Šardice

Projdete-li Šardice, neminete kostel sv. Michaela Archanděla , jehož nejstarší část pochází až ze 13. století. Velmi významným objektem, který rozhodně stojí za shlédnutí je rezidence – bývalé reprezentační sídlo augustiniánů, kteří se významně zasloužili o rozvoj vinařství v Šardicích. Rezidence byla vystavěna v roce 1742. Součástí majetku augustiniánů – velkých milovníků vína – byl i Loyderův sklep, který byl vystavěn v roce 1745. Další kulturní památkou je kaple sv. Rocha (1890) s vedle stojícím křížem.

Reklama

Jižně od Šardic leží listnatý Hovoranský hájek, jihovýchodně pak borové lesy – báječná místa pro výlety na kole, procházky nebo sběr hub a lesních plodů.

Šardický hody
Nejvýznamější církevní, společenskou a folklorní událostí jsou místní Tradiční krojované hody pořádané na svátek sv. Michala, tj. vždy v neděli po 29. září.

Šardické víno
Také obecní znak, kde vinný hrozen zabírá celou polovinu erbu, je jasným důkazem silné vinařské historie v obci. Ta se datuje již od 13. století. Šardičtí se tedy mohou chlubit zkušenostmi v pěstování a výrobě vína sbíranými celých devět století. Ty jsou ukryty také ve zdech četných vinných sklípků a na viničních tratích. V současné době je takových tratí v Šardicích registrováno plných osm: Hejdy, Kameny, Dubový-Červenice, Požární čtvrtě, Padělky, Bařinové čtvrtě, Hrubý kopec, Špitálka.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama