Partner portálu

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  356  357  358  359  >>
Jak zachytit genius loci?

Jak zachytit genius loci?


27.09. 2020


Vyfotit či nakamerovat krajinu či venkovskou stavbu vám může připadat jako brnkačka. Vždyť Česko doslova překypuje krásami přírody. Ovšem není to jen o stisknutí spouště…


Okouzlující foto může dobýt přední příčky umělecké soutěže. Youtubeři i bloggeři vědí, že kvalitní audiovizuální vyživuje úspěch. Podle fotografů cvičení dělá mistra. Nejprve však musíte vědět, co a jak cvičit.


Těm, kteří mají základy fotografování v malíku, se může vyplatit osvojit si pět rad pro boží krajinářskou fotografii. I kameramani se tu mohou přiučit, jak zachytit jedinečnou atmosféru místa.


1.     Vsaďte na střední clonové číslo foťáku


U fotek krajiny by měla držet hlavní slovo ostrost a čistota. Pro dosažení požadovaného výsledku si pohrajte s expozicí.


Nejdřív lekce ze clony. Fotky ostré jako mačeta plodí clona, která dvěma až třemi čísly převyšuje nejnižší možnou hodnotu (obvykle se vyplatí vsadit na f/8).


Vizuální prvky v popředí či pozadí od vás ale vyžadují více kreativity. Pro zajištění jejích ostrosti neuděláte chybu s vyšší clonou, zhruba f/11 až f/16.

Naopak pro rozmazání předmětů v popředí se vyplatí nastavit nízkou clonu f/2,8.


2.     Zvolte nízké ISO u vašeho fotoaparátu


Pro zajištění skvělé kvality obrazu nastavte co nejnižší ISO (pod citlivost 400), přičemž manipulujete s hodnotami clony a rychlosti závěrky dle potřeby. Zamezíte tím vzniku šumu. Nedovolte však, aby vám „ISO-necita“ bránilo v pořízení dobrého snímku.


3.     Přibalte si stativ na fotografickou cestu


Až dostanete ISO a clonu do latě, stačí uzpůsobit rychlost závěrky správné expozici. Při režimu „priorita závěrky“ váš digitální společník sám najde nejvýhodnější rychlost závěrky.


V případě příliš nízké rychlosti se do vašich fotek může začít vkrádat neostrost. Vyměňte proto roztřesené ruce za stativ.


Kde je hranice, kdy si už bez stativu neporadíte? Mrkněte na ohniskovou vzdálenost objektivu. Po stativu sáhněte, pokud rychlost závěrky je nižší než převrácená hodnota daného čísla.


Řečeno lidsky: Při ohniskové vzdálenosti 50 mm vám ještě půjde fotit z ruky s 1/50. Nižší rychlost už může způsobit rozostření.


4.     Foťte během zlaté hodiny


… aneb po východu, nebo před západem slunce. Za tento úchvatný jev poděkujte rozptýlenému světlu, které olizuje horizont. Vaše fotografie získají nádech oranžové a podlouhlé stíny dodají snímku jedinečnou hloubku.


Pravý fotograf či kameraman si neváhá přivstat. Ví, že ten specifický fotografický efekt stojí za to, i že musí spěchat: Slovo „hodina“ je zde použito volně, ve skutečnosti charakter osvětlení závisí na výšce Slunce. Přitom jak dlouho se Slunce pohybuje od obzoru po zadanou výšku, se odvíjí od zeměpisné šířky a ročního období.


 

5.     Foťte i jindy


Skvělé snímky pořídíte i v jiných částech dne.


Jen pozor na poledne, kdy ostré paprsky Slunce mohou sabotovat vaše fotografické úsilí. Vyčkejte, než Slunce zajde za mrak, nebo se schovejte pod strom. V některých případech vám bohužel nezbývá, než smířit se s faktem, že místo rozsáhlých krajin zachytíte jen detaily typu listy na stromě.


6.     Při fotografování přijměte pomocnou ruku polarizačního filtru


Polarizační filtr je jedničkou ke zkrášlení barev a kontrastu i pro redukci odlesků. Stává se nedocenitelným pomocníkem pro obrázky s vodou, oblohou, bohatou barevností a spoustou odrazů.


S polarizačním filtrem například zvýrazníte modř oblohy či zamezíte odleskům na vodou zalitých kamenech, aby vám zošklivily snímek.


Polarizační kamarádi si obvykle sednou s ústím objektivu. Jejich otáčením upravujete sílu efektu. Jako bonus vám filtr ochrání sklo objektivu před škrábanci a jiným poškozením.


Smartphony a foťáky typu point-and-shot si bohužel s polarizačním filtrem nerozumí. Při držení polarizačních slunečních brýlí před objektivem můžete dosáhnout podobného efektu.


Profesionálním fotografem ani kameramanem se nestanete přes noc


Amatérskou fotku (či video) dělí od té profesionální hluboká propast znalostí a zkušeností.


Dnešní svět bohužel na nikoho nečeká. Ať už potřebujete kvalitní audiovizuální materiál pro proslavení sebe, své firmy, nebo k jinému účelu, doporučujeme spolehnout se na profesionály.


Produkční studio Love and Peace Production se specializuje zejména na video produkci. Tento profesionální tým toho ale dost pochytil i z branže fotografů. Například režisér Lubomír Novohradský, český cestovatel, pořídil nespočet snímku Asijské krajiny. Jeho blog, Instagram, Facebook i Youtube jsou důkazem, že tyto fotografie (i videa) za něco stojí.


V naší kvalitní filmařské technice nechybí ani dron, který nalezne využití zejména pro rozsáhlá panoramata a záběry těžce přístupných míst, jako jsou Lomy Amerika. Díky dlouholetým zkušenostem se nebojíme žádné výzvy: ani opuštěné nacistické továrny u Smiřic.


Stačí se domluvit na ceně příznivé pro obě strany a místo ležení v odborných knihách můžete ležet na gauči.


… nebo zdolat Sněžku. :-)


Vyvážená chuť tradice a modernity, to je vinařská kultura Dolního Rakouska

Vyvážená chuť tradice a modernity, to je vinařská kultura Dolního Rakouska


27.09. 2020

Vrchol vinařského roku se blíží a s ním burčák, oslavy vinobraní či také možnost se ubytovat u vinaře a vypomáhat ve vinohradu. Na návštěvníky Dolního Rakouska vedle nepřeberného množství sezónních akcí totiž čeká i rozmanitý zážitkový program spojený s vínem.

V Dolním Rakousku se víno pěstuje již dobrých 4 000 let, a vznikla zde vinařská kultura v lecčem podobná té jihomoravské, v jiných ohledech ale světově unikátní. Dolnorakouští vinaři přitom starobylé tradice nejenže udržují, ale také rozvíjejí do inovativních formátů pro milovníky vína i jejich děti. Uličkami sklípků se tak lze toulat nejen s koštovačkou v ruce, ale také podél nápaditých naučných stezek. Například po stopách hollabrunnské Kellerkatze neboli sklepní kočky, což je lidový název pro plíseň sklepní. S vinnou kulturou spojený program pro děti přitom nabízí celá řada obcí a institucí, za všechny například Vino Versum v Poysdorfu.

Dospělí si vychutnají špičková bílá vína, zejména rakouské domácí odrůdy Veltlínské zelené či mezinárodně známý Ryzlink rýnský, ale také ušlechtilá červená vína a samozřejmě Sturm čili burčák. Dokvašený a stočený, tedy jako velmi mladé víno se bude podávat pod názvem Heuriger neboli Letošní, a to tradičním způsobem přímo u vinaře s různými druhy místních uzenin a sýrů.


© Niederösterreich Werbung/ Romeo Felsenreich


Mezi malebnými vesničkami se nabízí přesouvat pěšky či na kole, mírně zvlněnou krajinu vinohradů protínají turistické trasy a cyklostezky. V Rakousku je mimochodem dovoleno sednout na kolo i s až 0,8 promile alkoholu v krvi. Komu se nechce šlapat, pro toho je v některých obcích po dobu konání vinařských akcí k dispozici bezplatná hromadná doprava. Anebo může využít exotičtější dopravní prostředky jako je třeba historický Reblaus Express, vinný sklípek na kolejích.

Dolnorakouský venkov ovšem nejsou jen sklípky a vinohrady, ale také živá kultura, jejímž prostřednictvím se prolíná současnost s tradicí. A podobně je tomu i s akcemi oslavujícími víno a vinařství: vedle tradičních koštů se pořádají pikniky mezi vinohrady, běžně se konají dny otevřených sklípků i koncerty a divadelní vystoupení. Bohatý program slibuje například Winzertour, tedy třídenní „mobilní vinobraní“ o tomto víkendu v městečku Poysdorf. Spolu s třicítkou dalších kulturních akcí je součástí právě zahájeného pásma Weinherbst Niederösterreich, tedy Vinařský podzim Dolní Rakousko.


© Niederösterreich Werbung/ Romeo Felsenreich

„Po celé zemi se budou konat působivé slavnosti vína a degustace, kterými přivítáme nové roční období. Víno, které po staletí určuje naši krajinu, kulturu a život, budeme slavit i letos,“ dodává zemský radní pro turismus Jochen Danninger v souvislosti s pandemií koronaviru. „Naši vinaři, vinařská sdružení a turistické organizace objevili mnoho nových a kreativních cest, jak Vinařský podzim Dolní Rakousko udělat krásným a bezpečným zároveň.“

Některá dolnorakouská vinařství přitom nabízejí i ubytování, ať už krátkodobé nebo na delší dobu s možností vypomáhat s vinobraním a seznámit se s procesy výroby vína. Pobyty tohoto druhu jsou vhodné i pro celé rodiny.

Více informací najdete zde.

