Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Arnoštov (Obec)  - Šumava a podhůří - Prachaticko

Zpět na článek

Počet komentářů: 20

Titulek: Vpřed do vojenského újezdu Zasláno: 6.09.2007 15:19:37
Autor: Burle Václav
O sobotách a nedělích je vstup z Arnoštova do vojenského prostoru Boletice dovolen, ale pouze po značených cestách. Vyjedete u lipenského jezera...
Titulek: ROZHLEDNA na Knížecím stolci Zasláno: 25.06.2012 12:50:53
Autor: Václav Burle
Šumavou jde informace, že ještě letos bude na Knížecím stolci postavena rozhledna, vyhlídková věž. Pro milovníky dalekých rozhledů - a nejen pro ně - je důležité, že v souvislosti s ní bude do vojenského újezdu umožněn, pro širokou veřejnost, vstup. Turisté a všichni milovníci přírody se mají na co těšit. Nejlépe je na rozhlednu nastoupit z vesničky Arnoštov, kde pro návštěvníky je nejlepší zázemí. Ubytování v Zájezdním hostinci a na Zámečku, kde i naprosto dokonalé, vynikající, stravování. Na heslo burle.blog.cz slevy. Více na www.ubytovani-arnostov.cz. Z Arnoštova lze až na vrchol Knížecího stolce vyjet na kolech. Jsou zde vynikající asfalttky. Bohužel je to do mírných kopečků, ale nazpátek nebudete muset ani jednou zašlapat. Hezky si to užijte a napište nám sem do komentářů, jak jste byli, či nebyli spokojeni. (A ty Výletníku nastav novou rubriku Knížecí stolec! Už nastal ten správný čas.)
Titulek: Šťastné a veselé vánoce.... Zasláno: 23.12.2009 16:11:11
Autor: Václav Burle
.... přeje Vám všem a zejména pracovníkům Výletníka naše vandrácká parta. Hodně zdraví, štěstí i v novém roce!!! Více na burle.blog.cz.
Titulek: Tragédie na Knížecím Stolci... Zasláno: 23.10.2007 17:32:13
Autor: Burle Václav
Ve vojenském prostoru Boletice končí likvidace polomů. Podle ochránců došlo v těchto lesích k výrazné devastaci přírody, kterou zapříčinily dřevařské firmy. Týká se to i Knížecího Stolce, Lysé atd. Stalo se to zejména v oblasti Arnoštov a Horní Planá. Toto území leží ve vojenském prostoru Boletice, takže to tam nemůžeme zkontrolovat. Zjistit pravdu. Jest-li jí mají ochránci přírody, lesníci, nebo Česká komise životního prostředí. Kdo ví víc, tak ať se zde ozve. Lesu a přírodě zdar...
Titulek: Lidi neblbněte... Zasláno: 6.01.2008 17:03:56
Autor: Burle Václav
Nejkrásnější, nejhodnotnější, nejlepší a všechny další NEJ je vojenský prostor Boletice. Takových míst nejen v naší republice, ale minimálně v celé Evropě je velice, ale velice málo. Dají se spočítat na prstech jedné ruky. Mluvím o přírodě. Nenechme si toto území zničit nějakou podnikatelskou aktivitou. Zde nesmí peníze, mamon, zvítězit nad rozumem. LIDI NDEJME SE... LIDI NEBLBNĚTE... Lidi neblbněte vždyť jsou tady lidi, živočichové, rostliny atd. ... Kluci co jsme ve vojenském újezdě Boletice válčili, nedejme se, spojme se, braňme přírodu!!!
Titulek: Asi to není tak hrozné... Zasláno: 15.08.2008 09:54:29
Autor: Burle Václav
Podle hajného Vény na Knížecím Stolci, Lysé, ale i jinde v této oblasti, se před zimou hodně šturmuje. Dokončuje se stavba ohrazenek a výsadba dřevin. Všude převažují listnáče nad smrky. Je vidět, že když se chce, tak to jde. Stačí, když odborníci se domluví s lesníky. Příroda, turisté, trempové, milovníci přírody děkují!
Titulek: ubytování Zasláno: 23.03.2010 17:40:31
Autor: Alice
mám dotaz, je v Arnoštově možnost ubytování nebo někde v blízkém obkolí? díky za odpověď
Titulek: Alice Zasláno: 15.06.2010 22:09:18
Autor: Drahomíra
V Arnoštově je ubytování, v místní restauraci a v tzv. Zámečku. Dnes jsme tam byli a je to na slušné úrovni, jak ubytování, tak jídlo. Okolí pékné, kouzelná příroda. Mají i web. stránky.
Titulek: mám ráda Arnoštov Zasláno: 19.12.2009 13:26:19
Autor: kristýna
V Arnoštově bydlím od malinka je tam moc krásně ,ale moc lidí tam nejezdí kvůli vojenskému prostoru.S rodinou pravidelně chodíme na houby v létě se koupat na rybník a v zimě bruslit na rybník je tam moc krásně a sem ráda že žiju v ARNOŠTOVĚ
Titulek: pozdrav Zasláno: 30.12.2009 17:54:40
Autor: Oli
Pozdravujte v Arnoštově!Jezdíme tam v létě,jak je tam v zimě mě vždy zajímalo.Kam se chodíte koupat?
Titulek: Už je Kryitýno otevřený.... Zasláno: 19.12.2009 21:09:23
Autor: Václav Burle
.... Panský dům, zámeček?
Titulek: Vřele doporučuji... Zasláno: 18.08.2008 11:13:30
Autor: Burle Václav
... poznat tento kraj. Je to nádhera. Není k tomu potřeba ani mnoho energie. V každém případě musíte mít mapu a buzolu. Cesty se tady změnily a na většině map jsou staré, již neplatící údaje. Jsou dvě možnosti. Ta nejkrásnější je vystoupit na železniční zastávce Spálenec a pak jít do Arnoštova cca 5,5 kilometrů a pak zpět na další vlak. Nebo autem do Arnoštova, pak na Spálenec a zpět. Musíte se však držet vlevo (po směru toku), v pravo to nejde, byl tam stržen most. Možností je samozřejmě ještě víc. Například pěšky ze Spálence až do Volar... Zde na řece Blanici je jedna velká, významná zvláštnost. Až potkáte hajného, ochranáře, nebo někoho z místních, tak se zeptejte. Je to v řece!
Titulek: Kouzlo Zasláno: 7.02.2009 10:24:52
Autor: Oli
Tam je krásně.Jezdíme tam na hájenku,mám malé děti.zajímavé je,že ať jezdíe také k moři,děti se těší na Šumavu.Jednou jsme tam zažili houbařskou smšť.Pro takové chvilky stojí za to žít.Jsem si jistá,že z paměti mých dětí tento zážitek nikdy nezmizí.Tak ahoj v létě.
Titulek: Vojenský újezd Boletice Zasláno: 31.01.2009 19:53:16
Autor: Burle Václav
Několik fotografií na burle.blog.cz Rok od roku to tady vypadá jinak, ale pořád dokonale. Přírodě se tady daří...
Titulek: Arnoštov Zasláno: 16.05.2007 13:35:03
Autor: Ivoš Rolčík
Vesnička velice malá, chudá, člověk si připadá, jak na konci světa... Příroda okolo je krásná, vstup je však omezen kvůli Vojenskému Újezdu Boletice.
Titulek: Co vyprávěl hajný Václav v hospodě... Zasláno: 13.08.2008 17:49:04
Autor: Burle Václav
Véna, jak mu tady všichni říkají, se narodil a celý život žije, pracuje, ve vojenském újezdě Boletice. V místě, které je vysněným rájem pro všechny turisty, trempy. Vstup je ale přísně zakázaný. Vojenská policie a lesní správa je nemilosrdná. Jak to tam ale vlastně vypadá? To nám řekl hajný Václav a jeho druhové. Tak nyní několik postřehů, které jsem si zapamatoval. Z železniční zastavky Spálenec, vedla na začátku minulého století železniční vlečka, která byla postavena po jedné z mnoha větrných smrští, aby z lesů se dostala veškerá dřevní masa. Nyní je na ní z větší části položena asfaltová silnička, která přes Arnoštov kopíruje řeku Blanici. Ta je ještě ve vesnici slušně vodnatým potokem, ale jak se pokračuje dále do lesů pod Knížecí Stolec vody ubývá a ubývá až vůbec nevíte kde vlastně začíná. Nedávno při natáčení pořadu České televize byl pramen osazen kůlem a cedulkou. Vše ale zmizelo a pramen by našel pouze snad náš Véna. Kousek od tohoto místa je rozlehlá náhorní plošina. Jsou to zarostlé louky plné