Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Označ jako oblíbené místo

Kraslice

Krušné hory - západ

Kraslice - pohled na centrum

Celé město je sevřeno do 4 km dlouhého, 200–300 m hlubokého, severojižního údolí řeky Svatavy. Od roku 1993 mají Kraslice statut obce s rozšířenou působností. Bylo obnoveno železniční a silniční spojení do německého města Klingenthal. Dominantou Kraslic je děkanský chrám Božího Těla, rozlehlá novorománská bazilika z let 1893-1896 s příčnou lodí, apsidou a věží. Jeho předchůdcem byl nejprve dřevěný kostel, nahrazený v letech 1614-1619 goticko-renesanční svatyní. Ta byla však r. 1892 jako „nemoderní“ zbořena. Před kostelem stojí sloupy se sochami Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století.

Mezi další památky Kraslic patří např. evangelický kostel z r.1912 nebo historické pomníky na kraslickém hřbitově. Kolorit města dokreslují starobylé továrny (např. památkově chráněný objekt Bohland & Fuchs v Lipové ulici) a secesní vily postavené počátkem 20. století podle návrhů architekta Steinla. Za shlédnutí stojí také hrázděný dům čp. 217/218 z 18. století v ulici 5. května.

Převážná část městských staveb pochází z 19. a 20. století. Ve městě si můžete prohlédnout galerii výtvarného umění v budově Základní umělecké školy Kraslice.


Výlety v okolí


Vyhlídka
V okolí Kraslic se nachází mnoho turisticky velmi zajímavých míst. Jedním z nich je i Vyhlídka.. Tento park nesl pojmenování „Jubilejní park Josefa I.“, pochází z roku 1908 a zbudoval jej kraslický okrašlovací spolek Obelisk s koulí na vrcholu, umístěný v parku, připomínal 60 let panování císaře. Po 1. světové válce musel být z pomníku odstraněn nápis „VIRIBUS UNITIS“ (společnými silami). Nad tímto parkem se zvedá Emilienhöhe – Emíliina výšina s železnou besídkou. Nedaleko od této výšiny je Šibeniční vrch, kde bývalo kdysi popraviště se třemi sloupy šibenice. Město mělo hrdelní právo, ale svého kata nemělo, toho si půjčovalo buď z Chebu nebo z Jáchymova.

Hradiště
Hradiště je jedním z dalších často navštěvovaných míst Kraslicka. Hradiště leží v 715 m.n.m. Jedná se o skalnatý vrchol, na němž kdysi stával kraslický hrad. Tomuto kopci se také říká Hausberg, Zámecký nebo Domácí vrch. Doba vzniku hradu Neuhaus není zcela jasná, nejpravděpodobnější doba vzniku je asi 2. polovina 13. století. Šlo o královský hrad, který měl střežit bezpečnost obchodní cesty, vedoucí údolím Svatavy od Lokte přes Chodov do Saska. Od 2. pol. 16. stol. bydleli majitelé panství v novém panském domě ve městě a hrad zůstal opuštěn a chátral. O téměř každém místu v okolí Kraslic koluje mnoho pověstí a legend. Jinak tomu není ani u Hradiště. Některé hovoří o bohatých pokladech, které zůstaly zavaleny v hradních sklepeních, další hovoří o zámeckých pannách, které na hradní vrch lákaly zvědavce a tady je omotávaly hustou sítí pavučin.

Vysoký kámen

Mezi další zajímavá a navštěvovaná místa Kraslic patří i Vysoký kámen. Jedná se o skalnatou vyhlídkovou plošinu. Tento útvar se zvedá nad okolní lesy. Tvoří jej mohutná křemencová čočka s několika štíhlými pilířovitými útvary, v nichž lidská fantazie viděla zkamenělé lidské postavy. Na tuto plošinu vede lávka přes průrvu, nahoře je kamenný stůl s dřevěnou deskou. Odsud je vidět na západní část Krušných hor, Slavkovský les a Český les. Vrcholové partie kopce jsou chráněnou přírodní památkou.

Obec Sněžná

Jedinou dochovanou památkou Sněžné je původně hornický kostel sv. Jakuba Většího, raně gotická stavba upravená barokně.

Rotavské varhany

Zajímavý čedičový útvar Rotavské varhany jsou dostupné z vlakové zastávky Rotava po zelené turistické značce nebo z autobusové zastávky Rotava přes rozcestí u turistické základny Sluníčko, kde se odbočí po žluté turistické značce až k čedičovým skalám.
Lovecký zámeček Favorit
Uprostřed lesů mezi Rotavou, Šindelovou a Jindřichovicemi se nachází lovecký zámeček Favorit, na jehož pozemku je chráněná alej 84 modřínů. Zámeček byl postaven roku 1770 hrabětem Františkem Antonínem Nostitzem, majitelem jindřichovického panství.

Přebuzské vřesoviště
Za návštěvu stojí i Přebuzské vřesoviště, které je od r. 1992 přírodní památkou. Po vyznačených trasách se dostanete až do oblasti přírodního parku Přebuz o rozloze téměř 3000 ha, který se svými rašeliništi, horskými loukami, jezírky a potůčky tvoří jeden z nejpůvabnějších koutů regionu. Přebuzské rašeliniště, které se po dlouhé vývojové etapě stalo unikátním úkazem, je porostlé bažinatou vegetací - borovicemi a klečí.

Ski areály a lyžařské vleky v Kraslicích

Lyžařský vlek KRAJKA
Lyžařský vlek SAPORO

Kraslicko je turisticky velmi zajímavá oblast, plná krásných památek a překrásné, čisté přírody, která však na své návštěvníky teprve čeká. Kraslice a jejich okolí poskytují sportovní, kulturní a společenské vyžití. Jejich návštěvu lze doporučit všem, kteří hledají klidné místo na rekreaci a civilizací nedotčenou přírodu.

Kulturní a informační centrum Kraslice
Nám.T.G.Masaryka 1782
358 01 Kraslice
Tel./fax: 352 686 328
E-mail: [email protected]
www.mk-kraslice.cz

Reklama:

Poslední komentáře - Kraslice

Sporthotel Rudolf

Sporthotel Rudolf

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Holiday home Sonja

Holiday home Sonja

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Plea Ivec A

Plea Ivec A

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Hard

Hard

Kamenná rozhledna byla slavnostně otevřena 26. 4. 2001 na...

Plešivec

Plešivec

Šestnáctimetrová dřevěná rozhledna na vrcholu Plešivec...

Jáchymov-hornický skanzen-Štola č.1

Jáchymov-hornický skanzen-Štola č.1

Hornický skanzen je budován v býv. centru světového...

Reklama

Reklama:

Kraslice - informace k místu

Kraslice - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Kraslice

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.  je společností založenou městem...
Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Další z řady rozhleden Jizerských hor a Ještědského hřbetu se tyčí na okraji osady Rašovka...
Pivovar Starobrno

Pivovar Starobrno

Máte rádi pivo? A jste zvědaví, jak se vyrábí krok za krokem? V tom případě je exkurze...
Pivovar Velké Březno

Pivovar Velké Březno

Velké Březno je malebná obec v polabské kotlině uprostřed krásné přírody a...
Královský pivovar Krušovice

Královský pivovar Krušovice

Chcete nahlédnout pivovarníkům pod pokličku a zjistit, jak se nejznámější český (a...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.