Pohorky a karimatka nejsou vše. Co vám na cestách nesmí chybět?


Zima se blíží ke konci a vy se už vidíte v přírodě, pod širákem s blízkým člověkem vedle sebe? Než začnete plánovat trasu a balit, podívejte se s námi, co vše byste měli do vaší krosny přihodit. Pohorky, spacák, sirky, náhradní ponožky… tak na co jste zapomněli?

Pokud vyrážíte vlastním autem, zapomenout byste neměli ani na povinnou výbavu, která se oproti minulému roku změnila v několika bodech.

Povinná výbava auta

Pokud cestujete po vlastních kolech, nejprve se podívejte na povinnou výbavu auta 2021, která se oproti minulému roku změnila. Vozit s sebou nemusíte náhradní žárovky ani pojistky. V moderních vozech je ani sami nevyměníte.

Ve vozidle jste naopak povinni mít několik věcí, a sice:

?       Výstražný trojúhelník – z povinnosti jsou vyřazena vozidla kategorie L, motorové vozíky, jednonápravové traktory s přívěsem a vše, co je užší než 1 m

?       Autolékárničku – u lékárničky dejte pozor na končící expiraci jednotlivých produktů

?       Reflexní vestu – v autě by jich mělo být ideálně několik, aby si ji v případě potřeby mohl vzít nejen řidič, ale také spolujezdci

?       Rezervní kolo (včetně potřeb pro jeho výměnu) nebo lepicí sadu – to vše byste měli mít v autě v případě, že vaše vozidlo není vybaveno indikací defektu a máte jiné pneumatiky než ty na nouzový dojezd

Stan, spacák a karimatka

Ať už vyrážíte stanovat nebo se chystáte přespat pod širým nebem, připraveni byste měli být na obě varianty. Podcenit byste neměli výběr stanu a spacáku. Karimatka vám zase zpříjemní spaní na tvrdé zemi.

Stan by měl být dostatečně prostorný, abyste se do něj vešli pohodlně i s věcmi. I když je jeho součástí praktická předsíňka, počítejte s variantou, kdy může pršet, a vy budete potřebovat dát všechny věci do prostoru, kde spíte.

 Při výběru zvažte také další kritéria jako je propustnost světla. Některé stany jsou vyrobeny z materiálu, který nepropustí světlo a lze se v nich pohodlně vyspat také ve dne. V potaz se hodí vzít i nehořlavost materiálu (tuto variantu oceníte, pokud si potrpíte na táborové ohně).

Spacák vybírejte s ohledem na sezonu a podmínky podnebí v místě, kde se chystáte stanovat. Je lepší zvolit teplejší variantu a případně se odkrýt, než mrznout celou noc. Nepodceňte ani karimatku. I když se může spacák zdát měkký a budete pod sebou mít i dno stanu, věřte, že ucítíte každý drn.

Samostatnou kapitolou je výběr batohu. Do něj by se mělo vejít vše, co plánujete vzít sebou, případně by měl mít dostatečné množství popruhů pro připnutí stanu, spacáku i karimatky.

Stan, spacák a karimatka Praktický přístup k výbavě

Základní výbavu už máme. Teď se ještě podívejme na několik základních kategorií, které byste neměli opomenout.

     Oblečení – volte pouze praktické a funkční kousky, které lze libovolně kombinovat mezi sebou a které rychle schnou.

      Kuchyně – pokud jste zvyklí na cestách vařit, nezapomeňte na dostatečně plnou plynovou bombu a lehké outdoorové nádobí, které lze snadno poskládat dohromady a šetřit tak místo. Pečlivě si naplánujte jídlo na jednotlivé dny a spočítejte množství vody, které budete potřebovat, případně si na mapě vyznačte studánky s pitnou vodou.

      Pro strýčka příhodu – zapomenout byste neměli na věci jako je toaletní papír, papírové kapesníčky, vhodný podpalovač, sirky, případně elektroniku, jako je powerbanka či nabíječka do auta a tak podobně. Hodit se vám bude také kousek provázku a nůž pro přípravu klacíků na opékání.

Lékárnička – i když můžete mít lékárničku v autě, nezapomeňte přibalit léky, které užíváte pravidelně a také repelent, tablety proti bolesti a podobné věci, které byste mohli potřebovat.

Teď už jen stačí počkat na vhodné počasí, sbalit se a vyrazit. Přejeme vám krásné zážitky v přírodě!

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Kam vyrazit sáňkovat

Icon 31.01.2021

V minulosti jsme přinesli cestovatelské tipy na běžkařské trasy a krásné zimní túry, které...

Celý článek

Do zoo nemůžu, ale rád pomůžu podruhé

Icon 22.11.2020

Zoologická zahrada v Liberci se snaží – podobně jako řada dalších subjektů – udržet si nej...

Celý článek

Cestovatelský tip HoppyGo: Kam vyrazit na běžky

Icon 27.12.2020

Pomalu přichází sezona zimních sportů a my vám představíme řadu skvělých tras pro běžkaře ...

Celý článek

Na běžkách po středních Čechách

Icon 17.01.2021

V posledních dnech se protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová ...

Celý článek

Na vinici sv. Kláry v těchto dnech začíná řez vinné révy Ve skleníku Fata Morgány

Icon 07.02.2021

Trojská botanická zahrada sice zůstává i nadále pro veřejnost uzavřená, život v ní ale ply...

Celý článek

Do přírody – Naučná stezka Petrovicko

Icon 21.02.2021

Podle předpovědi počasí to vypadá, že se letošní zima blíží ke konci a nastává doba prochá...

Celý článek