květů a keřů. Některé jsou obhospodařované na výrobu sena. Právě zde stály vesnice, které musely ustoupit vojákům. Jsou zde dopadové plochy pro nácvik střelby z kanónů, letadel, vrtulníků. Místy jsou vidět ruiny domů a sem tam staré ovocné stromy. Zde žily stovky lidí v obcích Květná, Ondřejov, Bor, Zlatá atd. Dnes zde můžete vidět pouze kapitální zvěř a vojáky z celé NATO. Vší -i když je to válečný prostor- této kráse, kralují nádherní velikáni - Lysá, Knížecí Stolec, Špičák, Chlum. V dálce se leskne Loutka, vodní výcvikový prostor, a velkolepý rybník Olšina... (Pokračování příště). Máte-li nějaký dotaz, já se Václava zeptám. Mejlujte! Véna má docela zajímavé fotografie, ale Výletníka určitě by nezajímaly!
Titulek: Kontrolní otázka... Zasláno: 13.08.2008 17:56:51
Autor: Burle Václav
Odpověď mejlujte. Deset vítězů dostane slevu na vchodové a interiérové dveře, včetně zárubní! Který kopec ve vojenském prostoru Boletice je nejvyšši, který je na druhém a třetím místě. Kdo odpoví jako první, může jet s mojí maličkostí na tremp do Arnoštova za hajným Vénou...
Titulek: Co je to Loutka? Zasláno: 14.08.2008 12:40:58
Autor: Burle Václav
Odpověď na svůj dotaz najdeš, když se podíváš na internetu na satelitní, letecký snímek. Je to zvláštní rybník určený pro výcvik tankistů, transportérů, potápěčů apod. Není moc dlouhý ani široký, ale je dost hluboký, takže má vysokou hráz. Po stranách jsou sjezdy a výjezdy pro tanky. Obrněnec vjede pod hladinu, aby se vynořil a vyjel na druhé straně. Na břehu jsou připraveni potapěči a vyprošťovací vozidla, to kdyby se něco stalo. To ale znám jenom z filmů v televizi...
Titulek: Hajný Václav pokračuje... Zasláno: 1.09.2008 13:08:00
Autor: Burle Václav
... a tak jeho ústy, odpovídám i na vaše dotazy. Vojenský újezd je takovou džunglí. Mimo vojenské cesty, které vedou převážně ve směru jih - sever, se dá velice těžko pohybovat. Volné, především dopadové plochy, jsou zarostlé travní vegetací, kterou člověk těžko projde. Pořád vás nějaký ten šlahoun drží za nohy. Navíc je to velice nebezpečné. Od dávných dob, až po dnešek, zde leží mnoho různé, nevybuchlé, zkorodované, munice. Vojenské cesty, až na několik málo kilometrů, jsou vlastně prašné cesty a v lesích je člověk neprojde. Projede pouze tank, obrněné vozidlo. Příroda je zde přenádherná. Všichni plakali, když si vzájemně vyprávěli o údolí Olešný. To je potok, který se vlévá do stejnojmenného velkého rybníka. K němu se můžete přes Hodňov dojet podívat. Uvidíte Lysou, Knížecí stolec, Špičák, Chlum. A celé to bojové údolí, kde se konají téměř každý den nějaké ty manévry. Nahoře na \"hřebenu\" vede lepší cesta ze směru východ - západ. Na Ondřejově -nyní výcvikové místo, obrana domů, přepady- je přepěkný výhled směrem na Kleť. Na dopadové ploše, pláni, jsou zde jako cíle vyřazené tanky, transportéry. A všude kolem nevybuchlá munice. Na straně druhé opět nádherný výhled směrem na jezero Lipno, Vítkův kámen, Moldaublick. Lesáci a hajní, kteří sem jezdí na odstřel zvěře, pějí jen chválu. Sedíte na posedu a dalekohledem pozorujete jeleny, srnčí zvěř, ale i čápa černého, volavky a další opeřence, kteří újezd jen tak přeletují. Není problém zde uvidět i orla mořského, jestřába a i jiné dravce. Když zrovna rostou, tak je to zde i ráj vojenských houbařů. Po kapitole krása vojenského újezdu Boletice, přišla řada i na negativa. O tom ale snad až někdy jindy. když budete mít zájem. Pouze takovou jednu perličku. Právě nahoře v údolí Olešné, na rozbité cestě, plné hlubokých, ale i málo zavodněných louží, snad tisíce malých, letošních žabiček a to několika druhů. Kde se tu se, zjevilo pět plně obsazených soukromých džípů. V nich seděli otcové od rodin, včetně potomků a několik žen. Vletěli s auty do žabiček, které... Následoval velký masakr! Hajní jim nezůstali nic dlužni! Takže. V přírodních rezervacích v celé České republice již řádí čtyřkolky a nyní i džípy. Je to anarchie, a policie prý neví, jak s motorkáři a ostatními naložit. Neumějí je prý odlovit. Svěřte tuto práci šumavským hajním oni si poradí! V celém prostoru je mnoho zbořenin v místech, kde stávaly vesnice. A kolem mnoho starých ovocných stromů. Je to takový zajímavý pohled, který ve vás vyvoláva mnoho myšlenek, otazníků. Zde je ta pravda, a tam dole je ta hrůzostrašná, současná civilizace. Jsou to dva úplně odlišné světy. Který je ten lepší? Od armády České republiky, ale i Vojenských lesů a statků je chvályhodné, že některé památky se s úspěchem snaží udržovat, uvádět do původního stavu. Opravily se již především kapličky, muka, studánky... Tedy ten zbytek, který zde z neznámých důvodů přetrval. Děkujeme!
Titulek: Vše se tady mění! Zasláno: 11.08.2008 17:06:24
Autor: Burle Václav
Z Arnoštova můžete o sobotách, nedělích a svátcích projet vojenský újezd Boletice po asfaltové silnici až do Záhvozdí. Tak se dostanete na silnici Volary - Horní Planá. Před odbočkou do této obce ze silnice Zbytiny - Křišťanov si nezapomeňte vylézt na vyhlídkovou věž, ze které můžete pozorovat několik kusů pratura. Zvířete, který již vlatně neexistuje. Chovejte se prosím tiše, nekrmte, nepokřikujte, neplašte. Hned opodál stojí nádherná, státem chráněná, lípa. Vše se tam dočtete na informační tabuli. Samotná ves již nemá hospodu ani hotel. Místní lesníci, hajní, dřevorubci, to nesou velice nelibě. Od asi \"překupníka\" objekt koupil Holanďan. Nepočítejte zde tedy s nějakým občerstvením. Blýská se však na lepší časy. V brzké době zde bude v Panském domě, tedy v Zámečku, otevřen penzion se vším zaopatřením. Počítá se i s posezením a občerstvením.

Reklama

Arnoštov - informace k místu

Arnoštov - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Arnoštov

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (22.7.2019-22.7.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (22.7.2019-22.7.2019) 22.07.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Vzácní i dosud nepojmenovaní sklípkani v Zoo Praha (16.6.2019-11.8.2019)

Vzácní i dosud nepojmenovaní sklípkani v Zoo Praha (16.6.2019-11.8.2019) 16.06.2019

Výstava sklípkanů je v Zoo Praha už potřetí. Tentokrát je obohacena o nové, n...

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi (29.6.2019-10.8.2019)

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi (29.6.2019-10.8.2019) 29.06.2019

O své umění se podělí hračkář, včelař, tesař, bylinkářka, přadlena a pokrývač...

Výletník doporučuje

Beroun

Beroun

Královské město Beroun , ležící na soutoku řek Berounky a Litavky, láká k návštěvě nejen svými...
Olešnice na Moravě

Olešnice na Moravě

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jsou...
Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Místo, kde se zamilujete do vědy  Na první pohled vidíte historickou...

Doporučujeme pro ubytování:

  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.