Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka se rozprostírá na ploše zhruba 250 hektarů. Toto území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy. Zahrnuje slatinné louky, lesy, křoviny a rozsáhlé rákosiny s hnízdištěm bahenního a vodního ptactva. Je i důležitou zastávku tažných ptáků a s několika dalšími rybníky (např. Sejval, Pětinoha, Švihov) patří k chráněným ornitologickým stanovištím. Nachází se zde mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů. Bohdanečský rybník (plocha 158 ha) je jeden z nejstarších rybníků pernštejnské rybniční soustavy a je připomínaný již roku 1480.

Reklama

Rybníky jsou napouštěny na plný stav do konce února, aby nedošlo k omezení hnízdění vodních a mokřadních ptáků. V roce 1999 byla zahájena postupná a dlouhodobá revitalizace rybníka Matka a přilehlých mokřadů.

Národní přírodní rezervací vede naučná stezka v délce 7,25 km. Na stezce je celkem šest zastávek s informačními tabulemi. Východní a jižní část je souběžná s trasou cyklostezky č. 4040, která byla vyznačena městem Lázně Bohdaneč. Naučnou stezku vyznačili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky ze střediska Pardubice.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama