Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Označ jako oblíbené místo

Třebíč

Vysočina - Třebíčsko

Třebíč

Město Třebíč se nachází v jihozápadní části Moravy, uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč je s 36 tis. obyvateli druhým největším městem Kraje Vysočina a rozkládá se na obou březích řeky Jihlavy.

Počátky města jsou spjaty s významným benediktinským klášterem, který byl založen roku 1101. Díky bohaté historii města mohou návštěvníci obdivovat mnoho cenných památek, z nichž ty nejvýznamnější byly v roce 2003 zapsány na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedná se o baziliku sv. Prokopa, která je považována za výjimečnou stavbu sakrální architektury a unikátní židovskou čtvrť se hřbitovem.

Město Třebíč je místem, kde se prolínají dva odlišné světy. Od majestátní křesťanské baziliky se rázem ocitnete v místě, které vás omámí svoji neopakovatelnou atmosférou, úzkými uličkami, romantickými náměstíčky, verandami a balkony židovské čtvrti, která připomíná dlouhou a bohatou historii židovské obce v Třebíči.

V židovské čtvrti byste určitě neměli minout Zadní synagogu, kde je umístěna expozice židovské kultury s názvem Makom chajim, v překladu místo života. Na ženské galerii pak naleznete model židovské čtvrti, jak vypadala v roce 1850.

Výjimečný svým původním vstupem na ženskou galerii je Dům Seligmanna Bauera, který je upraven na expozici bydlení židovské rodiny v meziválečném období doplněný expozicí košer řeznictví.

Vedle Zadní synagogy v Galerii Ladislava Nováka je zpřístupněna Pamětní síň Antonína Kaliny, třebíčského rodáka, kterému se podařilo v koncentračním táboře Buchenwald zachránit více než 900 židovských chlapců. V roce 2012 byl oceněn titulem Spravedlivý mezi národy, udělovaný lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem.

Z židovské čtvrti se klikatou cestou můžete dostat až na severní svah kopce Hrádek, kde se nachází židovský hřbitov, jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice. Na rozloze 11 722 m2 je pohřbeno přibližně 11 000 lidí a dochovalo se 3 000 náhrobků.

Jedním z klenotů mezi třebíčskými památkami je bazilika sv. Prokopa.  Monumentální trojlodní stavba ze 13. století je postavená v románsko-gotickém slohu. K nejcennějším částem baziliky patří nástěnné malby v opatské kapli, románská rozeta a krypta, kterou podpírá 50 sloupů.

Třebíč není jen městem významných památek UNESCO, můžete zde navštívit také další místa, která zaujmou celou rodinu.

Bohaté vyžití nabízí zámecký areál. Kromě baziliky sv. Prokopa zde můžete navštívit valdštejnský zámek se čtyřmi expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, které představují život Valdštejnů v Třebíči, historii kláštera, rozmanitý svět geologického vývoje Třebíčska a vyprávění o lidech a místech, jejichž osudy utvářely historii Třebíče. V třebíčském předzámčí se nachází Interaktivní expozice „Cesty časem“, která nabízí svým návštěvníkům poznání třebíčské historie a historických řemesel netradiční formou a je doplněna interaktivními exponáty, na kterých si mohou děti i dospělí vyzkoušet práci starých mistrů. V letním období návštěvníky potěší podzemní prostory zámecké ledovny, příjemnou procházku nabízí také zámecká zahrada a bylinková zahrádka.

Světovým unikátem je Expozice Franta, která představuje sbírku darovaného díla třebíčského rodáka Františka Mertla. Jedná se o nejrozsáhlejší autorovu kolekci soustředěnou na jednom místě. Frantovo dílo je zastoupeno v šedesáti významných veřejných sbírkách prakticky po celém světě.

Spoustu nevšedních zážitků nabízí Ekotechnické centrum Alternátor, které je jediným science centrem na Vysočině, Aquapark Laguna, či zábavní park Labyrint.

Také milovníci vyhlídkových míst a rozhleden si v Třebíči přijdou na své. Kromě 75 metrů vysoké Městské věže, která je dominantou města, můžete Třebíč a okolí obdivovat z rozhledny na Pekelném kopci. Rozhledna stojí na vrcholu Pekelného kopce (572 m n. m.), měří 26,5 metrů a je tvořena z modřínového dřeva s kovovými prvky. Její architektonický vzhled odráží znaky třebíčských památek UNESCO. Za návštěvu také stojí Vodojem kostelíček. Vodojem se tyčí nad městem na Strážné hoře a byl upraven na veřejně přístupnou expozici vodárenství s vyhlídkovou plošinou, která nabízí jedinečný výhled na Třebíč.

Město a jeho okolí uspokojí nejen obdivovatele historie, památek a kultury, ale také milovníky přírody. V okolí Třebíče se také nachází řada přírodních zajímavostí. Přírodní krásy můžete poznávat pěšky i na kole, protože území je protkáno sítí značených tras.

Přijměte naše pozvání a objevte na svých cestách město plné památek, přírodních krás a jedinečných zážitků.

Bližší informace na www.visittrebic.eu.


Město Třebíč

adresa:
Město Třebíč, Karlovo nám. 104/55, Vnitřní Město, 67401 Třebíč 1
telefon: + 420 568 896 100
e-mail: [email protected]
www.visittrebic.eu

Reklama:

Poslední komentáře - Třebíč

zajímavá předpověď -

Bohacek - 31.10.2007 - 18:34

zdejší zámek byl v držení Valdštejnů po 30.leté válce.Jistou dobu tu pobýval astrolog Seni/...

Jirko posouzení

Petr - 19.08.2007 - 10:25

Jirko máš naprostou pravdu.Židovská čtvrť je spíše cikánskou osadou.Tak to berme jako další...

Třebíč je moc hlučná

Jirka - 25.06.2007 - 13:37

Třebíč je rušné, živé město. Silniční doprava bohužel prochází přímo centrem. Zámek s...

Penzion Venuše

Penzion Venuše

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Hotel Restaurant Na Statku

Hotel Restaurant Na Statku

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Hotel Monaco

Hotel Monaco

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Opatovské zákopy

Opatovské zákopy

Pašelinné louky a prameniště s významnou květenou.

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou

Město nás při naší návštěvě okouzlí renesančním zámkem...

Jemnice

Jemnice

Území města bylo podle dokladů osídleno již v období...

Reklama

Reklama:

Třebíč - informace k místu

Třebíč - služby v okolí

Turistická mapa ČR - Třebíč

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.