Víte, jak vhodně skladovat nafukovací člun? Poradíme, na co si dát pozor

Nafukovací člun je celou sezónu vaším spolehlivým parťákem, ale pak prostě přijde čas, kdy je potřeba ho nechat odpočívat. Ať už člun balíte na týden nebo půl roku, důležité je dodržovat několik zásad. Zjistěte, jaké to jsou.

Pro jednou bez vody

Reklama

Čistý a suchý povrch – to je jeden z nejdůležitějších předpokladů pro správné skladování gumových člunů. A o to důležitější je v případě, že jste naposledy brázdili po mořské hladině. Dlouhodobý kontakt se solí totiž gumovému povrchu velmi škodí. Vezměte to tedy do vlastních rukou, nafukovací člun pořádně omyjte sladkou vodou a pečlivě osušte. V případě potřeby použijte ekologické čisticí přípravky, které pomohou odstranit větší nečistoty a zároveň nezatíží životní prostředí. 

Důležitou otázkou následně je, zda váš člun ukládáte k zimnímu spánku nebo se spolu neprojedete jen několik dní. V prvním případě doporučujeme váš nafukovací kajak, raft nebo kanoi skladovat v polonafouknutém, rozbaleném stavu a na rovném povrchu. Případně můžete loď také zavěsit. Proč není vhodné mít člun delší dobu sbalený v přepravním vaku? Materiál je tak v ne zcela přirozeném stavu a má následně tendenci se v místě překladů nebo lepení, které je vystavené napětí, poškozovat.

Hlavně aby neutíkaly

Gumové čluny vám neutečou, zato ventily by mohly. Proto je potřeba je před uskladněním lodě zkontrolovat. Povolení přetlakového ventilu se provádí na nafouknutém člunu a poslouží vám k tomu speciální klíč. Jakmile máte ventil uvolněný, zkontrolujte funkčnost pružiny. Ventil následně opakovaně ponořte do vody a pružinu pomačkejte, abyste se zbavili případných nečistot. Následně nechte ventily vyschnout a přišroubujte je zpátky. Finální utažení ale provádějte opět až na nafouknutém gumovém člunu.

Vezměte to pěkně z gruntu

Základní části máte za sebou, teď už zbývá jen finální kontrola. Po vyčištění ventilů máte člun nafouknutý. V této chvíli je tedy vhodné pečlivě zkontrolovat povrch člunu, opravit případná poškození a zkontrolovat stav dřívějších záplat. 

Jednou za 2–3 roky také doporučujeme navštívit autorizovaný servis nebo člun odeslat na servisní prohlídku k prodejci. Pokud celkovou kontrolu není potřeba provádět a vše je v pořádku, můžete svůj člun odfouknout a uložit ho. Vyberte si místo, na které se nedostanou žádní hlodavci a teplota neklesne dlouhodobě pod nulu. Váš parťák tak bude v bezpečí a připravený zase v plné síle vyplout.Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama