Ambrozie: Krutá kráska s hezkým jménem

V půlce léta začíná kvést spousta rostlin, zejména různých plevelných bylin, jako jsou pelyněk nebo ambrozie. Ta má sice vznešené jméno, ale její květenství produkuje ohromné množství pylu, které každý rok doslova zahlcuje ovzduší. Alergiků na pyl této rostliny strmě přibývá. Málokdo si uvědomuje, že s léčbou je dobré začít na podzim. Jen tak můžete už příští rok volně dýchat.

Ambrozie je přes metr vysoká rostlina a má žlutá, drobná kvítka. Kvete od června do začátku října, ale vrcholu dosahuje během srpna a září. Nejčastěji roste na poli, podél cest a železničních tratí. Jedna rostlina dovede vyprodukovat až miliardu pylových zrn během sezóny. Tento téměř nezničitelný plevel každoročně potrápí velké množství alergiků. Koncentrace pylu z této rostliny vzrostla za posledních 10 let hned několikrát. Může za to její nekontrolovatelné množení. Dokáže vyprodukovat až 60 tisíc semen ročně.

Pokud vás pyl ambrozie dráždí, je pravděpodobné, že podobnou alergickou reakci budete cítit i při konzumaci melounu, cukrového žlutého melounu, banánu a heřmánku. Proto byste se těmto potravinám měli raději vyhýbat.

Jenom částečně účinným řešením proti nežádoucím alergickým reakcím je prevence. Vyhýbat se alergenům poletujících v ovzduší je ale velmi obtížné. V pylové sezoně se doporučuje větrat nárazově a ideálně se po příchodu domů převléci nebo osprchovat. Mikroskopické částečky pylu si totiž přinesete i na oblečení z venku.

Vzhledem k tomu, že pyl ambrozie je vysoce alergenní a způsobuje mimo jiné také vysoké riziko astmatu, celková léčba alergického pacienta musí být komplexní. Při akutních obtížích je dobré sáhnout po spreji či kapkách proti alergii. To však alergii pouze krátkodobě potlačí. Řešením je alergenové imunoterapie. Působí dlouhodobě, má preventivní efekt a mění přirozený průběh nemoci. „Léčba alergenovou imunoterapií spočívá v dlouhodobém zvyšování tolerance k alergenům, jako jsou roztoči domácího prachu, travní pyly, pyly břízy a dřevin ze skupiny břízovitých nebo pyl ambrozie. Léčba formou rychlorozpustných tablet trvá tři až pět let a má dlouhodobé účinky s trvalým zlepšením i v období po ukončení léčby,“ shrnuje výhody léčby MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.

Ruku v ruce s alergií na pyly jde i zkřížená alergie na potraviny. Pokud podstoupíte specifickou alergenovou imunoterapii, je pravděpodobné, že se zbavíte i alergické reakce na potraviny, které mají podobné spouštěče alergie. V případě ambrozie si tak v létě budete moct pochutnat na sladkém melounu bez obtěžujících projevů alergie.

Koncem léta alergie nekončí

Právě teď je ta nejideálnější doba k objednání se na alergologické vyšetření a následný začátek léčby. U sezonních alergenů je totiž nutné zahájit léčbu s předstihem, dřív než se objeví první příznaky alergie. Objednání k lékaři vám nezabere víc, jak 5 minut. Lékař dle výsledků určí nejideálnější průběh léčby.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Proč si vybrat celoodpružené kolo?

Icon 23.03.2021

Většina horských kol je vybavena odpružením, které vám udrží kontrolu nad nerovným terénem...

Celý článek

Uvažujete nad pronájmem karavanu? Nechte své obytko nebo karavan vydělávat

Icon 01.05.2021

Čím dál více lidí dává přednost dovolené v přírodě. Člověk může nechat vyniknout svého svo...

Celý článek

Tip na výlet pro horké dny: Kde se skrýt před sluncem a co vzít s sebou do batůžku pro sebe i děti?

Icon 28.06.2021

Léto je konečně tu a s ním i období výletů po celé naší krásné vlasti. Těšit se můžet...

Celý článek

Skládací elektrokolo Montague Paratrooper – Pendix 300

Icon 26.08.2021

Již nějakou dobu vytvážíme v naší dílně zajímavé elektrokolo, které má řadu specifických v...

Celý článek

Jak hubnou i na dovolené

Icon 26.03.2021

Držení diety, cvičení a hlídání si váhy během všedních dní je sice náročné, ale kam se hra...

Celý článek

Začíná cyklistická sezóna: Co zkontrolovat, než poprvé vyjedeme?

Icon 09.05.2021

Pomalu ale jistě nám začíná cyklistické sezóna, okresy se zdají být alespoň na nějakou dob...

Celý článek