Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

Awesome website, very helpful. Thanks for...
20.06.18 (how to smoke shatter)

Cyklotrasa Kladno - Zbraslav

Congrats on having such well managed site!...
20.06.18 (james7595)

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

rockstar kush
19.06.18 (rockstar kush)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Označ jako oblíbené místo

Kadaň

Krušné hory a Podkrušnohoří - střed

Kadaň - náměstí

Královské Město Kadaň

Severní Čechy platí v povědomí mnoha lidí za nevýraznou a smutnou  krajinu. Do jisté míry je to pravda a my Vás chceme přesvědčit o pravém opaku. Severozápadní Čechy patří k těm krásnějším částem regionu.V tomto regionu řeka Ohře opouští Krušné a Doupovské hory. Právě zde u řeky Ohře leží  královské město Kadaň.

Počátky města Kadaně musíme hledat ve 12. století. Roku 1183 dovolil český kníže Bedřich johanitům, aby si v osadě postavili kostel sv. Jana Křtitele, svého patrona. O tři léta později, jim novou trhovou osadu jménem Kad-an,  což se vykládalo jako „zářící oheň“, dokonce daroval.
Největší rozkvět byl za vlády Karla IV., který udělil městu právo výročního trhu. Kadaň si tuto éru připomíná každoročně při srpnových oslavách tzv. Císařský den. Období rozkvětu vystřídala krátká doba zmatků v husitských válkách.
V dalších stoletích město navštívilo mnoho významných osobností, jako např. Jan Hasištejnský, král Ferdinand Habsburský, císař Josef II., a jiní…

Hned na počátku 19. století postihla město velká pohroma. Požár v roce 1811 zničil většinu budov ve městě a rozběhl nové stavební úpravy. Počátkem roku 1850 se zde zřídil status okresního města a ten městu vydržel 110 let.Ve druhé polovině 20.století nastalo plno změn. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva. Kadaň se po několika staletích stala většinově českým městem. V 60. a 70. letech 19. století se začalo s výstavbou sídlišť a bohužel byly vybourány celé čtvrti. Samotného jádra města uvnitř hradeb se kompletní přestavby nedotkly a v roce 1978 bylo historické jádro vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Kadaň se v krátké době  pozvedla a v roce 1996 byla prohlášena Ministerstvem kultury ČR za „Město roku 1995“. I tento titul svědčí o tom, že město Kadaň je krásné historické město, které stojí za to navštívit.

Kadaň se na regionálním informačním portálu www.czregion.cz v několika ročnících soutěže „O nejkrásnější město a obec Čech a Moravy“ umístila na předních místech.

Vyjmenujeme Vám několik „nej“ proč stojí do Kadaně zavítat:

Městská památková rezervace je z téměř tří čtvrtin dosud obkroužena opevněním. Do města vedly 4 brány, bohužel v současnosti zde uvidíme pouze dvě a žádná z nich se nedochovala v úplnosti. Dosud stojí mohutná věž Svaté brány (známá jako Mikulovická brána ). Na opačné straně města, stávala brána Žatecká. Z té naopak zbylo pozdně gotické předbraní tzv. barbakán.
Kadaňský hrad nechal vybudovat Přemysl Otakar II. na skále nad řekou. Z původní stavby hradu se mnoho nedochovalo. Další přestavba zasáhla hrad v 18. století, od té doby sloužil jako kasárna a tím ztratil svůj ryzí středověký charakter. Dnes je objekt hradu plně využit jako pečovatelský dům, knihovna a hradní galerie (víceúčelový prostor pro přednášky, výstavy, tvořivé dílny a living history).

