila skok v mnohé výrobě – lisy, mlýny, stoupy, později pohon turbín atd. Při pohledu na otáčející se vodní kolo mnohého napadne uvažovat o věčnosti a neustálé síle živlů. Snad odsud pochází ono rčení- boží mlýny melou pomalu, ale jistě.Uroboros, drak požírající svůj vlastní ocas je symbolem věčného koloběhu zrození a umírání. Je mlýnským kolem, který prověřuje naše charaktery a činy, ze kterých si pečeme náš chléb vezdejší...

Takové jsou inspirativní texty letošních Dračích slavností, které se konají ve dnech 3. a 4. května v centru Trutnova. Návštěvníci se mohou těšit opět na originální program, kterému budou vévodit instalace dvou vodních a jednoho větrného mlýna. Celodenní hry pro děti využijí právě těchto instalací a je nač se těšit. Páteční večerní videoprojekce v korytu Úpy naladí účastníky na hlavní den sobotu, která kromě řady novinek nabídne i již osvědčené pouliční atrakce pro všechny generace.

Každoroční procesí s drakem se uskuteční v sobotu 4. května od 21:00 hod.
Zlaté hory - kouzelný kraj pokladů

Zlaté hory - kouzelný kraj pokladů


22.04. 2019

Městské muzeum


Památkově chráněný objekt budovy staré pošty z roku 1698. Stálé expozice k historii města a zlatohorského regionu. Bohatá historie hornictví s početnou výstavou zdejších minerálů. Ve sklepení muzea expozice k čarodějnickým procesům. V přízemí budovy se nachází pamětní deska na počest návštěvy císaře Josefa II., který zde se svou družinou generálů přenocoval.

Zlatokopecký skanzen


Kompletní replika středověké zlatokopecké osady s provozy na zpracování zlatonosné rudy. Základním pilířem skanzenu jsou Zlatorudné mlýny a nová tavící pec. Níže podél toku říčky Olešnice je hornická osada, koncipována jako Objekt domácích řemesel. Obranné prvky zlatokopecké osady tvoří dvě strážní věže. Součástí skanzenu je také přírodní amfiteátr, využívaný při soutěžích v rýžování zlata.


NS Údolí ztracených štol


Nedílnou součástí Hornického skanzenu je i tato naučná stezka. Měří okolo 2 km a z části vede okolo původního středověkého kanálu, jehož voda pohání samotné Zlatorudné mlýny. Nejzajímavějším bodem je určitě místo, „kde voda teče do kopce“. Ostatní zastavení informují o původu zlata, geologii dané lokality a zdejší přírodě.

Poštovní štola


Zpřístupněné důlní dílo ze 16. století. V 19. století dokladována těžba pyritů a důlních vod pro výrobu vitriolu. V různých úrovních důlního díla jsou dobře zachovalé části ručně sekaných chodeb a komínů z nejstarších období, jakož to i dřevěné vodotěžní zařízení.


Rozhledna na Biskupské kupě


Nachází se na samotném vrcholu stejnojmenné hory v nadmořské výšce 890 m. n. m. Byla slavnostně otevřena 26. srpna 1898 ku příležitosti 50-ti leté vlády císaře Františka Josefa. Z ochozu rozhledny je možno spatřit vrcholky jesenických hor včetně Pradědu, Beskydy, Sněžku a polskou nížinu.

Rejvíz a Naučná stezka na Mechovém jezírku


Rejvíz je mezi horskými obcemi nejkrásnější perlou jesenických hor. Leží uprostřed sametově zelených luk na náhorní rovině plné lesů, v nichž je mnoho jelení a srnčí zvěře, borůvek, brusinek a hub. Nadmořská výška blat se pohybuje od 731 do 804 m. n. m. Při turistickém chodníku z Rejvízu do Dolního Údolí bylo obnoveno odpočívadlo zvané “Hříbek”. Monumentální válečný pomník obětem 1. sv. války byl postaven v roce 1929. Penzion Rejvíz - vyřezávané židle.Vlastimilu Vondruškovi vyšel další příběh Oldřicha z Chlumu, na květen připravuj

Vlastimilu Vondruškovi vyšel další příběh Oldřicha z Chlumu, na květen připravuj


22.04. 2019

Již dvacátý čtvrtý dobrodružný příběh středověkého šlechtice a detektiva Oldřicha z Chlumu pod názvem Duch znojemských katakomb.
Vlastimil Vondruška zavede čtenáře do Znojemského hradu a jeho tajemných katakomb.


Na první polovinu května plánuje spisovatel a historik vydání úvodního dílu zbrusu nové epopeje pod názvem Křišťálový klíč - Falknovská huť. Historická sága se bude odehrávat v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848.

Rozsáhlá šestidílná kronika vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru,“ popisuje Petr Lovecký z nakladatelství MOBA, které vydává všechny romány Vlastimila Vondrušky.

24. příběh Oldřicha z Chlumu - Duch znojemských katakomb, Vlastimil Vondruška

Oldřich z Chlumu přijíždí spolu s panošem Otou jako jeden z vyslanců českého krále do Znojma, kde se koná jednání o smíru mezi moravskou a rakouskou šlechtou. Vše je předem dohodnuto a jde jen o to, aby se ochota ze smíru veřejně potvrdila. Purkrabí znojemského hradu proto očekává spíše dvorskou slavnost než ostrou půtku vyslanců. Jenže hned druhý den zmizí jeden z mladých českých šlechticů. Je to o to víc znepokojivé, že o čtyři roky dříve tu stejně nevysvětlitelně zmizel jeho starší bratr. K dovršení všeho se duch staršího bratra objeví přímo na hradě a pak zmizí v tajemných katakombách, jimiž je město pod zemí doslova protkáno.


Vypravte se na cestu okolo světa na křídlech motýla

Vypravte se na cestu okolo světa na křídlech motýla


15.04. 2019

Trojská botanická zahrada slavnostně zahájila v pořadí už sedmnáctou výstavu tropických motýlů. Jejími kmotry se staly herečky Alice Bendová, Dana Batulková, Yvetta Blanarovičová, operní zpěvačka Andrea Kalivodová a zpěvák Václav Noid Bárta. Tentokrát se ve skleníku Fata Morgana návštěvníci kromě mnoha exotických druhů seznámí zejména s motýly-cestovateli. Tématem letošní výstavy je totiž migrace,
tedy pravidelné přesuny často i na velké vzdálenosti. Kam míří a proč? Vydejte se s nimi na cestu a poznejte svět z motýlí perspektivy. Pokud budete mít štěstí, budete moci
ve skleníku Fata Morgana sledovat i magický okamžik líhnutí motýlů z kukel umístěných v expozici. Výstava potrvá do 26. května a navštívit ji lze denně mimo pondělí od 9.00
do 19.00 hodin. Současně s ní bude o víkendu probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin. S říší hmyzu spojuje Botanickou zahradu hl. m. Prahy i partnerství filmu Mrňousci 2.


Exotičtí motýli zdobí skleník Fata Morgana pravidelně každé jaro už od jeho otevření veřejnosti v roce 2004. „Tato výstava patří bezesporu k nejoblíbenějším akcím, které botanická zahrada pro své návštěvníky pořádá. Každoročně si ji prohlédne několik desítek tisíc zájemců, zejména dětí. I tentokrát během celé výstavy budou do skleníku přilétat zásilky kukel z motýlí farmy ve Velké Británii, celkem jich ukážeme více než pět tisíc,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Tradiční výstava motýlů přesně naplňuje důvody, proč je dobré mít botanickou zahradu, a k tomu na takové úrovni. Každoročně se hlavní město Praha snaží finančně podpořit pražskou botanickou zahradu
a její projekty. Je to nádherná podívaná, zajímavé informace a příjemně strávený volný čas pro všechny,“
přidává pozvání náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Letošní v pořadí sedmnáctá výstava se zaměřila na zajímavý aspekt života některých druhů motýlů, a to na jejich pravidelné migrace. Některé druhy prožijí celý život na jednom místě, jiné ale dokážou uletět i tisíce kilometrů. „Motýli si musí během letu na velké vzdálenosti poradit sami. Na rozdíl od ptáků s sebou při tahu většinou nemají nikoho zkušeného,
kdo už cestu absolvoval. Migrují totiž jen jednou za život. Potomci motýlů, kteří už na místě určení byli, si informace nezbytné pro cestování nesou zapsané v genech,“ říká Eva Smržová, kurátorka výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana.
Mnoho druhů motýlů, kteří přezimují v tropech či subtropech, se na léto stěhuje do oblastí
v mírném pásmu. Letní teploty jsou příhodné pro kladení vajíček a housenky získávají vyhovující prostor s bohatými zdroji potravy. S ochlazením se motýli navracejí zpět. „Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně
už pak to, že existují druhy motýlů, kteří se stěhují na vegetační sezonu do České republiky.
V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře,“ dodává Eva Smržová. Migraci motýlů jsou věnovány také panely, na nichž zobrazené mapy napoví, odkud, a kam se jednotlivé druhy přesouvají,
co je k cestování vede a mnoho dalších zajímavostí.
Návštěvníci se mohou těšit na oblíbené „soví motýly“, noční obry druhu Attacus atlas
i na překrásné modré babočky rodu Morpho. Chybět nebudou ani nejznámější cestovatelé –  monarchové druhu Danaus plexippus. „První kukly dorazily koncem března, aby na zahájení výstavy byl už skleník plný poletujících krasavců. Umístěné jsou ve vitrínách přilepené
na dřevěných tyčkách a motýli se z nich postupně líhnou. Návštěvníci mají jedinečnou možnost tento magický okamžik sledovat,“ uvádí Eva Smržová. A dodává: „Každý týden dostaneme další kukly a uvidíme, jaké nás čeká překvapení. Objednáváme sice určité druhy, ale příroda
si nenechá poroučet a ne vždy jsou všechny k dispozici, občas nás zásilka překvapí nějakým novým, exponátem.“ Zastoupení i počet jednotlivých druhů se může během výstavy měnit
a zájemci tak mohou přijít vícekrát a pokaždé spatří rozdílnou kolekci tohoto hmyzu. Poznávat by si je ale měli pouze očima, aby křehkým krasavcům neublížili.

Novinka: Motýl, který miluje koku
Novinkou letošní výstavy je jeden z nekrásnějších motýlů světa babočka druhu Agrias amydon z tropické Ameriky. Jeho housenky si opravdu uměly vybrat, živí se totiž listy různých druhů rudodřevu. Nejznámějším druhem je rudodřev koka neboli kokainovník pravý, z jehož listů
se získává kokain a v minulosti se z něj vyráběl i nápoj coca cola. V Evropě tohoto motýla momentálně vystavuje pouze trojská botanická zahrada, motýlí farma ve Stratfordu a zahrada
v Mainau. 
Babočky Agrias amydon tráví většinu dospělého života vysoko v korunách stromu deštného pralesa. Jelikož mezi nejkrásnější motýly na světě a jako takové jsou předmětem eminentního zájmu sběratelů motýlů a fotografů. Ti, aby přilákali motýly z vrcholů stromů na zem, na ně nastražují zkvašené banány, shnilé ryby a různé prapodivné směsi. Ani pak není snadné motýly vyfotit s roztaženými křídly, protože tyto babočky mají většinou křídla sevřená. Fotky motýla
s otevřenými křídly jsou zřídka zcela ostré a málo časté. Návštěvníci skleníku Fata Morgana tak mají jedinečnou šanci tohoto motýla vyfotografovat, aniž by museli podnikat cestu
do dalekých krajů.

