Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Označ jako oblíbené místo

Mšeno

Mělnicko a Kokořínsko

Mšeno

Město Mšeno je vstupní branou do CHKO Kokořínsko. Leží na jeho východním okraji, na rozhraní okresů Mělník, Mladá Boleslav a Česká Lípa.
Kokořínsko je lesnatý kraj, plný skalních útvarů, roklí a romantických zákoutí, protkaný množstvím turistických a cyklistických stezek. Svým návštěvníkům může nabídnout nedotčenou přírodu, několik hradů (Kokořín, Bezděz, Houska) a zámků, ale i zachovalou původní dřevěnou architekturu.
Mšeno leží v mírně zvlněném terénu při okraji zemědělské Středojizerské tabule, rozbrázděné četnými dlouhými (většinou bezvodými) doly. Město zaujímá polohu na temeni plochého návrší, které se svažuje k severu do poměrně strmého zářezu pískovcové rokle s několika rybníky.
Mšeno je patrně velmi starého původu, jak nasvědčuje blízkost města k významnému slovanskému hradišti Hradsko u Kaniny. Předchůdcem dnešního farního kostela byl údajně románský kostel sv. Václava. První zmínka o vsi Mšeno pochází z roku 1348. Mšeno bylo ve 13. století zeměpanským majetkem, roku 1304 jej Václav II. věnoval Hynku Berkovi z Dubé. Již roku 1352 bylo Mšeno nazýváno jako městečko s kostelem. Později bylo Mšeno rozděleno na dva díly - královský a panský (s tvrzí), které byly majetkově spojeny až před rokem 1621. Před husitskými válkami se městečko těšilo již bohatým privilegiím (obohaceným roku 1545).
Urbanistický vývoj městečka není dosud spolehlivě objasněn. Poloha nejstaršího osídlení zůstává neznámá. Středověké Mšeno se skládalo ze dvou částí: "vesnické" části, zvané Podolec, ve tvaru vřetenovité (druhotně zastavěné) návsi v severní části dnešního města a "městské" části na návrší, s nevelkým trojúhelníkovým náměstím a s farním kostelem sv. Martina. Ve středověku byla ve Mšeně tvrz.
Mšeno značně utrpělo za třicetileté války. V 17. a 18. století pak městečko velmi rostlo. V té době se počet domů ve městě více než zdvojnásobil. Zastavěn byl vnitřní prostor Podolecké návsi, velmi početná chalupnická a domkářská zástavba vznikala na svazích dolu v severovýchodní části městečka. V jeho blízkosti vznikl nový zámek Romanov s kostelem.
Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba - domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska. Dodnes se dochovalo větší množství patrových roubených i hrázděných domů zejména v okrajových polohách města. Na náměstí většina starší zástavby zanikla při katastrofáIním požáru roku 1867. Po požáru vznikala na náměstí a v hlavních ulicích patrová řadová zástavba pozdně klasicistního a historizujícího charakteru. Tato zástavba utváří vzhled hlavních městských prostor dodnes. Již roku 1842 byla postavena nová radnice, přestavěná a zvýšená v neogotickém stylu roku 1864. V letech 1876-1879 byl postaven nový městský farní kostel sv. Martina s vysokou věží, hlavní městská i krajinná dominanta. Na památkové hodnotě města se podílejí i kvalitní stavby z období první republiky - městské koupaliště a škola.
Město v periferní poloze stranou významnějších komunikací ve 20. století trvale stagnovalo. Díky tomu zde nevznikl žádný průmysl. Také novodobý stavební rozvoj se omezil na plošně nevelké čtvrti rodinných domků. Mšeno si až na dílčí modernizace fasád uchovalo intaktní hmotovou strukturu, nenarušenou demolicemi, ani novostavbami. Vzhled města dodnes určuje jak dřevěná maloměstská zástavba, tak pozdně klasicistní a eklektické městské domy. Mšeno má navíc výrazné panorama, dané polohou na mírném návrší, vyrovnanou střešní krajinou a hlavními dominantami - věžemi kostela a radnice. Velmi příznivě se uplatňuje malebná terénní konfigurace města v členitém terénu a vazby na okolní krásnou krajinu s dalekými výhledy. Z památkového hlediska je Mšeno mimořádně hodnotným a naprosto nedoceněným městským organismem (dosud zde nejsou prakticky žádné zapsané nemovité kulturní památky).

Reklama:

Poslední komentáře - Mšeno

Video : Kokořínsko - Mšeno (kostel sv. Martina)

ArchivVideo - 26.07.2013 - 08:30

https://www.youtube.com/watch?v=kHwRapn251k

Vendula - 03.06.2008 - 15:06

Pred cestou do CHKO je pekne koupani obklopene nadhernou prirodou.V miste tez nekolik chat...

Cinibulkova stezka

Bohacek - 21.03.2008 - 06:47

- asi nejkrásnější stezka Kokořínska ,délka 9 - 15 km/podle průzkumu okolí/.Na některých místech...

Apartmán V Podzámčí

Apartmán V Podzámčí

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Penzion U Benišků

Penzion U Benišků

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Penzion Vis a Vis

Penzion Vis a Vis

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Naučná stezka Slatinná louka – zámek Liblice

Naučná stezka Slatinná louka – zámek Liblice

Každý návštěvník, který chce poznat autentickou atmosféru...

Vrátenská hora (508 m)

Vrátenská hora (508 m)

Znělcový a trachytový vulkanický suk. Jižně od vrcholu...

CHKO Kokořínsko

CHKO Kokořínsko

Kokořínsko je součástí České křídové tabule s ojedinělým...

Reklama

Reklama:

Mšeno - informace k místu

Mšeno - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Mšeno

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (21.7.2019-21.7.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (21.7.2019-21.7.2019) 21.07.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Vzácní i dosud nepojmenovaní sklípkani v Zoo Praha (16.6.2019-11.8.2019)

Vzácní i dosud nepojmenovaní sklípkani v Zoo Praha (16.6.2019-11.8.2019) 16.06.2019

Výstava sklípkanů je v Zoo Praha už potřetí. Tentokrát je obohacena o nové, n...

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi (29.6.2019-10.8.2019)

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi (29.6.2019-10.8.2019) 29.06.2019

O své umění se podělí hračkář, včelař, tesař, bylinkářka, přadlena a pokrývač...

Výletník doporučuje

Beroun

Beroun

Královské město Beroun , ležící na soutoku řek Berounky a Litavky, láká k návštěvě nejen svými...
Olešnice na Moravě

Olešnice na Moravě

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jsou...

Doporučujeme pro ubytování:

  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.