Úžeh vs. úpal: Jaká je nejlepší první pomoc a prevence?

Ačkoliv mají úpal a úžeh téměř stejné příznaky, rozdíl je mezi nimi zásadní: Úpal je z horka, úžeh je z přímého slunce. Pro zapamatování je pomůcka: Úžeh v sobě má Ž jako Žluté slunce.

Úpal je přehřátí organismu

Horko je pro tělo nebezpečné. Riziko roste při fyzické zátěži a když málo pijeme. Nedostatek tekutin brání tělu v efektivním pocení. Při úpalu dojde k selhání termoregulace a přehřátí organismu.

Hlavními příznaky úpalu jsou horečka, nevolnost, bolest hlavy, malátnost, zrychlený tep a dech, křeče. Akutní úpal se projevuje také absencí pocení, horkou zarudlou kůží a můžou se přidat mdloby (bezvědomí). V takovém případě ihned volejte záchranku, nebo postiženého dopravte k lékaři, kontrolujte životní funkce a dojde-li k zástavě srdce a dechu, okamžitě zahajte resuscitaci.

První pomocí pří úpalu je ochlazení. Postiženou osobu přemístěte do chladného prostředí, nebo aspoň do stínu a vysvlečte ji. Ochlazování je vhodné podpořit chladnou sprchu nebo studenými obklady. Zajistěte dostatečný příjem tekutin, vždy ale po pár doušcích. Nejlepší je studená (nikoliv ledová) minerálka, voda nebo iontové a rehydratační nápoje. Prodávají je lékárny či prodejny se sportovní výživou.

Úžeh je „uvařený“ mozek

Příznaky úžehu jsou podobné, příčina je ale jiná: sluneční paprsky. Právě přemíra slunce, které vám svítí na hlavu, může za následnou bolest hlavy, nevolnost, horečku, únavu. Přehřál se vám totiž mozek. K tomu se často přidává také sluncem spálená kůže, zejména v oblasti hlavy. Pozor, příznaky úžehu se mohou projevit i s několikahodinovým zpožděním, typicky večer po dni na slunci.

První pomoc zahrnuje opět přesun do stinného a chladného prostředí, ideálně větraného. Ochlaďte také hlavu. Použijte studené obklady nebo rovnou studenou sprchu. A nezapomeňte na doplňování tekutin. Spálenou kůži ošetřete přípravkem po opalování. V nouzi poslouží i bílý jogurt.

Nejlepší prevencí úžehu je nosit pokrývku hlavy. Čepice, klobouk, šátek… pokud chcete něco módního, ale přitom neutratit mraky peněz, prohlédněte si nákupní tipy na Tipli. Před spálením pokožky ochrání neprůsvitné oblečení, ale pohodlnější je se natřít opalovacím mlékem. Nemusíte přitom do lékárny pro značkové produkty, stejně dobře poslouží výrobky z drogerie. Ani v případě drahých značek nezapomeňte, že namazání je potřeba v průběhu dne opakovat.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Proč si vybrat celoodpružené kolo?

Icon 23.03.2021

Většina horských kol je vybavena odpružením, které vám udrží kontrolu nad nerovným terénem...

Celý článek

Uvažujete nad pronájmem karavanu? Nechte své obytko nebo karavan vydělávat

Icon 01.05.2021

Čím dál více lidí dává přednost dovolené v přírodě. Člověk může nechat vyniknout svého svo...

Celý článek

Tip na výlet pro horké dny: Kde se skrýt před sluncem a co vzít s sebou do batůžku pro sebe i děti?

Icon 28.06.2021

Léto je konečně tu a s ním i období výletů po celé naší krásné vlasti. Těšit se můžet...

Celý článek

Ambrozie: Krutá kráska s hezkým jménem

Icon 28.08.2021

V půlce léta začíná kvést spousta rostlin, zejména různých plevelných bylin, jak...

Celý článek

Jak hubnou i na dovolené

Icon 26.03.2021

Držení diety, cvičení a hlídání si váhy během všedních dní je sice náročné, ale kam se hra...

Celý článek

Začíná cyklistická sezóna: Co zkontrolovat, než poprvé vyjedeme?

Icon 09.05.2021

Pomalu ale jistě nám začíná cyklistické sezóna, okresy se zdají být alespoň na nějakou dob...

Celý článek