Okolí skleníku Fata Morgana projde proměnou
V areálu přilehlém ke skleníku Fata Morgana v nejbližší době odstartují stavební práce,
které tuto část zahrady zásadním způsobem změní. Vznikne zde nová budova s pokladnami
a restaurací, v letním období si tu návštěvníci odpočinou na stinné terase. Ke skleníku
v budoucnu budou moci vystoupat systémem schodišť a teras s vodními prvky a kvetoucími rostlinami. „Z důvodu stavby se mění cesta ke skleníku Fata Morgana. Prosíme proto návštěvníky, aby věnovali pozornost značení. Ke skleníku se nově přichází ulicí Jiřího Jandy
a následně stezkou podél areálu zázemí. Značení je dovede až k brance, kterou se dostanou
na přístupovou cestu ke skleníku Fata Morgana,“ upozorňuje Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy. Přístup ke skleníku je možný
i z úvozové cesty vedoucí od sídliště Bohnice.

Botanická zahrada hl. m. Prahy se stala partnerem filmu Mrňouskové 2
Pokračování úspěšného animovaného filmu seznámí zájemce stejně jako výstava ve skleníku Fata Morgana s fascinujícím světem hmyzu.

Prosíme návštěvníky výstavy, aby na motýly nesahali, mají totiž na křídlech mikroskopické šupinky, které jim dotykem setřete. Motýl bez nich nedokáže létat a následně předčasně umírá. Buďte, prosím, ohleduplní k vystaveným živým tvorům. Děkujeme.   

Doprovodný prodej rostlin o víkendech během konání výstavy motýlů zajišťuje firma Pokojovky.czLiberec má Dřevěnou stavbu roku 2019

Liberec má Dřevěnou stavbu roku 2019


15.04. 2019

Liberecký První volnočasový EKOPark zvítězil v prestižní anketě Dřevěná stavba roku 2019 v rámci veřejného hlasování v kategorii Dřevěná hřiště – velká. V anketě letos soutěžilo 107 dřevěných staveb, což je druhý nejvyšší počet v její historii. Pro tyto stavby hlasovalo 14 odborných porotců a široká veřejnost. Ta poslala dřevěným stavbám 44 598 hlasů.

„Dřevěné stavby prospívají našemu zdraví i planetě a chrání teplo domova. Proto je prostřednictvím naší ankety podporujeme,” vysvětlil cíl projektu Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život. Ta letos zorganizovala už 9. ročník soutěžní ankety, která se tento rok koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí, Svazu měst a obcí České republiky a za podpory významných partnerů.


Liberecký kraj se umístil v anketě třikrát

Liberecký kraj bodoval v soutěži hned třikrát: v kategorii dřevěná hřiště malá zvítězil Domek v korunách stromů u Penzionu UKO v Bedřichově, hasičská zbrojnice v Krásné Studánce se umístila na nejvyšší příčce v kategorii dřevěné konstrukce realizace a za dřevěná hřiště velká zlatou medaili obdržel EKOPark Liberec.

Ze skládky zeleným srdcem Liberce

EKOPark byl vybudován na území bývalé černé skládky, útočišti bezdomovců a narkomanů, bez pomoci dotací a grantů, díky zapálení svého tvůrce Stanislava Šťastného. Jedná se o inspirativní prostředí pro aktivní i relaxační trávení volného času, kde zjistíte, že mobil, tablet a být stále online k životu vlastně nepotřebujete. Celý park je zároveň koncipován jako jedna velká „lesní kavárna“ s dostatkem míst k sezení a každý si může vybrat to své místo ve skrytu lesa.


Letošní sezonu EKOPark zahajuje 1. 5. 2019

Za poslední tři roky od otevření EKOPark navštívilo téměř 40 tisíc návštěvníků. „Rád bych pozval všechny rodiny s dětmi a školní kolektivy k nám do EKOParku, kde mohou zažít spousty dobrodružství v přímém kontaktu s přírodou.“ zve do EKOParku jeho majitel a tvůrce, pan Stanislav Šťastný a dodává: „Letos zahajujeme sezonu 1. května. Zažijte dobrodružství na rodinné Cestě EKOParkem za pokladem a ponořte se do příběhu o zachráněném lesním království. Cestou budete plnit jednotlivé úkoly a sbírat indicie, na konci se vám otevře v tajemné jeskyni truhla s opravdovým pokladem. Prozkoumejte celý park také prostřednictvím naučné stezky Čtyři živly, cestou vařte v blátivé kuchyni, roztáčejte koloběh vody na vodních ekohrátkách, zapoťte se u domku děda Vševěda či vyrábějte originální dřevěný suvenýr v ekodílničkách.“

EKOPark otvírá brány veřejnosti v květnu. V červnu slaví již po čtvrté stále oblíbenější Dny bláta – dny, po kterých děti celý život touží. V červenci park nabízí netradiční bosonohý program, tematické workshopy, chůzi po střepech a žhavém uhlí na festivalu EKOParkem bosou nohou. Vzpomínat na skákání gumy, cvrnkanou, Tuzex či bony se bude v srpnu na 3. ročníku Retro Games EKOPark.

Více informací o EKOParku Liberec najdete na webových stránkách www.ekoparkliberec.cz


Velikonoční putování

Velikonoční putování


15.04. 2019

Velikonoční putování - Za velikonočním příběhem po jižních Čechách i po světě

do 24. 4. 2019

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 242/1, 370 51


Nová výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích nabídne návštěvníkům tipy na jarní výlety za velikonočním příběhem. Představena budou zajímavá místa v našem regionu, například slavná pašijová cesta v Římově, Křížová hora nad Českým Krumlovem, Dobrá Voda u Českých Budějovic nebo méně známá, ale rovněž působivá čestická Kalvárie a další lokality. Za neobvyklými velikonočními tradicemi se vydáme i do světa. Výstavu doplní ukázky jihočeských malovaných vajec a dětských her. Připraveny jsou také prezentace lidových řemesel přímo ve výstavním sále, tradiční předení velkopátečních nitek či vzdělávací program pro školy.

"Fotografie a texty doplní i vzácné předměty z daných míst, například původní římovské sousoší, unikátní španělský zázračný kříž  z Křížové hory nebo krásný obraz čestické Kalvárie. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si vzácný exponát ze sbírek Jihočeského muzea - plastiku Kristus na oslátku, opatřenou kolečky. Barokní socha Ježíše jedoucího na oslátku byla pohyblivou  součástí procesí na Květnou neděli. Ze současné tvorby představí výstava velké dílo řezbáře Jiřího Bürgera z Nových Homolí, dva metry dlouhou dřevěnou plastiku nazvanou Procesí," přibližuje garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea PhDr. Hana Soukupová.

Za různými podobami Velikonoc se podíváme i do světa. Představíme i některé překvapivé velikonoční zvyky, například vyhazování nádob plných vody z oken na řeckém ostrově Korfu nebo strhující atmosféru velikonočních jízd v Lužici. Vydáme se dokonce i za moře, abychom se seznámili s podivnou krvavou tradicí filipínských dobrovolných ukřižování. Výstavu Velikonoční putování doplní i připomínka jihočeských  lidových zvyků, především zdobení kraslic. Pro děti jsou připraveny ukázky jarních her: kuličky, koulení vajec po hrábích nebo honění káči.


AKTUÁLNÍ DOPROVODNÉ AKCE PRO VEŘEJNOST V RÁMCI VELIKONOČNÍ VÝSTAVY


11. 4. (čtvrtek)

E. Drančáková - frivolitky
R. Vinciková - kynuté pečivo ( jidáše, mětynky a další)

13. 4. (sobota)

A. a F. Reindlovi – velikonoční keramika
J. Pulcová – velikonoční dekorace ze šustí

16. 4. (úterý)

J. Havlíčková - škrábané kraslice (rejsky)
M. Šochmanová – kraslice (batika)

18. 4. (čtvrtek)

J. Honiss – podmalby na skle
H. Salvová – drátovaná vejce

19. 4. (pátek)

TRADIČNÍ PŘEDENÍ VELKOPÁTEČNÍCH NITEK (D. Vařilová, J. Scheinpflugová, J.Sovová a další)


VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLY

Interaktivní edukační program doplňující každoroční výstavu k příležitosti jara a Velikonoc. Vhodný pro všechny žáky MŠ, ZŠ i SŠ. Ve spolupráci se Střední odbornou školou veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky byly připraveny a proběhly také oblíbené workshopy pro školní skupiny (pečení jidášů a velikonoční aranžmá).

Tiskový kontakt
PhDr. Hana Soukupová - garantka výstavy a etnografka JčM - tel.: +420 391 001 533 / e-mail: soukupova@muzeumcb.cz
Mgr. Tomáš Svoboda - programové a propagační oddělení JčM - tel.: +420 775 543 575 / +420 391 001 519 / e-mail: marketing@muzeumcb.cz
Mgr. Lukáš Faktor - edukační oddělení JčM - tel.: +420 727 822 573 / +420 391 001 528 / faktor@muzeumcb.cz

Odkazy
Článek na webu JčM: http://www.muzeumcb.cz/program/vystavy/velikonocni-putovani-za-velikonocnim-pribehem-po-jiznich-cechach-i-po-svete.html
Facebook událost: https://www.facebook.com/events/833209840350933/
Sledujte nás i na Instagramu: https://www.instagram.com/jihoceskemuzeum/
Výhodně do tří severočeských zoo můžete i letos

Výhodně do tří severočeských zoo můžete i letos


15.04. 2019

Úspěšný projekt tří zoologických zahrad Ústeckého kraje s názvem „Jeden kraj – tři různé zoo“ bude pokračovat i v letošním roce.

Návštěvníci se tak mohou opět těšit na cenově zvýhodněnou vstupenku do děčínské, ústecké i chomutovské zoologické zahrady. Prodej vstupenek odstartuje v pondělí 1. dubna 2019 a do prodeje letos půjde 1200 vstupenek. „Vstupenka má formu pohlednice a zároveň slouží jako soutěžní kupon. Pokud se návštěvníkům podaří projet všechny tři zoologické zahrady do konce měsíce října a nasbírají tak razítka za návštěvu, dostanou se do slosování o zajímavé ceny, přičemž hlavní odměnou bude víkendový pobyt v Ústeckém kraji. Bonusem ke každé zakoupené vstupence je ještě originální magnetka, na které letos zoologické zahrady prezentují zvířata jako vlk eurasijský, tapír čabrakový a charza žlutohrdlá. Cena vstupenky pro dospělého je 260 korun, pro dítě pak 140.

Projekt „Jeden kraj – tři různé zoo“ funguje úspěšně již od roku 2016. Jeho cílem je propagace nejen tří zajímavých turistických cílů, ale také podpora návštěvnosti celého Ústeckého kraje. Na realizaci projektu se podílí nejen zoologické zahrady, ale také zástupci Ústeckého kraje – odbor regionálního rozvoje a oddělení cestovního ruchu Krajské úřadu. 

[1]  2  3  4  ...  318  319  320  321  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Pondělí

18 °C
Úterý

17 °C
Středa

23 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (22.4.2019-22.4.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (22.4.2019-22.4.2019) 22.04.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi (18.4.2019-22.4.2019)

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi (18.4.2019-22.4.2019) 18.04.2019

Ředitel Regionálního muzea v Kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: "Těší nás, ž...

Velikonoce v Zoo Brno (19.4.2019-22.4.2019)

Velikonoce v Zoo Brno (19.4.2019-22.4.2019) 19.04.2019

Každý den si zájemci budou moci vytvořit a ozdobit vlastní kraslici, u mistra...

Výletník doporučuje

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou je starobylé město na řece Bečvě v srdci Moravské brány. První písemná...
Hostinec u Zlaté lípy

Hostinec u Zlaté lípy

Ubytovací hostinec se nachází v okrese Česká Lípa v Ralské pahorkatině v malebném údolí řeky...