Kryt Folimanka

Stále funkční podzemní kryt civilní ochrany Folimanka vznikl na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, v období studené války. Byl budován a následně veden v režimu přísně tajné. Nejstarší stavební plány jsou již z roku 1949. Kryt byl dle dokumentace dokončen v roce 1962 a náklady na jeho stavbu činily v té době 5.912.240 Kčs.

Reklama

Kryt civilní ochrany

Jedná se o štolový typ krytu 3. třídy odolnosti (odolnost proti přetlaku v čele rázové vlny 0,2 MPa). Ke stavbě krytu byla využita štola z druhé světové války, která sloužila jako úkryt civilního obyvatelstva v případě náletů na Prahu.

Kryt je umístěn zhruba 20-25 metrů pod zemí. Konstrukce krytu je tvořena betonovými bloky. Jednalo se o suchý kryt až zhruba do roku 1965. Toho roku byl položen základní kámen Nuselského mostu a probíhala asanace Nuselského údolí. Během příprav na samotnou stavbu mostu byla odstřelena část stráně na vinohradské straně údolí. Exploze sice funkčně kryt neponičila, ale od té doby je vlhký.

Vybavení krytu

V krytu je několik studen, dvě toalety, asanační místnost, ošetřovna, dvě kyslíkárny, tři filtroventilační jednotky, dvě prachové komory, dvě provizorní márnice, spojovatelna a energetické centrum. V energetickém centru je umístěn tříválcový 32 kW dieselový agregát Škoda z roku 1955, který v případě potřeby zajišťuje osvětlení, vodu, elktřinu a vzuchotechniku. Kryt má pancéřové dveře, jeden hlavní vchod, dva nouzové východy, několik nouzových výlezů do kopule a pozorovatelnu.

Rozhloha bunkru je 1332 m2 (je jednopatrový. Kapacita krytu je 1300 ukrývaných osob, které by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu.

Na svou dobu se jednalo o skutečně velkou a zároveň nákladnou stavbu. Další kryty civilní ochrany vznikalypo celé republice, jejich výstavba skončila až na začátku devedesátých let.

Prohlídky pro veřejnost

Pravidelné prohlídky pro veřejnost probíhají vždy jednu sobotu v měsíci od 9 do 15 hodin. Vstup je zdarma. Kryt Folimanka má své turistické razítko a turistickou vizitku, která je k prodeji přímo v bunkru.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama