Úžeh vs. úpal: Jaká je nejlepší první pomoc a prevence?

Ačkoliv mají úpal a úžeh téměř stejné příznaky, rozdíl je mezi nimi zásadní: Úpal je z horka, úžeh je z přímého slunce. Pro zapamatování je pomůcka: Úžeh v sobě má Ž jako Žluté slunce.

Úpal je přehřátí organismu

Horko je pro tělo nebezpečné. Riziko roste při fyzické zátěži a když málo pijeme. Nedostatek tekutin brání tělu v efektivním pocení. Při úpalu dojde k selhání termoregulace a přehřátí organismu.

Hlavními příznaky úpalu jsou horečka, nevolnost, bolest hlavy, malátnost, zrychlený tep a dech, křeče. Akutní úpal se projevuje také absencí pocení, horkou zarudlou kůží a můžou se přidat mdloby (bezvědomí). V takovém případě ihned volejte záchranku, nebo postiženého dopravte k lékaři, kontrolujte životní funkce a dojde-li k zástavě srdce a dechu, okamžitě zahajte resuscitaci.

První pomocí pří úpalu je ochlazení. Postiženou osobu přemístěte do chladného prostředí, nebo aspoň do stínu a vysvlečte ji. Ochlazování je vhodné podpořit chladnou sprchu nebo studenými obklady. Zajistěte dostatečný příjem tekutin, vždy ale po pár doušcích. Nejlepší je studená (nikoliv ledová) minerálka, voda nebo iontové a rehydratační nápoje. Prodávají je lékárny či prodejny se sportovní výživou.

Úžeh je „uvařený“ mozek

Příznaky úžehu jsou podobné, příčina je ale jiná: sluneční paprsky. Právě přemíra slunce, které vám svítí na hlavu, může za následnou bolest hlavy, nevolnost, horečku, únavu. Přehřál se vám totiž mozek. K tomu se často přidává také sluncem spálená kůže, zejména v oblasti hlavy. Pozor, příznaky úžehu se mohou projevit i s několikahodinovým zpožděním, typicky večer po dni na slunci.

První pomoc zahrnuje opět přesun do stinného a chladného prostředí, ideálně větraného. Ochlaďte také hlavu. Použijte studené obklady nebo rovnou studenou sprchu. A nezapomeňte na doplňování tekutin. Spálenou kůži ošetřete přípravkem po opalování. V nouzi poslouží i bílý jogurt.

Nejlepší prevencí úžehu je nosit pokrývku hlavy. Čepice, klobouk, šátek… pokud chcete něco módního, ale přitom neutratit mraky peněz, prohlédněte si nákupní tipy na Tipli. Před spálením pokožky ochrání neprůsvitné oblečení, ale pohodlnější je se natřít opalovacím mlékem. Nemusíte přitom do lékárny pro značkové produkty, stejně dobře poslouží výrobky z drogerie. Ani v případě drahých značek nezapomeňte, že namazání je potřeba v průběhu dne opakovat.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Výlet nebo túra: Tyto věci byste si rozhodně měli vzít s sebou!

Icon 30.07.2021

Většina běžných smrtelníků si může o luxusní dovolené v exotickém rezortu na druhém konci ...

Celý článek

Skvěle namíchaná párty aneb coctail workshop v Návštěvnickém centru Becherovky

Icon 04.10.2021

Becherovka s velkým nadšením představuje svůj COCKTAIL WORKSHOP POD VEDENÍM BRAND AMBASADO...

Celý článek

Tipy na Vánoce pro milovníky cestovatelských titulů

Icon 29.11.2021

Online nakladatelská služba Pointa vydává před Vánocemi několik zajímavých titulů o cestov...

Celý článek

Město vydalo nový Rožnovský malý tisk. Tentokrát o historii městské policie

Icon 22.12.2021

Ve službách města. Takový je název zbrusu nové knihy z edice Rožnovské malé tisky, která j...

Celý článek

Koloběžkové centrum vzniklo nově v šumperském domě kultury

Icon 22.08.2021

V prostorách Domu kultury Šumperk, kde donedávna sídlila sázková kancelář, vzniklo no...

Celý článek

Jak na bezpečnou dovolenou v zahraničí?

Icon 04.10.2021

Na dovolenou se každý těšíme vždy dlouho. O to více si potom chceme chvíle pro naši zaslou...

Celý článek