Jak zachytit genius loci?

 

Reklama

Vyfotit či nakamerovat krajinu či venkovskou stavbu vám může připadat jako brnkačka. Vždyť Česko doslova překypuje krásami přírody. Ovšem není to jen o stisknutí spouště…

 

Okouzlující foto může dobýt přední příčky umělecké soutěže. Youtubeři i bloggeři vědí, že kvalitní audiovizuální vyživuje úspěch. Podle fotografů cvičení dělá mistra. Nejprve však musíte vědět, co a jak cvičit.

 

Těm, kteří mají základy fotografování v malíku, se může vyplatit osvojit si pět rad pro boží krajinářskou fotografii. I kameramani se tu mohou přiučit, jak zachytit jedinečnou atmosféru místa.

1.     Vsaďte na střední clonové číslo foťáku

U fotek krajiny by měla držet hlavní slovo ostrost a čistota. Pro dosažení požadovaného výsledku si pohrajte s expozicí.

Nejdřív lekce ze clony. Fotky ostré jako mačeta plodí clona, která dvěma až třemi čísly převyšuje nejnižší možnou hodnotu (obvykle se vyplatí vsadit na f/8).

Vizuální prvky v popředí či pozadí od vás ale vyžadují více kreativity. Pro zajištění jejích ostrosti neuděláte chybu s vyšší clonou, zhruba f/11 až f/16.

Naopak pro rozmazání předmětů v popředí se vyplatí nastavit nízkou clonu f/2,8.

2.     Zvolte nízké ISO u vašeho fotoaparátu

Pro zajištění skvělé kvality obrazu nastavte co nejnižší ISO (pod citlivost 400), přičemž manipulujete s hodnotami clony a rychlosti závěrky dle potřeby. Zamezíte tím vzniku šumu. Nedovolte však, aby vám „ISO-necita“ bránilo v pořízení dobrého snímku.

3.     Přibalte si stativ na fotografickou cestu

Až dostanete ISO a clonu do latě, stačí uzpůsobit rychlost závěrky správné expozici. Při režimu „priorita závěrky“ váš digitální společník sám najde nejvýhodnější rychlost závěrky.

V případě příliš nízké rychlosti se do vašich fotek může začít vkrádat neostrost. Vyměňte proto roztřesené ruce za stativ.

Kde je hranice, kdy si už bez stativu neporadíte? Mrkněte na ohniskovou vzdálenost objektivu. Po stativu sáhněte, pokud rychlost závěrky je nižší než převrácená hodnota daného čísla.

Řečeno lidsky: Při ohniskové vzdálenosti 50 mm vám ještě půjde fotit z ruky s 1/50. Nižší rychlost už může způsobit rozostření.

4.     Foťte během zlaté hodiny

… aneb po východu, nebo před západem slunce. Za tento úchvatný jev poděkujte rozptýlenému světlu, které olizuje horizont. Vaše fotografie získají nádech oranžové a podlouhlé stíny dodají snímku jedinečnou hloubku.

Pravý fotograf či kameraman si neváhá přivstat. Ví, že ten specifický fotografický efekt stojí za to, i že musí spěchat: Slovo „hodina“ je zde použito volně, ve skutečnosti charakter osvětlení závisí na výšce Slunce. Přitom jak dlouho se Slunce pohybuje od obzoru po zadanou výšku, se odvíjí od zeměpisné šířky a ročního období.

5.     Foťte i jindy

Skvělé snímky pořídíte i v jiných částech dne.

Jen pozor na poledne, kdy ostré paprsky Slunce mohou sabotovat vaše fotografické úsilí. Vyčkejte, než Slunce zajde za mrak, nebo se schovejte pod strom. V některých případech vám bohužel nezbývá, než smířit se s faktem, že místo rozsáhlých krajin zachytíte jen detaily typu listy na stromě.

6.     Při fotografování přijměte pomocnou ruku polarizačního filtru

Polarizační filtr je jedničkou ke zkrášlení barev a kontrastu i pro redukci odlesků. Stává se nedocenitelným pomocníkem pro obrázky s vodou, oblohou, bohatou barevností a spoustou odrazů.

S polarizačním filtrem například zvýrazníte modř oblohy či zamezíte odleskům na vodou zalitých kamenech, aby vám zošklivily snímek.

Polarizační kamarádi si obvykle sednou s ústím objektivu. Jejich otáčením upravujete sílu efektu. Jako bonus vám filtr ochrání sklo objektivu před škrábanci a jiným poškozením.

Smartphony a foťáky typu point-and-shot si bohužel s polarizačním filtrem nerozumí. Při držení polarizačních slunečních brýlí před objektivem můžete dosáhnout podobného efektu.

Profesionálním fotografem ani kameramanem se nestanete přes noc

Amatérskou fotku (či video) dělí od té profesionální hluboká propast znalostí a zkušeností.

Dnešní svět bohužel na nikoho nečeká. Ať už potřebujete kvalitní audiovizuální materiál pro proslavení sebe, své firmy, nebo k jinému účelu, doporučujeme spolehnout se na profesionály.

Produkční studio Love and Peace Production se specializuje zejména na video produkci. Tento profesionální tým toho ale dost pochytil i z branže fotografů. Například režisér Lubomír Novohradský, český cestovatel, pořídil nespočet snímku Asijské krajiny. Jeho blog, Instagram, Facebook i Youtube jsou důkazem, že tyto fotografie (i videa) za něco stojí.

V naší kvalitní filmařské technice nechybí ani dron, který nalezne využití zejména pro rozsáhlá panoramata a záběry těžce přístupných míst, jako jsou Lomy Amerika. Díky dlouholetým zkušenostem se nebojíme žádné výzvy: ani opuštěné nacistické továrny u Smiřic.

 

Stačí se domluvit na ceně příznivé pro obě strany a místo ležení v odborných knihách můžete ležet na gauči.

… nebo zdolat Sněžku. 🙂

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama