Mezinárodní den muzeí – 18. května 2007

Muzeum Těšínska připravilo u příležitosti Mezinárodního dne muzeí ve všech pobočkách u výstav a expozic komentované prohlídky a ve vybraných výstavních síních Muzea Těšínska soutěže, kde si mohou návštěvníci zopakovat znalosti, které získali při prohlídce výstavy či expozice. Vstup do všech výstavních síni Muzea Těšínska kromě Archeoparku je dne 18. 5. 2007  zdarma. Otevřeno: od 9 do 12.30 a od 13 do 17 h

 

Program:

 

 

Starobylé městečko, která je součástí výstavy Dřevěné kostely na Těšínsku.

Podmínky soutěže Starobylé městečko

Kostely, kostelíčky a kaple byly vždy součástí všedního života obcí, městeček i měst.
Pojďte s námi postavit starobylé městečko. Patří sem např. radnice, škola, kostel, kapličky, boží muka, obytné domy uspořádané kolem náměstí nebo návsi. Záleží jen na Vaší fantazii.
Materiál použijte dle Vašich možností ( papír, dřevo, špejle…).
Jen jedno omezení pro Vás – velikost š 200mm, h 200mm, v 300mm max. - pro jednotlivé objekty

 

 

 

Polozemnice či 3 + 1

Muzeum Těšínska otevřelo na jaře roku 2006 svou nejnovější pobočku, Archeopark v Chotěbuz - Podoboře , který byl vybudován jako replika slovanského hradiště z 8. – 11. století a který se na místě repliky skutečně kdysi nacházel.

Pro návštěvníky připraven program s názvem Polozemnice či 3 + 1, jenž bude zahrnovat prohlídku hradiště s průvodcem. Lidé si mohou s prohlédnout dobové obydlí, tzv. zemnice či polozemnice, vyzkoušet si, jak se kdysi spalo na kožešinách. K vidění budou repliky slovanských bůžků a kultovních předmětů, předměty denní potřeby starých Slovanů. V průběhu dne bude uspořádána soutěž o nejlepšího lučištníka.

Život našich předků byl náročný, avšak oni to tak nevnímali, ale my bychom přesto s nimi jistě neměnili. Byli spokojeni, že mají rákosovou nebo slaměnou střechu nad hlavou, lněnou košili, políčka, na kterých roste pšenice, ječmen, cibule nebo mrkev, že mají radličku, kterou půdu zkypří, dřevěné vědro, do kterého naberou vodu nebo hliněné nádoby na vaření a uchovávaní potravin.

Návštěvníkům doporučujeme pevnou obuv, protože je čeká nerovný terén a více než stovka schodů.

Vstupné činí 25 Kč za dítě, studenta a důchodce, 50 Kč za dospělého a 100 Kč za rodinu (2 dospělí a 2 děti) .

tel.: 558 761 211, fax 558 761 223, www.muzeumct.cz

e-mail: program@muzeumct.cz, archeopark@muzeumct.cz