Hornická naučná stezka

 Z kopců v okolí Zlatých Hor (Zuckmantel) získávali lidé kovové rudy už odnepaměti. Prvními těžaři v těchto končinách Jeseníků byli staří Keltové, po nich zůstala naleziště zlata nějakou dobu opuštěná a opravdový rozvoj hornictví zde nastal až po 10. století našeho letopočtu. Ve druhé polovině 16. století rubali hledači zlata až ve 100 metrech, nejvýznamnější štola Svatých Tří králů přitom měla délku šest kilometrů. Zlatá ruda se v okolí Zlatých Hor přestala dobývat se ztrátou horních svobod v roce 1753.

Ve druhé polovině 19. století se pak na Zlatohorsku těžil pyrit a chalkopyrit a o sto let později se pozornost státu zaměřila na získávání mědi. Poslední horníci vyfárali z šachet v roce 1993, kdy byla ukončena obnovená těžba zlata a také zinku.

Do tajemného světa důlních skřítků zavádí zájemce o geologii a mineralogii Jeseníků Hornická naučná stezka. Vede po kopcích, které by po rozkrojení vypadaly jako sýr ementál, a s připomínkami někdejších hledačů drahých kovů se na ní setkáváme na každém kroku. Ať už jsou to dolíky vzniklé po propadlých štolách nebo hromádky kamení po těch, kteří rýžovali horninu ze zlatonosných potoků. Stezka je dlouhá 16 kilometrů a má 12 naučných zastávek. Po cestě je nutné být opatrný a nevstupovat mimo vyznačenou trasu kvůli hrozícímu propadu země, doporučuje se také domluvit si předem doprovod průvodce. Procházka zabere zhruba šest hodin.

Zastavení hornické naučné stezky:

1. Jíloviště – 2,5 km

2. Měděná štola – 3 km

3. Důl Marie Pomocná III – 4,5 km

4. Důl Marie Pomocná I – 5 km

5. Velké pinky – 7 km

6. Starohoří – Kunstschacht – 7,5 km

7. Olověná štola – 8 km

8. Nová Haklberská štola – 8,5 km

9. Výrův kámen 9 km

10. Edelštějn – 9,5 km

11. Rýžoviště – 11 km

12. Měděné doly – 11,2 km

Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/priroda-85

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Další zajímavá místa v okolí