Doprava

Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

tipy na výlety s dětmi

As a replica watches uk smart watch out of...
16.10.17 (rolex replica)

Zámecký park a Parazoo Vlašim

As a replica watches uk smart watch out of...
16.10.17 (rolex replica)

Mikulovský zámek

As a replica watches uk smart watch out of...
16.10.17 (rolex replica)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Označ jako oblíbené místo

Cheb

Chebsko a Smrčiny

Cheb - Západočeské divadlo

Historie a památky

První písemná zmínka o Chebu se objevila již v roce 1061 v listině, kterou vydal německý král Jindřich IV. Ve středověku se Cheb stal městem, kde se dařilo řemeslníkům i obchodníkům. Poloha na pomezí Čech a Německa byla výhodná obchodně, horší už to však bylo s bezpečností.
Velký průlom ve vývoji přineslo 12. století, kdy se Cheb dostal do rukou panujícího rodu říše Hohenštaufů. Nejznámější i nejvýznamnější z nich, císař Friedrich Barbarossa, učinil město opěrným bodem své mocenské politiky vůči českým zemím. Rostoucí císařská moc se odrazila ve stavbě velkolepé císařské rezidence, tzv. falce, která měla reprezentovat novou feudální moc. Dodnes se z císařské falce " Chebského hradu, zachovalo hradní opevnění s románskými pětidílnými okny, Černá věž a románsko-gotická kaple sv. Erharda a Uršuly. V době třicetileté války byl Cheb výhodnou operační základnou pro obě bojující strany. Tehdy působil v císařském vojsku nadaný vojevůdce, vévoda Albrecht z Valdštejna, který byl velmi úspěšný.
Přes veškerou svou moc a úspěchy byl však nakonec obviněn ze spolupráce s nepřítelem a 25. února 1634 byl zavražděn. Stalo se tak v jeho příbytku v Pachelbelově domě na náměstí. Velký zájem o spatření tohoto místa vedl už v roce 1873 k otevření městského muzea.To nabízí návštěvníkům nejen prohlídku místnosti, kde byl Albrecht z Valdštejna zavražděn, ale i uměleckořemeslné sbírky, výstavu chebského lidového nábytku, Valdštejnskou obrazárnu a v neposlední řadě také expozici kol z dnes již zrušeného závodu Eska Dnes je Cheb po všech neradostných událostech a zvratech obdivuhodným historickým centrem oblasti na úpatí Smrčin.

Špalíček

Toto uskupení jedenácti středověkých domů ze třináctého století rozdělených úzkou Kramářskou uličkou okouzlí snad každého návštěvníka města. Komplex budov je s největší pravděpodobností pozůstatkem původní zástavby, kterou zničil požár 16. 5. 1270. Špalíček prošel v šedesátých letech náročnou rekonstrukcí. Ve Špalíčku se dnes nachází kavárna, restaurace, obchody s uměleckými výrobky a také Městská policie.

Krajské muzeum Cheb

V Pachelbelově domě, dnešním Krajském muzeu, byl r. 1634 zavražděn generalissimus rakouských císařských vojsk a vévoda Albrecht z Valdštejna. V muzeu je možné zhlédnout uměleckohistorické sbírky, které se váží k dějinám Chebu a Chebska, valdštejnské památky, osobní předměty Albrechta z Valdštejna, film o historii a současnosti Chebu, Valdštejnskou obrazárnu, expozici chebské keramiky, lapidárium. Dále je k vidění výstava výroby jízdních kol Eska-Premiér a výstavy vážící se k životu stavitele Balthasara Neumanna a klavírního virtuóze Rudolfa Serkina.

Kostel sv. Mikuláše

Kostel byl postaven mezi lety 1220 a 1230 v románském slohu. Dodnes je zachován na původním místě v západní stěně románský portál. Za dlouhou historii kostela dvakrát vyhořely kostelní věže, v roce 1945 byly poškozeny náletem. Od tohoto roku jsou věže nahrazeny nízkým provizorním zastřešením, které slouží dodnes.

Chebský hrad

Císařská falc byla vystavěna ve 2. polovině 12. století na místě slovanského hradiště z 9. " 11. století.Ve 2. polovině 15. století byla k paláci císařské falce přistavěna hospodářská budova, ve které byli 25. února 1634 zavražděni Valdštejnovi důstojníci. Z původního románského opevnění se zachovala Černá věž, na jejíž stavbu byl použit sopečný basalt z Komorní hůrky a část východní hradby. Nejlépe dochovanou a nejcennější stavbou falce je hradní kaple sv. Erharda a Uršuly. V západních kasematech je stálá výstava chebského kamnářství.

Klášterní zahrada

Klášterní zahrada je součástí komplexu Františkánského kláštera. O podobě románské stavby kláštera a kostela mnoho nevíme, neboť při velkém požáru města v roce 1270 byly obě stavby zničeny. Klášterní, ovocná a zeleninová zahrada, na kterou navazoval uzavřený dvůr s pivovarem a hospodářskými budovami, byla koncem 30. let 20. století s otevřením národopisného muzea v zadní části konventních budov přeměněna na okrasnou. Po obsazení kláštera a internaci řeholníků při akci "K", kterou provedly orgány totalitního komunistického režimu v roce 1950, byla zahrada opět proměněna v zeleninovou zahradu, tentokrát školní. V září 2002 byla zahrada po nákladné rekonstrukci znovu slavnostně zpřístupněna veřejnosti.

Františkánský klášter s kostelem Zvěstování Panny Marie

Po požáru v roce 1270 byl postaven gotický kostel a za účasti pěti biskupů a římského císaře Rudolfa I. 26. ledna 1285 vysvěcen. Čtyři dny na to, 30. ledna, zde byli oddáni český král Václav II. a Rudolfova dcera Guta. Vysoká věž, viditelná ze všech stran, byla přistavěna k jižní stěně chóru až v době Karla IV. Mezi chórem a křížovou chodbou je velká sakristie, kterou většina historiků mylně považuje za původní kostel. Pod její podlahou bylo archeologickým výzkumem v roce 1987 objeveno zahloubené obydlí z počátku 13. stoletní. Kostel Zvěstování Panny Marie a křížová chodba s malovanou klenbou z 15. století jsou nejhezčí a nejlépe zachovanou ukázkou gotického stavitelství.

Výstavní a koncertní síň Klára

Bývalý kostel na Františkánském náměstí, jedna z nejhodnotnějších barokních staveb v Chebu. Interiéry kostela sv. Kláry jsou nově zrekonstruované. K vidění jsou zde expozice "Gotické sochařství z území bývalého historického Chebska" a "Evropské malířství 17. a 18. století". Za zmínku stojí i nově přestavěné vzácné varhany.

Reklama:

Poslední komentáře - Cheb

doporucuji

uživatel Android - 26.06.2014 - 20:39

Prekrasne mesto, velke prekvapeni pro me i manzela.

Cheb na magnetkách

Hans - 06.04.2009 - 21:18

V turistickém infocentru na náměstí Krále Jiřího z poděbrad už jsou k dostání magnetky...

moc hezke

Marek - 10.09.2007 - 13:15

Je to velmi hezke a moc jsem se z toho naucil

Zachované památky

Jirka - 28.06.2007 - 11:35

Cheb , byť prošel tařka stoprocentním vysídlením a dosídlením, je po stránce památek velmi...

Holiday home Uboci

Holiday home Uboci

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Pension Gábi

Pension Gábi

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

ATC Jadran

ATC Jadran

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Městské muzeum, Františkovy Lázně

Městské muzeum, Františkovy Lázně

Dějiny muzea začínají v r. 1912, kdy místní občanské...

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Lázeňské město spolu s Mariánskými Lázněmi a Karlovými...

Soos

Soos

Vyhlášena 1964 na ploše 221 ha v nadmořské výšce 425-430...

Reklama

Reklama:

Cheb - informace k místu

Cheb - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Cheb

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

ZOO Praha (31.12.2016-31.12.2017)

ZOO Praha (31.12.2016-31.12.2017) 31.12.2016

Pražská zoo patří k chovatelské špičce. Světově prosluly například chovy koní...

Motýlí louka v zoo Ostrava (8.8.2015-31.12.2017)

Motýlí louka v zoo Ostrava (8.8.2015-31.12.2017) 08.08.2015

Vedle Sovího koutku, Včelí stezky či Broukoviště vznikla v zoo další interakt...

Bílkova vila - výlet za architekturou v Praze (31.12.2015-31.12.2017)

Bílkova vila - výlet za architekturou v Praze (31.12.2015-31.12.2017) 31.12.2015

Cílem expozice je ukázat na vybraných dílech Františka Bílka (volné sochy, re...

Výletník doporučuje

Mělník

Mělník

Město Mělník Nad soutokem Labe a Vltavy existovalo již v 9. století slovanské hradiště, ale...
Nová Paka

Nová Paka

Nová Paka v Podkrkonoší leží mezi význačnými turistickými oblastmi Českého ráje a...