Jak jezdit bezpečně na elektrokole

Nic nepřebije jízdu a dojíždění na elektrickém kole. Méně se potíte, jezdíte rychleji než na tradičním kole s menší námahou a nemusíte si dělat starosti s dopravní zácpou a parkovacím místem. Navíc trávíte více času venku a cvičením. Jízda na něm bude mnohem příjemnější, pokud budete elektrokolo používat bezpečně.

Tipy pro bezpečnou jízdu na elektrickém kole

  1. Začněte zvolna – může být lákavé začít jezdit hned s nejrychlejším nastavením vašeho elektrokola, ale doporučujeme vám, abyste při prvních několika jízdách jezdili nejprve pomalu a klidně a při prvních jízdách začali s nižším výkonem kola. Když si na svůj nový e-bike zvyknete, doporučujeme zprvu jezdit na velkém prázdném parkovišti nebo po ulici uzavřené pro provoz motorových vozidel.
  2. Včas brzděte – větší síla, vyšší rychlost a těžší rám znamenají, že musíte na elektrokole začít brzdit dříve než na běžném kole.
  3. Brzděte lehce a rovnoměrně – všechna elektrokola jsou zpravidla vybavena kotoučovými brzdami, které za všech podmínek lépe brzdí. Když si zvyknete na své nové kolo a brzdy, nezapomeňte vždy lehce a postupně brzdit a přitom vyvíjet tlak na obě brzdové páky.
  4. Jezděte opatrněji – elektrická kola vypadají jako běžná kola, takže lidé možná neočekávají, že budete jezdit tak rychle, jak to elektrické kolo dovolí. To znamená, že musíte být při řízení mimořádně opatrní a věnovat větší pozornost svému okolí.
  5. Dodržujte předpisy – vaše nové elektrické kolo vám dává zcela nový rozměr svobody a zábavy, ale nezbavuje vás povinnosti dodržovat všechna pravidla silničního provozu a pravidla platná pro cesty a stezky ve vaší oblasti.

Důležité je znát trasu

Reklama

Jednou z velkých věcí při dojíždění na elektrokole je to, že můžete absolvovat delší a bezpečnější trasu a stejně se všude dostat včas. Nejlepší je naplánovat si trasu předem, také provést testovací jízdu o víkendu nebo v jiný volný den, abyste zkontrolovali, jak dlouho cesta potrvá a jestli se vám líbí. Zkontrolujte trasu na internetu a zvažte navigaci pomocí telefonu nebo držáku GPS.

Optimalizujte dojezd svého elektrokola

Dojezd elektrokola na jedno nabití závisí na baterii, motoru a úrovni asistence. Faktory jako vítr, počasí, teplota a terén jsou také velmi důležité, ale nezměníte je. Tady je několik způsobů, jak zvýšit svůj dosah:

• Najděte pohodlnou kadenci – čím pomaleji šlapete, tím více práce motor udělá. Vyzkoušejte různé převodové poměry, abyste našli rovnováhu a nepřetěžovali motor.

• Odlehčete náklad – jednou z největších výhod elektrických kol je jejich schopnost nést větší náklady. Nevýhodou je, že větší hmotnost se promítá do většího zatížení motoru. Věnujte pozornost tomu co přepravujete.

Je bezpečnější být viděn

Bez ohledu na to, kam a jak se chystáte, řidiči (stejně jako ostatní cyklisté a chodci) nemusí nutně věnovat pozornost cyklistům. To platí zejména ve špičce, kdy je mnoho lidí po hromadě. Výhodou je, že existuje mnoho ověřených způsobů zviditelnění:

• Vždy zapněte světla – během dne používejte přední a zadní světla pro denní svícení se speciálním režimem blikání, který vám umožní být vidět z dálky. V noci zapněte silný světelný paprsek pro osvětlení vozovky a blikající přední a zadní světla.

• Noste světlé a dobře viditelné oblečení – jasné barvy jsou během dne viditelnější a snáze rozpoznatelné. Vyvarujte se kompletního oblékání do tmavých barev!

• Noste oblečení s reflexními prvky – oblečení s reflexními prvky je zásadní pro viditelnost při slabém osvětlení a v noci.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama