Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

expertpaperwriter

tes saja lah htlm code 17.11.18 (waldin)

Trực tiếp bóng đá Dukla Praha vs Teplice, 23h00 ngày 16/11 - bongda365

Trong vòng 3 trận đối đầu gần đây Teplice...
16.11.18 (hapham365)

Lipník nad Bečvou - městská památková rezervace

I love the article...
16.11.18 (manu0420)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Označ jako oblíbené místo

Tábor

Dolní Lužnice - Táborsko

Tábor - nezaměnitelnou dominantou města je věž hradu Kotnov

Vítejte v Táboře - městě, které patří díky své bohaté minulosti a množství architektonických památek k turisticky přitažlivým místům jižních Čech. Od svého založení v roce 1420 prošel Tábor mnoha proměnami, ale svůj středověký charakter si uchoval až dodnes. Jenom v Táboře se můžete přenést o několik století zpět, neboť se zde zachoval unikátní systém středověkého opevnění, spletitý labyrint podzemních chodeb a pozůstatky původního hradu s věží. Mírně zvlněná krajina v okolí Tábora je ideálním místem pro strávení příjemné dovolené. Prohlédnout si můžete řadu vyhledávaných pamětihodností – hrady, zámky, přírodní zajímavosti a technické památky. Jedinečná je i blatská krajina, která se rozprostírá v jižní části regionu s typickou jihočeskou lidovou architekturou, rybníky a rozsáhlými lesy. Příroda kolem Tábora poskytuje dobré podmínky pro pěší turisty, cyklisty, vodáky i příznivce jízdy na koni nebo rybáře.

 

Tábor

Pamětihodnosti Tábora nejlépe poznáte, pokud se vydáte na procházku po prohlídkovém okruhu, který začíná na Žižkově náměstí. Křivolaké uličky starého města vás zavedou k pozůstatkům táborského městského hradu – k věži Kotnov a Bechyňské bráně, uvidíte historické měšťanské domy i parkánové hradby. V prostorách pozdně gotické budovy radnice si můžete prohlédnout expozici Husitského muzea. Seznamuje návštěvníky s husitstvím, osobností Mistra Jana Husa, vznikem Tábora, vojevůdcem Janem Žižkou z Trocnova a také válečnými zbraněmi a dobovými dokumenty. Nachází se zde také začátek prohlídkové trasy podzemními chodbami. Trasa dlouhá 650 m byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1947 a představuje jen malou část táborského podzemí, jehož vznik se datuje do 15. století. Chodby vznikaly hloubením a spojováním vícepatrových sklepů pod domy na starém městě; sloužily především k uskladnění potravin a piva. V případě ohrožení města nebo při velkých požárech skýtaly též dobrý úkryt. Největší mincovní nález z jagellonského období na našem území je k vidění v expozici Táborský poklad (nachází se v areálu hotelu Dvořák). Díky souvisejícím archeologickým nálezům může návštěvník nahlédnout do několik set let vzdálené historie a seznámit se např. se středověkým způsobem stolování, užitkovou keramikou, ukázkami výrobků kůže či nápojového skla. Asi dva kilometry z centra města po proudu řeky Lužnice se nachází Geologická expozice Pod Klokoty. Jsou zde k vidění vybrané druhy hornin, které nás obklopují a jsou součástí neživé přírody našeho okolí. Vystavené exponáty hornin jsou opatřeny popisy s geologickou mapkou, zákresem lokality výskytu a fotografiemi z místa sběru. Botanická zahrada Tábor, která je druhou nejstarší v ČR, tvoří oázu klidu v nejrušnější části města. Návštěvníci mohou obdivovat teplomilnou flóru ve sklenících a arboretum s cizokrajnými dřevinami. Nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě zvaná Jordán (50 ha) byla založena r. 1492 jako zásobárna pitné vody pro město. Dnes láká Jordán k odpočinku a vodním sportům. Pod výpustí Jordánu se nachází 18 m vysoký vodopád. Severozápadně od historického centra (mimo prohlídkový okruh) se na vršku skví impozantní stavba barokního chrámu a kláštera v Klokotech – známého poutního místa, kam se můžete vydat pěšky přes Holečkovy sady a dále po křížové cestě.


Hrady

Uprostřed lesů nedaleko Sezimova Ústí se nalézá nevelká zřícenina Kozího hrádku, který je znám především jako místo pobytu reformátora katolické církve mistra Jana Husa. Krajině Pacovské pahorkatiny na jihovýchodě Táborska vévodí hrad Choustník jehož čtyřhranná věž nabízí za dobrého počasí daleké výhledy. Zřícenina původně gotického hradu Příběnice se vypíná na strmé skále v meandru řeky Lužnice. Kdysi rozlehlý hrad nechali vybudovat Vítkovci ve 13. století, avšak za husitských válek byla pevnost zničena. Hrad Bechyně">Dobronice u Bechyně nechali ve 13. století vystavět Rožmberkové. Jeho okrouhlá vyhlídková věž poskytuje nádherný výhled na údolí řeky Lužnice a okolní lesy. Středověký hrad Šelmberk nechal nedaleko Mladé Vožice vystavět rod Buziců. Pozůstatkem hradu je 26 metrů vysoká válcová věž s cimbuřím, přístupná turistům. Romantická zřícenina hradu Borotín inspirovala k tvorbě známého českého básníka Karla Hynka Máchu. Dnes je borotínský hrad častým cílem výletníků.

 

Rozhledny

Ve městě a okolí se nachází několik rozhleden, které nabízejí zajímavé výhledy do okolí. Na Tábor z výšky se můžete podívat, pokud vystoupáte na věž Kotnov nebo na věž děkanského kostela. Zajímavé pohledy na historické centrum Tábora nabízí rozhledna ve tvaru husitské hlásky zvaná Hýlačka, která stojí na vrcholku, jehož výška je 525 m n. m., ve Větrovech. Další pěkné výhledy na Táborsko a okolí si můžete vychutnat z věže hradu Choustník, odkud za pěkného počasí uvidíte i Šumavu, Brdy nebo horu Kleť, a z věže vysílače mobilních sítí u Krátošic. Výhled do Lužnického údolí je z věže hradu v Dobronicích. Pěkné výhledy na Táborsko a za dobré viditelnosti na jižní Čechy a Šumavu se otevírají i z kopců v okolí Jistebnice, Borotína nebo Ratibořských Hor.

 

Táborská setkání

Pokud Vás láká atmosféra středověku, nenechte si ujít tradiční festival Táborská setkání – možnost na tři dny se přenést do dávné historie nebo vybrat si z bohatého kulturního programu. Festival se koná každoročně v polovině září.


Infocentrum město Tábor

adresa: Žižkovo nám. 2, 390 01 Tábor
telefon: +420 381 486 230, 381 486 232-4
e-mail: infocentrum@mutabor.cz
web: www.taborcz.eu

Reklama:

Poslední komentáře - Tábor

PaSeRaP

PaTiRiK - 10.03.2009 - 20:49

Dikes zahranils/las me od 5!!!!! DIKES dobra stranka

Zábava na léto - kousek pěšky od Žižkova náměstí

Keli - 03.05.2007 - 23:34

pokud v létě pojedete v sobotu odpo a budete brát děti, mrkněte se na Housův Mlýn. Něco jako...

Prohlídkový okruh městem Tábor

lucka - 08.11.2006 - 10:26

Prohlídkový okruh v sobě spojuje příjemnou procházku městem Tábor spolu s poznáním nejen...

Hotel Lucia

Hotel Lucia

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Pension Betty

Pension Betty

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Pivovarsky Penzion Chyně

Pivovarsky Penzion Chyně

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Housův mlýn

Housův mlýn

Skanzen husitského válečnictví a středověkého způsobu...

Borkovická blata

Borkovická blata

Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10...

Bechyně

Bechyně

Bechyně byla založena Janem Lucemburským kolem roku 1323,...

Reklama

Reklama:

Tábor - informace k místu

Tábor - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Tábor

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (17.11.2018-17.11.2018)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (17.11.2018-17.11.2018) 17.11.2018

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Farmářské tržiště Jiřák 2018 (17.11.2018-17.11.2018)

Farmářské tržiště Jiřák 2018 (17.11.2018-17.11.2018) 17.11.2018

Místo: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 Datum: každý týden ve stř...

Farmářské trhy Kubánské náměstí (20.3.2018-24.11.2018)

Farmářské trhy Kubánské náměstí (20.3.2018-24.11.2018) 20.03.2018

Trhy probíhají v tyto dny: Úterý: 08:00–18:00 Čtvrtek: 08:00–18:00 Sobo...

Výletník doporučuje

Český Brod

Český Brod

Normal 0 21 false false false CS...
Nejdek

Nejdek

Nejdek je jedním z nejstarších hornických měst v Krušných horách a jako...
BRuNO family park

BRuNO family park

Nejatraktivnější a nejmodernější rodinný park v ČR sídlí v Brně. Na 42 atrakcí najdete uvnitř...
Muzeum Hrotovicka

Muzeum Hrotovicka

Rekonstrukce objektu č. p. 2 v letech 2016-2018 vedla k vytvoření nového Muzea Hrotovicka....
Kopřivnice

Kopřivnice

Kopřivnice má své kořeny v malé osadě vzniklé u hradu Šostýna . Za to, že z malé...