Další dominantou je radnice, která fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Zajímavostí radnice je bezesporu 53,7 m vysoká gotická věž (Ochoz věže je zpřístupněn s průvodcem:květen, červen, září (soboty a neděle od 10 do 17, prohlídky každou celou hodinu ), červenec a srpen (pondělí – neděle od 10 do 17h, prohlídky každou celou hodinu). Na počátku 16. století věž upravil stavitel Petr Hündt, který na věžní ochoz umístil svůj originálně pojednaný autogram – sochu psa. V přízemí radnice je Galerie Josefa Lieslera s návštěvní dobou:
leden – duben, říjen – prosinec (pondělí a dny, kdy se instalují výstavy ZAVŘENO), (úterý – neděle od 13 – 17 h), květen, červen, září (pondělí a dny, kdy se instalují výstavy ZAVŘENO), (úterý – pátek od 13– 18 h), (sobota a neděle od 10 – 18 h), červenec a srpen (pondělí – neděle od 10 – 18 h).

Městská památková rezervace se může pochlubit velkým množstvím církevních staveb, jimi jsou Alžbětinský klášter s kostelem sv. Rodiny a kostel sv. Anny. Ze všech kostelů a klášterů  jsou v popředí dva nejstarší kostely, Stětí sv. Jana Křtitele a Povýšení sv. Kříže.
I když leží Františkánský klášter s kostelem 14. sv. Pomocníků mimo památkovou rezervaci, stojí v čele všech kadaňských památek. V roce 1995 byl Ministerstvem ČR zařazen mezi Národní kulturní památky. Od roku 1999 je ve sklepích kláštera umístěno Městské muzeum mineralogie, geologie a archeologie.

Velkým lákadlem pro turisty je nad městem zrekonstruovaná rozhledna Na Svatém vrchu. Vyhlídkový altán s železným schodištěm postaven v r. 2003 leží v nadmořské výšce 404 m n.m., je vysoký 14,5 m, výška vyhlídkové plošiny 9 m.
V Kadani se nachází „Katova ulička“, která byla 9.5. 2007 zapsána do České knihy rekordů jako nejužší ulice v ČR. Podle zápisu v knize rekordů měří v nejužším místě 66,1 cm.

www.mesto-kadan.cz


Reklama:

Poslední komentáře - Kadaň

překrásný pohled a panorama

waketai - 03.11.2009 - 20:22

jeď směrem na Zásadu přes most a uvidíš velmi krásné panorama města co stojí za focení.Velmi...

Lázně Evženie

Lázně Evženie

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Apartmán Tina

Apartmán Tina

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Hotel 99

Hotel 99

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Jezeří

Jezeří

Barokní zámek 8 km jv. od Litvínova; původně středověký...

Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Město Klášterec nad Ohří se nachází na levém břehu řeky...

Měděnec

Měděnec

Obec na vrcholcích Krušných hor, 5 km severně od...

Reklama

Reklama:

Kadaň - informace k místu

Kadaň - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Kadaň

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

Květnové a červnové víkendy za snížené vstupné! - park Fábula (6.5.2018-24.6.2018)

Květnové a červnové víkendy za snížené vstupné! - park Fábula (6.5.2018-24.6.2018) 06.05.2018

Všechny atrakce otevřeny-pohádková cesta s plněním úkolů, úniková hra v cele ...

Procházky po Černých Polích (19.5.2018-23.6.2018)

Procházky po Černých Polích (19.5.2018-23.6.2018) 19.05.2018

Při komentované procházce po okolí Fuhrmannovy, dnes Löw-Beerovy, vily se se...

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018)

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018) 05.05.2018

12 interaktivních panelů společně s Igráčkem provedou světem fauny, flóry, uz...

Výletník doporučuje

Nový Bor

Nový Bor

Město skla či „brána Lužických hor“, tak je nazýván Nový Bor . Sklo je jeho historií i...
Horský hotel Arnica

Horský hotel Arnica

Ubytování v horském hotelu ARNICA v Krušných horách nabízí prostor pro sportovní vyžití i...
 Zabij nudu hraním únikovek Hunter Games

Zabij nudu hraním únikovek Hunter Games

Od bojových her psaných na papírky po teambuildingové hry a únikovky na míru. Odhalte příběh...