Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Označ jako oblíbené místo

Kostelec nad Labem

Mělnicko a Kokořínsko

Kostelec nad Labem

Město Kostelec nad Labem leží v rovinaté krajině na levém břehu Labe, jihovýchodně od Neratovic. Osada vznikla na mírném návrší kolem kostelíku sv. Martina a postupně se rozrůstala dál kolem labských ramen.
Město bylo patrně založeno Přemyslem Otakarem II. ve 2. polovině 13. století. Prvními známými majiteli byli Boršové z Oseka, později patřilo Elišce Přemyslovně a stalo se věnným městem českých královen. V roce 1424 se ve městě uzavřel Jan Žižka před spojeným vojskem Pražanů a šlechty. Po roce 1448 držel Kostelec Kuneš Rozkoš z Dubé, od roku 1453 jej vlastnil Jindřich Berka z Dubé, od něhož koupila město Johana z Rožmitálu, vdova po králi Jiřím. Roku 1486 byl Kostelec povýšen králem Vladislavem II. na město.
Z historických památek lze zmínit kostel sv. Martina z 2. poloviny 13. století, později goticky přestavěný, a pozdně gotický kostel sv. Víta datovaný do roku 1492, který nechala postavit kališnická rodina Sekerků ze Sedčic. Na náměstí stojí původně gotická budova radnice, která zde stála již roku 1474. Po velkém požáru v roce 1554 byla postavena nová v renesančním slohu. Pro veřejnost je v Kostelci zpřístupněn židovský hřbitov, jeden z nejstarších v České republice, založený roku 1594. Nelze opomenout kosteleckou zvláštnost - podzemní chodby, s jejichž pozůstatky se lze setkat na některých zahradách a dvorech.
Na pravém břehu Labe se nachází chatová osada Rudeč. Okolí města je typické pro Polabskou rovinu s navátými písky se zbytky lužních hájů a lesů. Za chatovou osadou Rudeč, na okraji lesního komplexu, se rozkládá přírodní památka Jiřina - nevelký různověký porost lužního lesa s výraznými bylinnými druhy. Okolí Kostelce nad Labem je rájem zejména pro milovníky rybaření. Díky zlepšující se čistotě vody v Labi se do řeky vrátily druhy ryb, které zde již dlouho nebyly. Hlavní tok řeky vyhledávají zejména lovci trofejních kaprů, slepá ramena mají svoji nenapodobitelnou klidnou atmosféru.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře - Kostelec nad Labem

Kostelec

Zdenka - 24.07.2007 - 11:10

Krásná procházka podle Labe a koupání v něm.

Hotel Olympionik

Hotel Olympionik

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Klub Ifre

Klub Ifre

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Penzion Hana

Penzion Hana

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Liběchov

Liběchov

Zámek z 1. pol. 18. st. je dílem slavného architekta...

Nelahozeves

Nelahozeves

Zámek Nelahozeves, jedna z nejkrásnějších renesančních...

CHKO Kokořínsko

CHKO Kokořínsko

Kokořínsko je součástí České křídové tabule s ojedinělým...

Reklama

Reklama:

Kostelec nad Labem - informace k místu

Kostelec nad Labem - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Kostelec nad Labem

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Výletník doporučuje

Beroun

Beroun

Královské město Beroun , ležící na soutoku řek Berounky a Litavky, láká k návštěvě nejen svými...
Olešnice na Moravě

Olešnice na Moravě

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jsou...
Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Místo, kde se zamilujete do vědy  Na první pohled vidíte historickou...

Doporučujeme pro ubytování:

  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.