        
© Niederösterreich Werbung/ Romeo Felsenreich

Dolní Rakousko

Historické jádro dnešního Rakouska leží v srdci Evropy a již odedávna přitahovalo národy a mocnosti, které se zasloužily o pohnutou historii a bohaté kulturní dědictví této země. Díky prolínání alpské a panonské, severoevropské a jihoevropské klimatické zóny se v Dolním Rakouskou nachází na malém prostoru nesrovnatelná pestrost různých krajinných typů, jež charakterizují lužní lesy a stepi, pastviny a jezera, soutěsky a kopcovitá krajina, říční údolí a rašeliniště. Země na Dunaji se prezentuje jako přírodně půvabná, kulturně pozoruhodná a také vinařsky svůdná destinace pro dovolenou! www.dolni-rakousko.info


úvodní foto: © Niederösterreich Werbung/ Romeo Felsenreich


Po stopách prastaré Volské stezky

Po stopách prastaré Volské stezky


27.09. 2020


Projekt je zaměřený na obnovu a unikátní interpretaci přírodního a kulturního dědictví v koridoru slavné Volské stezky, prastaré dobytčí cesty, která před staletími spojovala Krakovsko s Vídní.

 

Postupná zpřístupnění zbytků stezky pro pěší se stromořadím hrušní a slivoní, podél ní obnovená charakteristická přírodní stanoviště, která dříve stezku doprovázela, jako například remízy, selské sady, mokřady, prameniště, studánky, napajedla i malé stavební a technické památky - to vše má Základní organizace ČSOP Studénka v plánu v průběhu několika dalších let vybudovat.

 

Volská stezka má aktuálně čtyři zastavení. První bylo zpřístupněno veřejnosti v roce 2018, další tři pak o rok později - všechna za podpory programu NET4GAS Blíž přírodě. Jednotlivá zastavení spojuje originální infotabule ve tvaru vola, která se vždy na přední straně věnuje místním zajímavostem, na druhé straně pak jednotně informacím o Volské stezce jako takové.

 

Pokud bychom šli od východu, narazili bychom nejdříve poblíž obce Sedlnice na infotabuli s názvem „Sedlnické sněženky“, která se zaměřuje na sněženku podsněžník. Sněženkami je okolí této obce každé jaro doslova pokryté. Dále se po nové trase Volské stezky dostaneme do obce Libhošť, kde se můžeme dočíst o nedalekém lese Roveň, který je jedním z mála zachovalých fragmentů velkých hraničních hvozdů. Dočteme se i to, že v současnosti je les ohrožen velkým projektem kanálu Dunaj – Odra - Labe.

 

Projdeme-li lesem, dojdeme do zaniklé osady Zámeček, místa s pohnutou historií, kde odpradávna stávala krčma, využívaná právě honáky volů a později výletníky (dodnes lze v lese najít její zříceniny), v dobách nedávných pak vojenská základna. Zatím poslední zastavení, které bylo však zpřístupněno jako první již v roce 2018, je nedaleko Šenova u Nového Jičína, u Bannerovy studánky. Tato studánka je pěnovcovým prameništěm, vyvěrajícím z kopce Hůrka, který je tvořen pískovcem s velkou příměsí vápníku. Jde v podstatě o zkamenělý mořský písek, vápník pochází ze schránek mořských živočichů. V bezprostřední blízkosti pramene se vápenec ve vrstvách usazuje a vytváří takzvanou pěnovcovou neboli travertinovou kupu - vrstvu pórovitého vápenitého kamene, zpravidla zarostlou mokřadními rostlinami.

 

BANNEROVA STUDÁNKA se nachází zhruba 150 metrů od autobusové zastávky Šenov u Nového Jičína, Salaš na odbočce vedoucí k restauraci na Salaši (GPS: 49.6178017N, 17.9741992E). Infopanel SEDLNICKÉ SNĚŽENKY se nachází zhruba 1 km východně od obce Sedlnice na okraji tzv. Hraničního lesa poblíž Josefova dubu (49.6656717N, 18.1047875E). Zastavení LES ROVEŇ najdete na jihozápadním okraji obce Libhošť (49.6209961N, 18.0642111E) a zastavení HISTORIE NEVESELÁ STARÉ CESTY NA LAPAČI, které leží poblíž osady Zámeček, na severním okraji lesa Roveň (49.6363097N, 18.0351358E).

 

Více informací o programu NET4GAS Blíž přírodě a zpřístupněných lokalitách s Českým svazem ochránců přírody najdete na www.blizprirode.cz.  

Foto: Český svaz ochránců přírody


Za neobjevenými skvosty Karlovarského kraje

Za neobjevenými skvosty Karlovarského kraje


25.09. 2020


Chcete objevovat zajímavá místa bez davů? Jde to, a ideální čas nastává právě teď. Vybírejte z nabídky tipů na neobjevené skvosty Karlovarského kraje. Nechte se inspirovat a vydejte se za poznáním.

Klášterní areál v Ostrově tzv. Posvátný okrsek

Na relativně malé ploše můžete obdivovat velké množství památných barokních objektů ze 17. a 18. sto¬letí. Prohlédněte si třeba kapli sv. Anny, červenou kapličku Panny Marie Einsiedelnské a Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie.Ostrovský zámek

Dominantou města Ostrov je zámek, kde spatříte šlikovskou stří¬brnou kazetu – národní kulturní památku nebo unikátní výstavu světového šperkaře, výtvarníka a restaurátora Jiřího Urbana v sala terreně zámku. Do komplexu budov, umístěných v nádherném zámec-kém parku s Bílou bránou, patří Šlikovský zámek, Lauenburský zámek, Palác princů a letohrá¬dek zvaný také Palác princezen.Ostrovská sorela

Poznejte umělecký směr minu¬lého století zvaný sorela (socialis¬tický realismus), který se zde obtiskl do vnitrobloků, sgrafitové a sochař¬ské výzdoby či bohatých deko¬rací s budovatelskými motivy. Jeho největším zástupcem v Ostrově je památkově chráněný Kulturní dům s Budovatelským sousoším.

Chebské krovy

Vaší pozornosti by neměl uniknout projekt Cheb¬ských krovů. Budovaly se od stře¬dověku až do 20. století a jde o nejvýznamnější soubor těchto dře¬věných konstrukcí na území ČR. Pro¬hlídková trasa vede po půdách domů na náměstí a představí vám v celé kráse řemeslnou zručnost a geomet¬rickou představivost našich předků.Skanzen Doubrava

S chebským hrázděným statkem se seznámíte ve skanzenu Doubrava, který byl v roce 1995 prohlášen za vesnickou památkovou rezervaci. Je zde muzeum zemědělství a lidového života.Komorní hůrka – památka světového významu

A co takhle výlet do nitra sopky? Stačí si zajet na Komorní hůrku u Františkových Lázní s pozůstatky vulkanické činnosti. V chodbách Goethovy štoly, vedoucí do hloubky sedmnácti metrů, je skutečný sopečný popel i láva.
TIP! Vydejte se také na Železnou hůrku, nejmladší českou sopku, která leží nedaleko skanzenu Doubrava.

Hornické muzeum Krásno

Muzeum se rozkládá v prostoru cínového dolu Vilém, vybudovaného za 1. světové války. Ve stálé expozici se dozvíte něco o raně novověkém hornictví, historii těžby rud a uhlí, mineralogii a geologii.

Rozhledna Krásno

Rozhledna uprostřed Slavkovského lesa, připomínající babylonskou věž, patří k nejkrásnějším u nás. Pyšní se spirálovými schody a nabízí úžasný výhled na Krušné a Doupovské hory.

Mattoniho muzeum

V objektu původní stáčírny mine¬rální vody v obci Kyselka se dozvíte o historii značky Mattoni a jejím zakladateli, Heinrichu Mattonim. Nahlédnout můžete do historických doku¬mentů, dobových fotografií a sbírky historických lahví a etiket. Inter¬aktivní výstava zabaví i děti.

Zámek Sokolov

V zámku se zámeckou zahradou ve francouzském stylu se nachází muzeum hornictví a dějin regionu s expozicí hornictví, výroby porce¬lánu nebo produkce krajek a hudeb¬ních nástrojů. K vidění je i model neandrtálce nebo mamuta, jehož kosti se ve 30. letech našly u jezera Medard.Klášter Teplá

K chloubám klášterního areálu Teplá, který premonstrátům sloužil celá staletí až do konce 2. světové války, patří druhá největší klášterní knihovna v Čechách a kostel z 12. století.TIP! Vydejte se Krajem živých vod a ochutnejte některou z kyselek, nebo objevte přírodní krásy Toužimska, Žluticka a barokní krajinu Valečska. www.cestazmesta.cz

Při pobytu v kraji využijte turistickou kartu předplacených služeb Karlovy VARY REGION CARD.
Více zajímavých tipů na výlety najdete na www.zivykraj.cz, na www.blog.zivykraj.cz, ale také v online seriálu Toulky Karlovarským krajem.Jeskyně Výpustek: 40 tisíc let pozpátku

Jeskyně Výpustek: 40 tisíc let pozpátku


23.09. 2020

Tak trochu jiná jeskyně. Možná ne nejkrásnější, ale rozhodně v Moravském krasu nejzajímavější. Taková je jeskyně Výpustek nedaleko Křtin, v jižní části Moravského krasu. Její prohlídka nabízí exkurz historií čtyřicet tisíc let pozpátku. Od osídlení v paleolitu a neolitu, jeskynní medvědy a lvy, těžbu fosfátových hlín, nacistickou podzemí továrnu, až po tajné velitelské stanoviště armády z doby studené války.

První obyvatelé se v jeskyni objevili už v paleolitu a neolitu. Ne nadarmo má jeskyně ve znaku medvěda – ursus speleus přebýval v tomto podzemí před 80 tisíci let. A ne jeden – uvnitř se našly tisíce kostí šelmy dosahující výšky až tři a půl metru.

Tehdy ještě zdobné interiéry si prohlíželi první zvědaví pocestní s loučemi již v 17. století. Tehdy ale ještě s obavami – v dobových kronikách se o ní psalo jako o Dračí jeskyni. Kostry pravěkých zvířat totiž naši předkové připisovali drakům. Krápníky si majitelé panství Lichtenštejnové odváželi do romantického lednicko-valtického zámeckého areálu. Za první republiky si uvnitř československá armáda vybudovala muniční sklad. Nacisté jeskyni přebudovali na továrnu na letecké motory – skalním masivem krytou před případným bombardováním spojenců. Za karibské krize v 60. letech sem vojska Varšavské smlouvy v tichosti přesunula tajné velitelství vojenských operací na území Moravy.Až v roce 2001 armáda prostory odtajnila a opustila, od 2007 si je mohou prohlédnout turisté. Součástí je inteaktivní expozice Jeskyně a lidé ve vstupní budově, která přibližuje například geologii či speleologické výzkumy. Jeskyně v luně přírody Moravskéko krasu je snadno dostupná linkovými autobusy z Brna, Blanenska i Vyškovska. Na motorizované čeká dostatečné parkoviště. Celá trasa je bezbariérová.

Praktické informace jsou na vypustek.caves.cz  i na facebook.com/jeskynevypustek.Den s Krakonošem na Stezce korunami stromů v Krkonoších

Den s Krakonošem na Stezce korunami stromů v Krkonoších


21.09. 2020

Pokud přemýšlíte, kam vyrazit na svátek sv. Václava 28. září a chtěli byst dopřát dětem zajímavý zážitek v horách, přijďte na Stezku korunami stromů v Krkonoších, kde se bude konat Den s Krakonošem.
Krkonošská Stezka korunami stromů vám na konci září nabídne nejen procházku od kořenů až ke korunám stromů, ale i zajímavé zpestření. Den s Krakonošem je již tradiční akcí, která se koná v den státního svátku, v pondělí 28. září. Během dne návštěvníci Stezky potkají na trase o délce více jak 1 500 m kromě Krakonoše i s maskoty Stezky Emilem a jeho partnerkou Emilkou. Ti všichni budou zpříjemňovat návštěvníkům jejich procházku a rádi se s dětmi i dospělými vyfotí. Pro opravdové milovníky našich hor bude ve výstupní hale Stezky  informační stánek Správy krkonošského národního parku s mnoha zajímavými informacemi o našem nejvyšším pohoří.

Více informací najdete na www.stezkakrkonose.cz

O Stezce


Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Jedná se o vyhlídkovou věž, která je vysoká 45 metrů. Na trase v celkové délce 1 511 metrů se vydáte od kořenů až ke korunám stromů. Na rozdíl od běžného výletu do lesa vám Stezka korunami stromů Krkonoše ukáže les z jiné perspektivy a jedinečná podzemní expozice vám nabídne možnost prostudovat mikrosvět půdy.  Každý návštěvník se na informačních tabulích dozví o tom, co vlastně půda je a jak se pozná, že je půda živá.

Při stoupání do výšky 24 metrů vás čeká 40 skleněných cedulek s kukátky. Pohledem skrze ně se dozvíte zajímavosti o lese kolem vás. Kromě kukátkových cedulek jsou pro vás připraveny tři vyhlídky do lesa, kde zjistíte, jaká je rozdíl mezi „pěkným“ a „nepěkným“ lesem. Dozvíte se ale i o houbách a zvířatech, která zde žijí. Nejen děti, ale i dospělí si mohou vyzkoušet, jaký je to pocit pohybovat se ve výšce 24 metrů a pod sebou mít zdánlivě nebezpečnou propast. Když vystoupáte na vrchol Stezky do výšky 45 metrů, budete si moci vychutnat výhledy do korun stromů smíšeného krkonošského lesa a do celé krajiny kolem. Cestu dolů si pak můžete zkrátit a urychlit tobogánem, jehož tubus o průměru jeden metr je dlouhý 80 metrů. Původně byl tobogán určen dětem, ale hojně jej využívají všichni návštěvníci, včetně seniorů. Zatím nejstaršímu jezdci na tobogánu bylo úctyhodných 85 let. Za pěkného počasí letíte v tobogánu rychlostí 30 km/h, za špatného počasí tobogánem sjet možné není. Rychlost, kterou byste (podpořeni napršenou vodou) jeli, by mohla dosáhnout totiž až 80 km/h.

Stezka je vhodná pro všechny ty, kdo se zajímají o českou přírodu, vyhledávají aktivní odpočinek, dobrodružství a rádi se dozví nové a zajímavé informace. Jelikož je Stezka v celé své délce bezbariérová, mohou ji navštívit i návštěvníci s hendikepem nebo rodiny s dětmi v kočárku.

Přijďte se ohřát/zchladit do 14 jeskyní

Přijďte se ohřát/zchladit do 14 jeskyní


20.09. 2020


Přírodní jeskyně v ČR mají celoročně stejnou vnitřní teplotu mezi 5-14OC, což láká v létě i zimě k prohlídce krás, které dokázala za tisíciletí voda ve vápenci vymodelovat. Správa jeskyní ČR zpřístupňuje turistům 14 podzemních unikátů. Některé celoročně, což v zimě umožňuje turistům se ohřát.


Tři jeskyně jsou v Čechách, 11 na Moravě. Koněpruské na Berounsku lákají na tajnou středověkou dílnu penězokazců. Chýnovská u Tábora okouzluje barevnou zdobností mramorů, Bozkovské na Semilsku se chlubí největším podzemním jezerem Čech. Dvě zvou do podhůří Jeseníků: Na Špičáku má chodby ve tvaru srdce a historii zaznamenanou 4000 nápisy, i z dob renesance. Na Pomezí je k vidění pestrá výzdoba. Běloskvoucím krápníkovým rájem jsou Javoříčské jeskyně na Olomoucku, v nedalekých Mladečských se zabydlel již pravěký člověk. Zbrašovským jeskyním modelovaly aragonitovou výzdobu kyselky lázní Teplice nad Bečvou. Na Turoldu u Mikulova se pyšní pěnovou výzdobou. V Moravském krasu jsou nejznámější Punkevní jeskyně s plavbou po říčce Punkvě ze dna propasti Macocha. Pestrou výzdobu lze obdivovat i v blízkých jeskyních Kateřinské, Balcarce i Sloupsko-Šošůvských. 40 000 let historie zažijí návštěvníci Jeskyně Výpustek u Křtin severně od Brna – od podzemního krytu armády ze studené války, přes nacistickou továrnu, až po jeskynního medvěda a paleolitické osídlení. Výpustek, Sloupsko-šošůvské i Na Špičáku mají bezbariérové trasy.

Praktické informace o podzemních klenotnicích přírody jsou na www.caves.cz  i na facebook.com/jeskynecr.


Na inlinech z Českých Budějovic do Hluboké

Na inlinech z Českých Budějovic do Hluboké


20.09. 2020

Podzimní počasí přeje zábavným projížďkám na inline bruslích. Nevšední sportovní zážitek vás čeká například na cyklostezce z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Delší a oblíbená trasa je vhodná pro inlinové výlety jednotlivců i celých rodin.

Pokud jste během letních prázdnin nestihli pořídit inliny a projet některou z českých stezek, nevadí. Kolečkové brusle klidně nazujte na podzim a užijte si krásnou a pohodlnou cestu krásami jižních Čech.

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou je při cestě tam a zpět dlouhá více než 20 kilometrů. Vzhledem k rovinatému povrchu ji ale hravě zvládnou zkušení jezdci i občasní sportovci. Klidně s sebou vezměte také děti.

Vyrazíte od plaveckého stadionu v Českých Budějovicích a dále pojedete po upravené asfaltové trase podél řeky Vltavy. Kromě šumění řeky si vychutnáte i pohled na menší rybníky, mezi kterými cyklostezka vede.

Po cestě si můžete udělat krátkou přestávku. Ideálně v Bavorovicích, kde se občerstvíte dobrým jídlem a pitím.


 
Jízda na upravené trase z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou patří k nejkrásnějším inlinovým zážitkům v Česku. Dávejte ale pozor, abyste se po cestě vyhnuli srážce s ostatními bruslaři a cyklisty, kterých hlavně o víkendu potkáte spoustu.


Mělník, Praha, Kutná Hora aneb za skvělým vínem do Čech

Mělník, Praha, Kutná Hora aneb za skvělým vínem do Čech


20.09. 2020


Víno z Čech možná není tolik známé a vyhledávané jako to moravské, má ale svou tradici, která sahá hluboko do historie. První, co mnohé napadne, když se mluví právě o českém víně, je pak město Mělník. A je to správně. Není to ale rozhodně jediné místo, kde se vínu v Čechách daří. A kam tedy vyrazit za dobrým českým vínem?

Vinařská oblast Čechy se dělí na dvě vinařské podoblasti – Litoměřickou a Mělnickou. Ta Mělnická je o něco větší a pro mnohé možná známější oblastí spojenou s vínem než ta kolem Litoměřic. Svůj název sice získala podle města, které tvoří její přirozené centrum, ale neomezuje se pouze na něj a jeho přímé okolí. Pro někoho možná překvapivě do ní patří i vinařská Praha a Kutná Hora, další významná města českého vinařství.

Mělník

Jak už bylo řečeno, tak královské věnné město Mělník je proslulé hlavně jako vinařské centrum. Právem tak po něm získala jméno celá vinařská podoblast. Mnozí dokonce považují toto město za centrum celého českého vinařství a pokud se rozhodnou poznávat krásy vína v Čechách, jejich první kroky vedou právě sem. Když se sem vypravíte za kulturou nebo na výlet a víno není primární cíl, stejně na něj na mnoha místech narazíte. Na známém soutoku našich největších řek Labe a Vltavy uvidíte z vyhlídky pod zámkem krásné vinice. Na zámku si můžete prohlédnout obrovské vinné sklepy, projít si malou vinařskou expozici a samozřejmě ochutnat místní vína. V září se zde také koná známá vinařská slavnost vinobraní, které zde patří k největším v Čechách a může směle konkurovat i těm moravským. Své sídlo zde má i známé vinařství Kraus, spojené s předním českým odborníkem v oblasti vinařství a vinohradnictví prof. Vilémem Krausem.Praha

Ani hlavní město Praha nezůstává, co se pěstování révy a výroby vína týče, pozadu. Za vínem je zde možné vyrazit hned na několik míst. Při návštěvě Pražského hradu se dá pohodlnou procházkou dojít na Svatováclavskou vinici, která leží v areálu Villy Richter a je místem konání řady vinařských akcí během celého roku. Poblíž zoologické a hlavně botanické zahrady v Troji se pak nachází další dvě významné a známé pražské vinice – Salabka a vinice sv. Kláry. Další vinice v Praze najdeme třeba v Modřanech, na Albertově, na Proseku nebo u Strahovského kláštera, ale tou nejznámější pražskou bude patrně vždy slavná Grébovka, kde jinde než na Vinohradech. Kromě samotných vinic se pak v Praze koná mnoho akcí spojených s českým a moravským vínem jako jsou vinobraní, ochutnávky a degustace, slavnosti vína a mnohé jiné.Kutná Hora

Třetím, ale rozhodně ne posledním, významným městem v Mělnické vinařské podoblasti je pak Kutná Hora. Je pravda, že od Mělníku leží trochu dál, ale to určitě není pro zájemce o české víno překážkou. Toto město, které se v minulosti vyznačovalo hlavně těžbou stříbra, dokonce svůj název získalo i nepřímo díky vínu. Podle pověsti, cisterciánský mnich, který pracoval v místním vinohradu, zakopl ve vinici o stříbrný prut, ten pak přikryl svou KUTNOU (oděvem) a šel to ohlásit. A tak prý vznikl název Kutná Hora. Tradice pěstování révy zde sahá až do 12. století. Na dřívější slávu se dnes snaží navázat např. rodinné vinařství Vinné sklepy Kutná hora, které se specializuje hlavně na výrobu biodynamických vín. Na jednu z vinic tohoto vinařství lze pak narazit přímo pod známým chrámem sv. Barbory.

Mělnická vinařská podoblast je bohatá nejenom na kulturní a historické památky, ale také na víno a s ním spojené aktivity. Samozřejmě se ale neomezuje pouze na výše zmíněná tři města. Další střípky českého vína a vinařství najdeme třeba na Karlštejně, kolem Kladna, nebo v Mladé Boleslavi. Milovníci vína zde mohou získat nový pohled na česká vína, a rozšířit tak své vinařské obzory.

Více informací najdete na www.wineofczechrepublic.cz.


Nechte se očarovat harrachovským Babím létem

Nechte se očarovat harrachovským Babím létem


18.09. 2020


Říká se mu Indiánské nebo Babí. Ale stále ještě je to léto, i když pozdní. V krkonošském Harrachově má hodně do sebe. Letní tropy u jižních moří a tuzemských koupališť, jezer nebo přehrad tady můžete vyměnit za dny plné aktivity. Dostatek vláhy, kterou jakoby letošní rok dává zapomenout na předcházející suchá období, přetvořil Harrachov v oázu plnou zeleně a podzimních barev. Díky ní se největší rekreační středisko v západních Krkonoších stalo jedinečnými vzdušnými lázněmi.

Příjemnou léčebnou kúru vám poskytne například výlet na 1020 metrů vysokou Čertovu horu. Lanovka tam jezdí v září každý den od 9 do 17 hodin. Výhledy na majestátní horské hřebeny a půvabná údolí mají na přelomu léta a podzimu osobité kouzlo. Není tak horko jako v červenci a srpnu a obrazy, které se se před vašima očima rozprostřou na vrcholu Čertovy hory, jsou v ostrém horském vzduchu sytější.Kdo se vydá od horní stanice lanovky na dlouhý výlet přes Ručičky, Dvoračky až do sedla Lysé hory a po hřebenu Krkonoš k pramenu Labe, dočká se odměny v podobě rozhledů do malebného českého vnitrozemí a také na nejvyšší českou horu Sněžku, 1603 metrů vysokou Sněžku.

Krkonoše jsou v září a říjnu atraktivní i proto, že začínají měnit barvu. K zelené se přidává žlutá a červená a v osvěžující náruči nejvyšších českých hor si na přelomu léta a podzimu přicházejí na své turisté, kteří sem přijíždějí za dary přírody.
„V září ale nemá krkonošské léto takovou sílu jako v první polovině měsíce. Počasí se také někdy rychle mění, a proto doporučujeme maminkám, aby před výletem lanovkou nad Harrachov přibalily svým dětem i sobě do batohu raději pláštěnku a náhradní bundu,“ řekl Vlastislav Fejkl, provozní náměstek ředitele Sportovního areálu Harrachov.
„Při horských túrách nesmí chybět ve výbavě rekreantů nabitý mobil pro případ jakékoliv nepříjemné události,“ dodal Fejkl. „Určitě neprohloupí ten, kdo si do něj pro jistotu stáhne aplikaci Záchranka.“


 
Září patří v Krkonoších dlouhodobě mezi měsíce, které nejsou příliš bohaté na déšť, což skýtá velkou naději na pohodovou dovolenou. Teploty navíc přes den často stoupají nad dvacet stupňů Celsia.
 
A protože v létě pršelo v Krkonoších více než v předchozích extrémně suchých rocích, návštěvníci Harrachova se mohou těšit na zážitky spojené s vodním živlem. Mumlavský vodopád, jeden z nejkrásnějších v republice, padá do koryta řeky s impozantní silou, jaká mu v minulých suchých letech chyběla.
 
Mumlava udivuje svou krásou také přímo ve městě, zejména pak v úseku od hotelu Skicentrum do Anenského údolí. V parných dnech přináší chladivou úlevu, což ocení kromě jiných děti dovádějící u dolní stanice lanovky na novém hřišti s  hopsinkami.


 
Doplnily řadu dalších atrakcí v dětském parku u restaurace Stone, kolem níž prochází výjimečná Menhirová stezka. Je osázená kameny, z nichž prýští posilující energie a zároveň z nich čiší klid.
 
Pokud se z dětského parku vypravíte lanovkou na Čertovu horu, čeká vás tam kromě vyhlídky a stezek rovněž zábavné bludiště. Lanovka Sportovního areálu Harrachov dopravuje nahoru také kočárky a kola. Bikery a bikerky dostane do nadmořské výšky 1020 metrů. Nikde jinde v Libereckém kraji se na lanovce výš nesvezou.
 


Čertova hora přitahuje rovněž vzduchoplavce. Na padácích nebo na závěsných kluzácích se vydávají nad Krkonoše hned ze tří startovacích ploch. Pohled na paraglidisty nad Harrachovem se řadí k zážitkům, na něž se nezapomíná.
 
Nádherné pocity si odnesete rovněž z procházky kolem řeky Kamenice, jež teče do Harrachova ze Slezského hřbetu nedaleko od hranic s Polskem. Rovněž na ní se nachází vodopád, říká se mu Plochý a měří bezmála čtrnáct metrů.
 
V Kamenici se voda přelévá také po několika romantických skalnatých kaskádách. Pokud se zdatnější turisté vydají vzhůru podél Kamenice k Janouškově cestě (Terex) otevře se před nimi pěkný pohled na Harrachov ze severu. Když se do města vrátí kolem Mumlavy, zvládnou za jediný výlet hned dva úchvatné krkonošské vodopády.


 
Jestliže se na dlouhou pěší túru kolem Kamenice a Mumlavy necítí, mohou si ušetřit síly návštěvou některé harrachovské půjčovny elektrokol.
 
Případnou únavu z činorodě prožitých dnů můžete v Harrachově odbourat v wellness centrech či v hotelových bazénech. Pokud se počasí třeba na půl dne pokazí, nemusí návštěvníci Harrachova zoufat. Ve městě se nacházejí čtyři atraktivní muzea – sklářské ve sklárně Novosad a syn, Muzeum lesnictví a myslivost Šindelka, Hornické muzeum a Ski-muzeum.


 
Ve městě najdete také bowlingovou hernu. Když se po dešti znovu vyčasí, můžete zkusit tenisové kurty či minigolf u koupaliště v Zákoutí, lanové centrum nebo golfové hřiště. A jestliže jsme v úvodu hovořili o harrachovském údolí jako o vzdušných lázních, pak vězte, že ve městě pod Čerťákem se ukrývají i jedny klasické lázně. Jen se v nich nepoužívá léčivá voda nebo bahno, ale pivo.
 
Pochází z minipivovovaru Novosad a syn umístěného přímo ve sklárně z roku 1712. Čepuje se v restauraci přímo nad sklářskou hutí a také na nádvoří v zahrádce obklopené nádhernými stromy.
 
Dobré pověsti Harrachova svědčí také jeho poloha. Kromě výletů do sousedních Jizerských hor, kde si přijdou na své především fanoušci rozhleden, můžete poznávat i sousední polské Krkonoše. Nejblíže k Harrachovu leží Jakušice a Sklářská Poreba.[1]  2  3  4  ...  356  357  358  359  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Středa
Oblačno
15 °C
Čtvrtek
Oblačno
16 °C
Pátek
Oblačno
17 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.  je společností založenou městem...
Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Další z řady rozhleden Jizerských hor a Ještědského hřbetu se tyčí na okraji osady Rašovka...
Pivovar Starobrno

Pivovar Starobrno

Máte rádi pivo? A jste zvědaví, jak se vyrábí krok za krokem? V tom případě je exkurze...
Pivovar Velké Březno

Pivovar Velké Březno

Velké Březno je malebná obec v polabské kotlině uprostřed krásné přírody a...
Královský pivovar Krušovice

Královský pivovar Krušovice

Chcete nahlédnout pivovarníkům pod pokličku a zjistit, jak se nejznámější český (a...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.