Kaple Vědlice

Na okraji Vědlic stála do roku 2016 už jen zřícenina kapličky, která nebyla téměř vidět. Asi jen málo koho by napadlo, že by se situace mohla změnit k lepšímu. Zbylé torzo bylo zarostlé náletovinami a pohlceno uvolňujícím se svahem.  Jen v matných vzpomínkách pár starousedlíků si zachovala kaplička své důstojné místo. Na konci jara 2016 se zahájila její záchrana a postupem času se začalo torzo proměňovat před očima. Leckteré kolem projíždějící auto zastavilo a posádka vyjádřila údiv, radost a podporu v zahájeném díle. Celá oprava kapličky byla ukončena v říjnu 2016. Stavebně byla oprava majitelem vedena převážně podle dochovaných prvků a fotografií.

Reklama

Oprava kapličky byla částečně zajištěna dobrovolníky v rámci neziskové organizace Slunný mlýn z.s.. Do záchrany se zapojila dobrovolnicky společnost Hewlett Packard a skautské středisko Hiawatha Praha.  Na opravě se dále podíleli lidé a firmy z místa a blízkého okolí . Všem patří velké díky. Financování akce bylo zajištěno 39 % státní dotací Ministerstva zemědělství a 61 % z vlastních prostředků majitele.

Historie kapličky sahá do 18 století. Byla postavena mlynářem Franzem Hornem, který vlastnil ve Vědlicích mlýn č.p. 17, pod silnicí u kapličky (současná usedlost). Traduje se, že ji nechal postavit po tragické smrti své manželky, kterou přejel koňský povoz u mlýna. Zda je to pravda, nevíme. Při bádání dostupných historických pramenů, nebyla tato informace potvrzena, tak jako např. hledané zasvěcení kapličky. 

Opravená kaplička vrátila Úštěcku krajinotvorný prvek, který vytváří kulturní dědictví venkova. I přesto, že se jedná zcela o soukromou stavbu, tak kaplička byla opravena majitelem ve veřejném zájmu. Stane se zajisté místem nejen pro sakrální turistiku. Byla vydána nová turistická vizitka s kapličkou, která rozšířila soubor památek a zajímavých míst Úštěcka, vyhledávaných nejen turisty.

Kaplička byla přihlášena do soutěže Památka roku 2016, kde zvítězila na úrovni Ústeckého kraje a následně postoupila do nominace tři památek na celorepublikové úrovni.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama