Slezské zemské muzeum (Opava)

Slezské zemské muzeum je nejstarší muzeum v České republice a rozsahem svých sbírek je třetí největší u nás. Bylo založeno v Opavě roku 1814 . Dnes má šest rozsáhlých expozic:

Reklama

1. Historická výstavní budova, OpavaEvropské umění 14. – 18. stol. – uměleckohistorické sbírky SZM se svým charakterem a kvalitou řadí k nejvýznamnějším kolekcím staršího umění; Vývoj přírody ve Slezsku a na severní Moravě – přírodovědecká expozice zaměřená na region; Slezsko v lidovém umění – národopisná expozice, život lidu na slezském venkově

2. Arboretum Nový Dvůr – Dřeviny pěti světadílů – bohatá dendrologická expozice s částí historického parku založeného již v roce 1906 Quido Riedlem. Dnešní kolekce zahrnuje na 7000 druhů taxonů dřevin a bylin na ploše 23 ha.

3. Památník II. světové války v Hrabyni – Doba zmaru a naděje  – Expozice v ústředním památníku II. světové války v ČR představuje válečné období v jeho komplexnosti. Vystaveny jsou unikátní osobní předměty, výstroj a výzbroj příslušníků čs. zahraničního i domácího odboje, je zde připomenut život v protektorátě, koncentrační tábory, oběti z řad civilního obyvatelstva, zničené vesnice v okolí Hrabyně atd. Ve venkovním areálu je expozice bojové techniky.

4. Areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky – Výjimečně zachovalý fortifikační systém z let 1935 – 38 s technickým a vojenským vybavením.

5. Pamáník Petra Bezruče, Opava – Život a dílo Petra Bezruče – Expozice věnovaná „slezskému bardovi“ je instalována v místě, kde stával básníkův rodný dům.

6. Srub Petra Bezruče, Ostravice – Krajem Petra Bezruče – Srub Petra Bezruče na Ostravici je ponechán v původní podobě i se zařízením interiéru, který si autor Slezských písní sám navrhl.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama