Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Označ jako oblíbené místo

Frenštát pod Radhoštěm

Moravskoslezské Beskydy

Frenštát pod Radhoštěm

Ve Frenštátě pod Radhoštěm může strávit dovolenou či víkend každý. Ať rodina s dětmi, senioři či zapálení sportovci. Město nabízí bohatou historii, skvělý kulturní program a velmi dobrý přístup do Moravskoslezských Beskyd, které dokáží krásou své přírody očarovat.

Město leží na úpatí posvátného Radhoště, jedné z nejnavštěvovanější hory Moravskoslezských Beskyd, v kotlině, kterou protékají říčky Bystré, Lubina a Lomná.

První písemný doklad připomíná existenci města již z roku 1382. Titul města mu byl přiznán v roce 1781. Významné období nastává v druhé polovině 19. století. Rozvíjí se místní průmysl, obchod, doprava, výstavba významných objektů a vznikají různé společenské spolky.

V roce 1884 zde byl založen první český turistický spolek – Pohorská jednota Radhošť. Ta se zasloužila o rozvoj turismu a sportu u nás. Vybudovala horské chaty a útulny. Nejznámější z nich jsou dřevěné stavby Maměnka a Libušín architekta Dušana Jurkoviče na Pustevnách.

Náměstí s kašnou a barokními sochami dominuje radnice z roku 1891 a je lemováno měšťanskými domy s podloubím ze 17. až 19. století a částečně dochovanou dlažbou z oblázků. Na sloupu prostředního oblouku radnice je umístěna pamětní deska věnovaná rodákovi, olympijskému vítězi ve skocích na lyžích z roku 1968, Jiřímu Raškovi. Pod náměstím stojí od roku 1661 kostel sv. Martina, patrona města, a nad náměstím ranně barokní kostel sv. Jana Křtitele. V historické budově bývalé chlapecké školy z roku 1876 sídlí muzeum, jehož expozice jsou věnovány historii města, tkalcovství, sportu, Pohorské jednotě Radhošť, vystěhovalectví do Texasu či přírodě Beskyd.

Jen kilometr a půl od centra můžete navštívit atraktivní oblast Horečky, které se nacházejí na turistických značkách směřujících na Velký Javorník. Tento 917 metrů vysoký kopec je velmi oblíbeným cílem turistů. Na vrcholu stojí dřevěná rozhledna, ze které je nádherný výhled na město a Beskydy.

Samotné Horečky doporučujeme projít po naučné stezce Beskydské nebe, která začíná  v Areálu skokanských můstků Jiřího Rašky. Po výstupu po schodech podél můstků, kde se děti zabaví kvízem lvíčka Fittyho, který je patronem frenštátských skokanů na lyžích, stezka pokračuje vzdušným chodníčkem Život v korunách stromů, kde naleznete další naučné panely a interaktivní zastavení. Poznávat siluety beskydských dravců vás naučí zastavení Beskydské nebe. Další zastavení Bosý chodníček je na louce u Zvoničky Strážkyně Beskyd. Příjemná procházka pokračuje kolem dětského přírodního hřiště ke kapli Panny Marie Lurdské, dále kolem Mařenčiny studánky až k Bartošově vyhlídce, kde vás čeká moc hezký výhled na  město. Cyklisté si na Horečkách mohou vyzkoušet tříkilometrový okruh Beskydských trailů.

Nejoblíbenějším turistickým lákadlem jsou však Pustevny a Radhošť. Na Pustevny se dostanete buď pěšky nebo můžete využít pohodlnou lanovku, která vás vyveze až přímo k slavným stavbám slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Odtud vede příjemná cesta až k bájnému Radhošti. Během mírného stoupání minete rozhlednu Cyrilku a sochu pohanského boha Radegasta, kterou vytvořil frenštátský rodák, sochař Albín Polášek. Na vrcholu hory se dnes nachází Kaple svatého Cyrila a Metoděj a jejich sousoší.

Od druhé poloviny ledna 2019 mohou návštěvníci Pusteven navštívit nově vzniklou Stezku Valašku na Tanečnici. Stezka je dlouhá 614 m a její součástí je himalájský lanový chodník a skywalk. 

Ve městě je k dispozici dům kultury, knihovna, kino a muzeum, krytý bazén, městská sauna a sportovní hala, tenisové kurty, jízdárna, dětské centrum, vzduchovková střelnice, fit centrum, závodní okruh pro motokáry, turistické a cyklo trasy.

V letních měsících můžete navštívit aquapark s tobogánem a dalšími atrakcemi. V jeho těsné blízkosti v příjemném prostředí se nachází turisty vyhledávaný autokemp, se svým bohatým kulturním a společenským programem.

Hlavní kulturní a společenské akce - folklorní festivaly, multižánrový rodinný festival Horečkyfest, Svátek dřeva, horský ultramaraton Beskydská sedmička, závody ve skoku na lyžích Memoriál Jiřího Rašky nebo tradiční Martinský trh jsou dostačující pozvánkou pro návštěvu Frenštátu pod Radhoštěm.

Více informací na www.frenstatinfo.cz.

Reklama:

Poslední komentáře - Frenštát pod Radhoštěm

Homestay Střítež

Homestay Střítež

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Wellness resort Energetic Rožnov pod Radhoštěm

Wellness resort Energetic Rožnov pod Radhoštěm

Obklopte se oázou klidu ve Wellness resortu Energetic,...

Chalupa Maruška

Chalupa Maruška

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Velké Karlovice

Velké Karlovice

Rozlehlá obec v CHKO Beskydy, která byla založena roku...

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Město na severní Moravě, necelých 30 km od města Vsetín....

Prales Mionší

Prales Mionší

Přívlastek "prales" si Mionší vysloužilo díky mimořádná...

Reklama

Reklama:

Frenštát pod Radhoštěm - informace k místu

Frenštát pod Radhoštěm - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Frenštát pod Radhoštěm

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (21.7.2019-21.7.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (21.7.2019-21.7.2019) 21.07.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Vzácní i dosud nepojmenovaní sklípkani v Zoo Praha (16.6.2019-11.8.2019)

Vzácní i dosud nepojmenovaní sklípkani v Zoo Praha (16.6.2019-11.8.2019) 16.06.2019

Výstava sklípkanů je v Zoo Praha už potřetí. Tentokrát je obohacena o nové, n...

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi (29.6.2019-10.8.2019)

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi (29.6.2019-10.8.2019) 29.06.2019

O své umění se podělí hračkář, včelař, tesař, bylinkářka, přadlena a pokrývač...

Výletník doporučuje

Beroun

Beroun

Královské město Beroun , ležící na soutoku řek Berounky a Litavky, láká k návštěvě nejen svými...
Olešnice na Moravě

Olešnice na Moravě

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jsou...

Doporučujeme pro ubytování:

  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.