Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

This is my most visited site. weed delivery
19.07.18 (weed delivery)

Cyklistický balíček

We have one of the finest Professional...
19.07.18 (matthewlewis)

Diskutuj zde

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  296  297  298  299  >>
Špindlerův Mlýn připravil pro návštěvníky novou naučnou stezku, výstavu fotograf

Špindlerův Mlýn připravil pro návštěvníky novou naučnou stezku, výstavu fotograf


15.07. 2018

Chystáte se vyrazit na letní dovolenou nebo na víkend do Špindlu? V rámci ubytování máte nyní možnost získat pro všechny členy rodiny jízdenky na lanovky zdarma. Špindlerovský Skiareál nabízí návštěvníkům i v létě široké spektrum aktivit a zábavy, a to jak pro dospělé, tak i děti. Vyzkoušet můžete zbrusu novou naučnou stezku na Medvědíně a ujít si nenechte ani unikátní výstavu fotografií „starého“ Špindlu u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí jako jediné středisko u nás jízdenky na lanovky zdarma, a to ve spolupráci s vybranými partnerskými hotely, jejichž seznam naleznete na www.skiareal.cz/partnerske-hotely. Jízdenku na lanovky Medvědín i Svatý Petr - Pláně, které vás vyvezou na vrchol i zpět, získáte za každou noc pobytu pro každého člena rodiny. Například čtyřčlenná rodina tak ušetří při pobytu na pouhé dvě noci celkem 2240 korun. „Spolupráci s hoteliéry jsme odstartovali po vzoru vyspělých zahraničních středisek, kde systém letní spolupráce takto podobně funguje již několik let. Tímto zásadním krokem se snažíme přispět ke zvýšení návštěvnosti Špindlerova Mlýna v období letní sezóny a k ještě většímu zatraktivnění a zvýšení obsazenosti našich TOP spolupracujících partnerských hotelů. Tento pilotní projekt, který je v rámci letního turistického byznysu v Čechách opravdu unikátní, se budeme snažit dále rozvíjet. Věříme, že se do něj postupně přidají všichni zdejší hoteliéři a ubytovatelé a atraktivita Špindlu bude i díky tomuto našemu přístupu nadále růst,“ uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Novinkou je pak také naučná stezka s názvem „Špindlmanova mise“ vedoucí z Medvědína přes Horní Mísečky a Labský důl ke spodní stanici lanovky zpět na Medvědín. Nahradila po čtyřech letech již velmi známou stezku Krakonošův příběh, která už pro pravidelné návštěvníky nepředstavovala výzvu. Špindlmanova mise pojednává o příběhu stejnojmenné komiksové rodiny ze Špindlerova Mlýna, která při svých výletech do krkonošské přírody zažívá různá dobrodružství a trampoty. Návštěvníci této naučné stezky hledají odpovědi na různé otázky a plní úkoly, které mimo jiné prověří i jejich fyzikou zdatnost. Jednotlivými úkoly provází samotná rodina Špindlmanových.

Za návštěvu stojí nepochybně i expozice fotografií 100 let Špindlerova Mlýna v obrazech. Výstava vznikla u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa a jejím cílem je přinést návštěvníkům srovnání života ve Špindlu před sto lety a dnes. Ke shlédnutí bude od 5. července do 30. září. „Výstavu tvoří dobové i současné fotografie, na kterých jsou zachyceny obydlené i neobydlené části Špindlerova Mlýna a Krkonoš. Zájemci si mohou expozici prohlédnout v depu dolní stanice šestisedačkové lanovky ve Svatém Petru. Výstava pokračuje v panoramatické restauraci Na Pláni, vstup na výstavu je bezplatný.“ přiblížil obchodní a marketingový manažer Skiareálu Špindlerův Mlýn Adam Svačina.

Ve Skiareálu Špindlerův Mlýn nadále fungují i vyhlášená dětská hřiště u horních stanic lanovek s nádhernými výhledy na hřebeny hor, vyhlášený Špindl Bike park pro zkušené i začínající jezdce a za vyzkoušení určitě stojí i terénní koloběžky. Oblíbené půjčovny elektrokol najdete ve Špindlu hned na několika místech, děti pak budou nadšeny ze šlapacích elektrobugin, které si můžete vyzkoušet v centru městečka.

Více informací k letním aktivitám ve Skiareálu Špindlerův Mlýn najdete na webu www.skiareal.cz.

 

Prohlídky s princeznou Magdalénkou

Prohlídky s princeznou Magdalénkou


15.07. 2018

Zámek Stekník zve děti na kostýmované prohlídky s princeznou Magdalénkou. Děti se odlehčenou, zábavnou formou seznámí nejen s historií zámku, ale princezna jim představí také několik zajímavých předmětů, které naši předkové používali ke každodenní práci, úkolem dětí bude uhodnout, k čemu předměty sloužily.


V neděli vylosujeme ze všech dětí, které se zúčastní prohlídek jednu princeznu a jednoho prince a zašleme jim malý dáreček na památku.

Vstupné: dospělí….80,-Kč, snížené ……..60,-Kč, děti do 6 let…….20,-Kč, rodinné…..…220,-Kč

Kdy: 21.-22.7. 2018 od 10,30 do 16,30 h. (dětské prohlídky vždy v půl, klasické prohlídky v celou hodinu).

Vhodné pro děti do 10 let.

První světová válka - léta zkázy a bolesti

První světová válka - léta zkázy a bolesti


11.07. 2018

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Jihočeský kraj zvou u příležitosti 100. výročí konce 1. světové války a vzniku samostatného československého státu na výstavní projekt "První světová válka - léta zkázy a bolesti", který je instalován na celém druhém podlaží historické budovy Jihočeského muzea.

První světová válka je nyní, v době relativní hojnosti a blahobytu, vytěsněna z paměti lidí. Přitom to byl právě tento první globální válečný konflikt, který dal tvář dvacátému století. Milióny mrtvých, milióny zraněných fyzicky i duševně, hlad, bída, pandemie španělské chřipky, zničená města, zhroucené státy. Ale také naděje (bohužel plané) v podobě nových myšlenkových proudů a revolucí. Výstava přibližuje hrůzy války a to nejenom na frontě, kde vojáci prožívali neustále mezní životní okamžiky, ale i v týlu, kdy ženy a děti, rodiny vojáků, byly nuceny strádat v důsledku zhrouceného válečného hospodářství a musely čelit mnoha kritickým situacím.

Výstava si klade za cíl zmapovat první světovou válku s jejími příčinami i důsledky, a to jak pro Českobudějovicko, tak i jihočeský region, Československo, ale i v mezinárodních souvislostech - zejména v česko-rakouských. Na počátku první světové války byla rakousko-uherská monarchie, na jejím konci pak bývalé soustátí, na jehož troskách vznikly následnické státy – mimo jiné Rakousko a Československo. Českému návštěvníkovi se představí i dosud neobvyklý rakouský pohled na konec války, rozpad monarchie a vznik následnických států – a naopak. Stejně tak může být pro rakouské zájemce zajímavý i pohled českých studentů na tuto problematiku.

Na výstavě se podílelo spoluprací a zápůjčkami sbírkových předmětů více jak třicet muzeí a galerií z Čech, dále pak na dvacet soukromých sběratelů a spolupracovníků muzea. Podařilo se dát tedy dohromady vcelku ojedinělý soubor artefaktů, který nás přenese do sto let staré historie.

Na samém počátku expozice návštěvník projde kolem repliky sochy Josefa II., jež zdobila budějovické „Sady“, aby na konci výstavy v sále, který bude vyzdoben slovanskou rudobílou bikolórou, míjel její svalené torzo. Tohoto nelehkého úkolu vyrobit pouze na základě dochovaných fotografií monument Josefa II. se ujala Střední umělecko-průmyslová škola svaté Anežky České v Českém Krumlově.Návštěvníci však ve výstavních sálech uvidí mnohem více. Základními tematickými okruhy výstavy jsou: začátek války, českobudějovické pluky; vojáci na frontách války – zranění, zákopová válka, lazarety, invalidé, hroby, pomníky; týl a jeho problémy – zhroucení zásobování, hlad, „nouzové“ kuchařské recepty, odvádění nových ročníků na frontu, život ve městě (České Budějovice); československá zahraniční akce, T. G. Masaryk, Maffie, legie, národní, dělnické a socialistické hnutí, osobnosti; odraz války v umění, literatuře, filmu, propagandě; válka jako katalyzátor společenského dění – revoluce v Evropě, rozpad Rakousko-Uherska, vznik následnických států; válečná „statistika“ – mrtví, ranění, španělská chřipka, ale i technický rozvoj atd.

V rámci výstavy je dále připraven propracovaný vzdělávací program „Mizérie velké války“ vhodný zejména pro druhý stupeň základních a všechny ročníky středních škol. Ten návštěvníkům velmi podrobně přiblíží První světovou válku z komplexního pohledu i úzce souvisejícího s Jihočeským krajem. Pro názornost je program doplněn o interaktivní prvky i didaktické pomůcky. Samozřejmostí je i shrnující lístková brožura připravená pro žáky i běžné návštěvníky výstavy. (Poznámka: Na listu č. 14 jsou prohozené fotografie Antonína Švehly a Aloise Rašína. Za vzniklou chybu se tímto omlouváme.)

Během trvání výstavy se chystají i doprovodné akce a přednášky, jež globální válečný konflikt dvacátého století představí ještě podrobněji.


OCENĚNÍ V NÁRODNÍ SOUTĚŽI MUZEÍ - GLORIA MUSAEALIS


Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Český výbor ICOM, z. s. uspořádali dne 17. května 2018 ve 14:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze (nám. Republiky 1090/5, Praha 1) slavnostní vyhlášení výsledků XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2017.

XVI. ročník soutěže probíhal od 1. ledna 2017 do 28. února 2018 a soutěžilo v něm 62 muzeí a galerií z celé České republiky. Národní soutěž muzeí Gloria musaealis upozorňuje na špičkové výkony muzejních institucí. Každoročně se zvyšující úroveň projektů získala tentokrát konkurenta ve výrazném navýšení počtu přihlášek – do XVI. ročníku se přihlásilo rekordních 99 projektů. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2017 s celkem 43 přihlášenými projekty, následovaná 41 projekty soutěžícími v kategorii Muzejní publikace roku 2017, do kategorie Muzejní počin roku 2017 se pak přihlásilo 15 projektů.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích v letošním ročníku soutěže přihlásilo do kategorie Muzejní výstava roku 2017 výstavní projekt První světová válka - léta zkázy a bolesti. Mezi 43 přihlášenými projekty ve zmíněné kategorii se Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích nominovalo mezi 6 nejlepších. V rámci slavnostního ceremoniálu 17.5. 2018 poté získalo Cenu Českého výboru ICOM, která je udělovaná projektům významně přispívajícím k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům.

Porota soutěže ohodnotila projekt První světová válka - léta zkázy a bolesti následovně: "Výstava uchopila téma války s aktuální naléhavostí. Ukázala, za jakých podmínek ze zmaru a zkázy vznikla Československá republika. Skvěle postavená prezentace ukazující projevy a dopady války na
Českobudějovicku byla provázena mimořádně propracovaným a působivým programem pro dospívající mládež."


Foto: Sbírky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, předávání ocenění foto Martin Čarek (AMG).

Do českých měst o prázdninách zamíří letní kino

Do českých měst o prázdninách zamíří letní kino


08.07. 2018

Obyvatelé pěti českých měst a jejich okolí budou moct jeden prázdninový víkend věnovat venkovnímu sledování českých filmů. Postará se o to Půjčovna strojů společnosti Zeppelin CZ, která toto Letní filmové promítání spojuje s oslavami 20. výročí své existence. Vstup do letního kina bude zdarma.

Jako první budou narozeniny této společnosti, která už dvacet let pronajímá vše, co mohou čeští stavaři potřebovat, slavit v Olomouci. Letní kino tu vyroste od 13. do 15. července. Poté se ve dnech 20. až 22. července přesune do Českých Budějovic, a 26. až 28. července usadí v Plzni.

V srpnu pak Letní filmový festival čekají ještě dvě zastávky. Od 3. do 5. dorazí Zeppelin CZ s výběrem tří českých filmů do Jihlavy, a svou tour zakončí ve dnech 9. až 11. srpna v Liberci.

Projekce začínají vždy se setměním, tedy zhruba kolem déváté hodiny večerní, a vstup je zcela zdarma. Kapacita kina bude v každém městě téměř neomezená - kromě připravených laviček pro zhruba 200 lidí tu bude dost místa i všude kolem. Přijít je tedy možné klidně i s dekou. Výhled na plátno však bude na většině míst možný i ze zahrádek okolních kaváren nebo restaurací, kde také bude možné zajistit si občerstvení.

Pro všechny, kteří dorazí prožít večer pod širým nebem s českým filmem je připravena soutěž - zapojit se může každý vyfocením a nasdílením fotky na facebookové stránky Půjčovny strojů. Oceněni budou tři výherci, kterým se nejlépe povede zachytit společný motiv Půjčovny a náměstí. Hrát se bude o mobilní telefon CAT a zajímavé reklamní předměty.

Aktuální info je možné sledovat na www.kino.zeppelin.cz.Seznam zastávek mobilního letního kina:

13.-15. 7. 2018    Olomouc, Horní náměstí

20.-22. 7. 2018    České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II.

26.-28. 7. 2018    Plzeň, multifunkční sportovní areál Škodaland

    3.-5. 8. 2018    Jihlava, Masarykovo náměstí

  9.-11. 8. 2018    Liberec, Náměstí Doktora Edvarda Beneše

 

Brožury o Švýcarsku v češtině zdarma

Brožury o Švýcarsku v češtině zdarma


08.07. 2018

Pro české a slovenské turisty a cestovatele připravujeme zajímavé brožury o Švýcarsku v českém jazyce. Níže naleznete brožury, které si můžete zdarma nechat zaslat domů (je u nich tlačítko Zdarma objednat), starší brožury, které již nemáme skladem v tištěné podobě, si můžete stáhnout elektronicky ve formátu PDF).

Přispějme k návratu květnatých luk do české krajiny

Přispějme k návratu květnatých luk do české krajiny


08.07. 2018

Díky úbytku kdysi tradičních luk plných květin mizí z naší krajiny a přírody motýli, včely, hmyz a další opylovači i celé luční ekosystémy. Krajina postrádá pestrost a rozmanitost což následně narušuje přirozený potravní řetězec i pro další živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá.

V posledních letech nastává na některých místech přece jenom částečná změna k lepšímu. Některá města, obce i někteří uvědomělí farmáři chtějí krajinu oživit a vrátit ji na některých pozemcích přirozený rozmanitý ráz. Začínají se více zajímat o možnost zakládat květnaté louky. Aktuálně se rozhodli vytvořit ve městě ukázkovou plochu květnaté louky například v Moravských Budějovicích nebo v Opavě, kde lučními porosty osázeli plochy nejen v centru města, ale i v Městských sadech. K této iniciativě se rozhodla připojit a reálně pomoci Lučina, která se spojila s odborníkem a majitelem farmy Planta naturalis (Rostlina přírodní) Ing. Bohumilem Bradnou, který se věnuje problematice revitalizace tradičních luk už čtvrt století, a iniciovala výsev jedné zbrusu nové louky o rozloze 1,5 ha nedaleko Cvikova na Českolipsku v Libereckém kraji.

Zhruba 9 týdnů po výsevu na louce již rostou první luční květy a traviny. Osivo Květnaté louky na střední půdu (Krajinářská mezofytní louka), které bylo při výsevu použito, obsahuje poměrově z 80 % semena lučních květin a z 20 % travin, protože živiny obsažené v půdě rychleji využijí trávy a dříve obsadí prostor. Luční květiny se svým pomalejším počátečním vývojem by byly ve výsledném porostu málo zastoupeny. Osivo je určeno především k osevu větších ploch v krajině. Důležité při zakládání těchto luk je vytvoření přírodě blízkého porostu, který bude navazovat na své okolí. Tak se nově založená louka stane stabilizačním prvkem krajiny a vytvoří podmínky pro život mnoha organismů. Plně rozkvetlá, rozmanitá a tedy atraktivní jak pro hmyz, tak i pro případné návštěvníky a turisty bude louka u Cvikova až v příštím roce. „Louka bude volně přístupná a kolem celé plochy bude naučná stezka a lavičky. Postupně vybudujeme také turistické ukazatele, které k ní návštěvníky nasměrují. Na louce si bude možné postavit stan, nebo obytný vůz s možností víkendového přenocování. U lesa dále plánujeme postavit samoobslužný luční bar,“ říká Daniel Bednář ze zážitkového centra Fabrika Cvikov, který se podílel na realizaci výsevu a bude se o novou louku dlouhodobě starat. „Budeme rádi, pokud se k nám lidé vypraví třeba na pěší výlet s dětmi a doufáme, že se nám časem podaří vypěstovat opravdu pestrou louku, která se bude jednak líbit motýlům, včelám a dalšímu hmyzu a stane se i místem netradiční formy relaxace a odpočinku i pro obyvatele a návštěvníky Cvikova a okolí.“

„V Lučině si samozřejmě uvědomujeme, že jedna louka situaci nezachrání. Může ale na problematiku upozornit a inspirovat ostatní k tomu, aby si také vyseli svou vlastní louku ať už na své vlastní zahradě nebo na úrovni města či obce a přispěli tak k návratu květnatých luk do naší krajiny. Proto jsme se spojili s panem Bradnou, pomohli jsme vysít novou louku u Cvikova a na problematiku mizejících luk také upozorňujeme v naší aktuální Májové kampani. Věříme, že i z malého semínka mohou časem doslova vyrůst velké věci,“ říká Renata Burešová, brand manažerka značky Lučina.

„Naším cílem je dát přírodě znovu možnost, aby byla pestrá, protože rostliny jsou životně důležité pro hmyz a další drobné živočichy. A když bude příroda pestrá a maximálně rozmanitá, tak bude i daleko životaschopnější,“ dodává Bohumil Bradna, majitel farmy Planta naturalis, která pěstuje přes 900 druhů přírodních lučních rostlin na semena, ze kterých se sestavují květnaté louky. „Nabízíme možnost, aby si lidé, drobní farmáři, zahradnictví, organizace, města nebo obce založili květnatou louku přímo z výsevu. Našimi zákazníky jsou jednak ti, kteří si zakládají květnaté louky na svých zahradách, ale naše směsi osiv se dnes začínají používat např. i v městské zeleni, nebo i na technické plochy např. v okolí továren apod. Bylo by ideální zakládat květinové louky také kolem silnic a dálnic, ale tam se nám zatím bohužel nedaří prosadit a většinou se tam aplikují jenom trávy anebo nějaké cizí druhy rostlin.“

Pokud byste tedy měli zájem nechat se inspirovat iniciativou Lučiny a pana Bradny z Planta naturalis a přispět k návratu tradičních luk do naší krajiny zde je několik základních tipů jak na to.

Devatero základních rad a tipů pro úspěšné zakládání a pěstování květnatých luk

1.    Louku zakládáme do čisté půdy. Semena přírodních lučních rostlin nelze přisévat do založeného trávníku!
2.    Osiva pravých květnatých luk nemícháme s běžným travním a jetelotravním osivem.
3.    Půdu pro výsev louky připravíme jako při zakládání pícninářských porostů na poli nebo trávníku na zahradě, ale nehnojíme a nepoužíváme herbicidy.
4.    Výsevek semen květnaté louky je 1 – 2 g na m2 při ručním setí, na poli je možné vysévat sečkou. Hloubka setí je velmi malá – do 0,5 cm, aby měla malá semínka energii vyklíčit. Louka se nezalévá. Semena klíčí postupně během několika týdnů.
5.    Nejvhodnější termín výsevu je jaro a podzim, ale vysévat je možné po celý rok.
6.    Louku sekáme běžnou travní sekačkou nebo kosou 4 – 5 cm i více nad povrchem půdy.
7.    První rok po výsevu rostou hlavně kořínky lučních rostlin a nad zemí plevel – sekáme při výšce porostu asi 20 cm, aby se nezadusily klíčící rostlinky.
8.    Druhý rok po výsevu louka kvete – sekáme 2 – 3 krát ročně pro zahuštění porostu (1. seč na konci květu kopretin). Nejvíce lučních květin kvete od května do poloviny srpna.
9.    V dalších letech sekáme 1 – 3 krát ročně. Žádná další péče o louku není potřeba.

V přírodním slova smyslu je květnatá louka vytrvalým porostem. Za vhodných podmínek může přetrvávat po staletí. Svým charakterem je blíž k lesu. Má rozličná patra a jednotlivé rostliny tu mohou žít nejen několik let, ale i několik desetiletí. Zastoupení jednotlivých druhů rostlin v květnaté louce se v průběhu času trochu proměňuje v závislosti na počasí, obhospodařování a stáří louky. Na spíše zásaditějších půdách jsou louky druhově bohaté a květnaté, na půdách kyselejších převládají trávy.

Malovaná jeskyně

Malovaná jeskyně


04.07. 2018

Veřejnosti zpřístupněná Jeskyně Na Špičáku prostupuje vrchem Velký Špičák, který je vrcholem krasového kuželu, vystupujícího ze sedimentů kontinentálního ledovce severně od města Jeseníku. Jedná se o horizontální labyrint chodeb, puklin a síní, které vytvořily vody povrchových toků ve vápencích. Neobvyklé jsou jejich srdcovité tvary, které jim vtiskla jezera tavných vod v předposlední době ledové.

První písemná zmínka pochází z druhé třetiny 15. století a patří mezi nejstarší písemně zaznamenané jeskyně ve střední Evropě. Kromě neobvyklých tvarů chodeb je jeskyně poznamenána mimořádným množstvím nápisů a kreseb. Zatímco v dnešní době je poškozování jeskyní nápisy nežádoucí, zachování nápisů z historických dob je cenným pohledem do minulosti. Každý letopočet, znak či vyobrazení pomáhá nahlédnout do historie jeskyní a jejich využívání. Zdejší nápisy studují a dokumentují odborníci již několik generací. Černé (psané uhlem) a červené (psané malířskými barvami a rudkou) patří k nejstarším. Některé jsou tesané, ryté nebo vyškrabované. Zatím byl určen jako nejstarší letopočet z roku 1519.


Nejvíce diskuzí vyvolává původ kresby v místě zvaném Kalvárie. Je to historicky nejzajímavější, ale také nejzáhadnější místo celé jeskyně. Pojmenování vzniklo chybnou interpretací této ústřední malby – slunce překryté mladším letopočtem 1583 a půlměsíc s křížem. Malby slunce a měsíce snad pocházejí již z 15. stol. Malba je provedena malířskými technikami, s pigmentem obsahujícím rumělku. V posledních letech byla podrobena důkladnému studiu řadou odborníků a poté restaurátory obnovena do současného stavu, protože jeskynní prostředí malby dlouhodobě poškozuje.Podle pověsti se v jeskyni po bitvě na Bílé hoře ukrývali na cestě do exilu Čeští bratři, kteří si v této části zřídili primitivní modlitebnu. Zcela vyloučit se nedá také domněnka, že při svém putování do polského Lešna navštívil jeskyni Jan Amos Komenský. Nejnovější výzkumy pramenů však tuto informaci nepotvrzují.

Již ve středověku se v okolí těžil velmi kvalitní mramor, zde též nazývaný „Slezská Carrara“. Sloužil často jako stavební kámen, ale zaujal především jako krásný a dobře opracovatelný dekorační kámen.

Jeskyně jsou také významným zimovištěm vrápenců a netopýrů, mezi mnoha druhy byl zaznamenán i vzácný netopýr černý.
Jeskyně umožňují bezbariérový přístup i vozíčkářům.

V letošní letní sezoně je návštěva mírně ztížena opravou silnice, takže je možné dojet k parkovišti hotelu U Jezera a dojít cca 800 metrů pěšky. K jeskyni vás pak přesně dovedou modré šipky. Je také možné si předem dojednat výjimku vjezdu – informace najdete na webu.


Podrobnosti o otevíracích dobách, akcích ve zpřístupněných jeskyních či cenách vstupného najdete na www.caves.cz.


Zážitky bez hranic na Drávské cyklostezce

Zážitky bez hranic na Drávské cyklostezce


03.07. 2018


Drávská cyklostezka (R1) spojuje Itálii, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko bez hranic. Trasa o délce 510 kilometrů – z toho 222 v Korutanech – je důsledně značená, dokonale uzpůsobená a z větší části vedená podél nejdůležitější korutanské řeky Drávy.


Startovní výstřel Drávské cyklostezky zazní u Toblašského pole v Itálii. Tento úsek cesty je díky své šířce a mírnému sklonu ideální pro rodiny s malými dětmi. Po zvládnutí úvodního úseku cyklostezky dorazíte do obce Oberdrauburg, kde na Vás čeká nápis “Vítejte v Korutanech”.

V doprovodu lesnatých svahů Gailtalských Alp a jejich impozantních skalních vrcholů pokračujete dál směrem k místu Spittal an der Drau. Majestátní renesanční zámek Porcia v centru okresního města patří k nejvýznamnějším historickým stavbám v regionu Millstätter See. Po dalších 40 „pohodových“ kilometrech podél Drávy dorazíte do Villachu. Město leží poblíž slovinské a italské hranice a nabízí nespočet výletů a aktivit pro všechny, například termální lázně KärntenTherme nebo zříceninu hradu Landskron.


Na mostě přes Drávu v Rottensteinu © Kärnten Werbung - Gerd Steinthaler

Komu cestování nestačilo, může z rakouské hranice v obci Lavamünd během jedné nebo dvou celodenních etap přejet do Mariboru. Odtud pak vede poslední etapa Drávské cyklostezky do Varaždinu v Chorvatsku.


© Österreich Werbung - Andy Kuechenmeister


Úvodní foto: Drávská cyklostezka, Villach © Franz Gerdl

Třicet bubeníků předvede velkolepou brazilskou show na Slavonickém náměstí

Třicet bubeníků předvede velkolepou brazilskou show na Slavonickém náměstí


03.07. 2018

Přední český perkusista a bubeník Miloš Vacík přivedl do Slavonic třicet bubeníků a perkusistů. Během jednoho týdne s nimi natrénuje hodinový koncertní program, který představí na Horním náměstí ve Slavonicích v sobotu, 7. 7. 2018 v 17 hod.

Obdobnou atmosféru mohou diváci zažít jen na karnevalu v Rio de Janeiru.  Miloš Vacík postaví svou show z bubeníků svého profesionálního uskupení Tam Tam Batucada, které doprovodí jednak pokročilí žáci jeho pražské bubenické školy samby, ale také úplní nováčci a amatérští nadšenci z řad jeho fanoušků a široké veřejnosti, kteří se na Slavonický bubenický seminář přihlásili z různých koutů České republiky. Vzniká tak jedinečné propojení profesionálů a amatérů, které nemá v Čechách obdoby.

Miloš Vacík garantuje, že i naprostého nováčka dokáže během týdne naučit bubnovat na konkrétní nástroj tak, aby dokázal být součástí bubenické show. "Podstatné je nadšení, radost a chuť se učit. Technika pak přijde sama," říká Miloš Vacík a dodává: "Obdobně to funguje v Brazílii, kde existují stovky škol samby s tisíci žáků. Lidé přicházejí a jsou takzvaně hození do vody. Dostanou do ruky nástroj, ukáže se jim základní technika a pak už se jen nechají strhnout jedinečnou energií a vášní, kterou samba přináší."

Jedná se o již pátý ročník slavonického semináře. V roce 2014 se jej prvně zúčastnilo 15 bubeníků a účast každým rokem rostla, letos se zastavila na rekordním počtu třiceti bubeníků.  Bubeničtí nadšenci  jsou nejrůznějšího  věku i povolání. Nejmladšímu účastníkovi je 12 let, nejstaršímu přes šedesát let.

Seminář odstartoval v pondělí 2.7.  a bude probíhat celý týden ve Spolkovém domě ve Slavonicích. Bubnovat a trénovat budou všichni každý den od pondělí do pátku šest hodin denně. V sobotu proběhne generálka a odpoledne pak už hodinový koncert na náměstí. Vstupné je zdarma.

Na kole Litomyšlskem a Vysokomýtskem

Na kole Litomyšlskem a Vysokomýtskem


01.07. 2018


Okolí Vysokého Mýta a Litomyšle nabízí spoustu skvělých terénů pro cyklovýlety, které vedou krásnou přírodou i kolem významných památek. Nechte se pozvat na projížďku tímto malebným koutem Českomoravského pomezí, určitě nebudete litovat.


Z mnoha možností kudy se vydat jsme pro vás vytipovali středně náročný okruh o délce 63 kilometrů. Jako start i cíl si můžete vybrat buď Vysoké Mýto, nebo Litomyšl, kterou jsme si zvolili my. Ať už na začátku nebo na konci svého výletu se tu totiž musíte alespoň chvíli zdržet a nasát zdejší jedinečnou atmosféru. Najdete tu třeba jedinou hmotnou památku UNESCO v Pardubickém kraji. Jedná se o zdejší nádherný renesanční zámek. Za procházku však stojí celé okolí zámeckého návrší, atraktivní místo k posezení pak skýtají Klášterní zahrady.
I přesto, že se vám z Litomyšle možná ani nebude chtít pokračovat dál, věřte, že i další místa tohoto cyklovýletu stojí za to. Vysoké Mýto, kam se dostanete přes Sloupnici, Netřeby, České Heřmanice a Zaháj svými muzei nadchne třeba automobilové nadšence. Můžete se tu pokochat i pohledem na městské brány, věže a největší čtvercové náměstí v České republice nebo si prohlédnout honosný chrám svatého Vavřince s cennou secesní freskovou výzdobou. Krásná krajina mezi oběma městy pak potěší i milovníky přírodních krás.
Na zpáteční cestě do Litomyšle se určitě zastavte v areálu skvostného rokokového zámku v Nových Hradech, kde kromě jiného najdete unikátní muzeum cyklistiky. Skvělým místem k odpočinku může být arboretum a pietní místo Růžový palouček. Do cíle výletu je to odsud už jen zhruba 10 kilometrů přes Morašice a kolem rybníků Malý a Velký Košíř. Přesný popis trasy najdete pod tímto odkazem, informace o soutěži Cyklopecky Pardubického kraje a další zajímavé cyklotrasy pak na stránkách www.vychodnicechy.info/cyklopecky.


[1]  2  3  4  ...  296  297  298  299  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Sobota

29 °C
Neděle

28 °C
Pondělí

27 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018)

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018) 05.05.2018

12 interaktivních panelů společně s Igráčkem provedou světem fauny, flóry, uz...

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018)

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018) 19.05.2018

Světoznámý český architekt Adolf Loos předběhl svými návrhy dobu. V Plzn...

Nejlepší výlety 2018  (19.5.2018-30.9.2018)

Nejlepší výlety 2018 (19.5.2018-30.9.2018) 19.05.2018

Vychutnejte si výhledy na četné zákruty řeky, peřeje, splavy i staré mlýny.&n...

Výletník doporučuje

Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zámek Radim

Zámek Radim

Radimský zámek byl vytvořen částečně přestavbou původní gotické vodní tvrze pocházející ze...
Jihočeská Plavební

Jihočeská Plavební

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici ...