Na nejvyšší rozhlednu z kulatého dřeva i do jejího okolí

U Bohdanče poblíž Zruče nad Sázavou, asi hodinu cesty od Prahy, vystoupejte na unikátní dřevěnou rozhlednu Bohdanka a pokochejte se krásným výhledem do okolní krajiny. Pod rozhlednou zažijte trochu adrenalinu v lanovém centru anebo se vydejte po značených naučných stezkách či cyklotrasách poznávat okolí.  

Dřevěná rozhledna se nachází mezi poli a sady u obce Bohdaneč. Tato originální stavba je unikátní technickou zajímavostí. Celá konstrukce (kromě schodiště) je provedena z tzv. kulatého dřeva za pomoci ocelových spojů. Podle dostupných informací je rozhledna s touto použitou technologií nejvyšší nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Její celková výška činí 52,2 m a horní vyhlídková plošina se nachází ve výšce 42 m. Na rozhlednu vede 216 schodů, což je v Čechách nejvyšší počet po Petřínské rozhledně. Rozhledna sice nebyla postavena na nejvyšším vrcholu oblasti, přesto je z ní obdivuhodný rozhled. Pokocháte se výhledem na okolní obce, zvlněnou krajinu, pole, louky, sady i pasoucí se ovce a za dobré viditelnosti dokonce až na krkonošské hřebeny. Slouží také jako výchozí bod pro vaše výlety.

Rozhledna Bohdanka, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

V blízkosti Pilského rybníka pod rozhlednou stojí Hotel Agnes. Do restaurace tam můžete zajít na vynikající českou kuchyni nebo třeba na medovinu ze zdejší palírny. Dávku adrenalinu si můžete dopřát v místním lanovém centru, kde se vyřádí nejen děti, ale i dobrodružní dospěláci.  V okolí se nachází i řada rybníků vhodných k rybaření, několik cyklotras a dvě naučné stezky. První z nich, pojmenovaná „Putování po vodních plochách“, vás povede krásnou krajinou okraje Středočeské vrchoviny, kde se seznámíte s místními zajímavostmi z oblasti biologie, historie i současnosti. Postupně můžete vidět tyto rybníky: Pilský, Karbanův a rybník v Dubí rozkládající se na Bohdanečsku, Tasický rybník, Nový rybník, jeden z největších rybníků na okrese Kutná Hora, rybník Katlov a odtud se můžete vrátit přes les a kolem Řeplického rybníku zpět k výchozímu bodu – rozhledně Bohdance.

Rozhledna Bohdanka, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu


Přibližně o polovinu kratší je stezka „Historie českého sklářství“. Tato stezka nás povede z počátku po stejné trase jako stezka „Putování po vodních plochách“. U obce Tasice se ale odkloní a umožní vám shlédnout historickou pec na výrobu skla, ve které se natáčel i známý seriál „Synové a dcery Jakuba skláře“. Z obce Bělá pokračuje stezka do osady Dvorecko na Bohdanečsku. Tato osada je známá z událostí ve 2. světové válce, o kterých píše ve své knize „Lidé stateční a ti druzí“ spisovatel František Ťopek. Na počest partyzánské skupině „Zarevo“, která v této osadě také pobývala, byl v minulosti odhalen i památník. Odtud vás stezka zavede kolem rybníka Karbanův a lomu na vápenec zpět do Bohdanče k rozhledně. Obě stezky nabízí několik informačních panelů, kde se dozvíte řadu zajímavostí a poskytnou vám ideální prostor ke krátkému odpočinku.

Více výletů najdete na www.strednicechy.cz

Rozhledna Bohdanka, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Muzeum motorismu Znojmo

Icon 19.09.2021

Navštivte Muzeum motorismu ve Znojmě a přeneste se zpět do 20. a 30. let minulého století ...

Celý článek

Navštivte sklárnu Rückl a vyzkoušejte si fascinující práci mistrů brusičů

Icon 20.06.2021

Do sklárny Rückl v Nižboru každoročně proudí návštěvníci, aby se seznámili s tradiční ručn...

Celý článek

Putování tišickou krajinou

Icon 05.07.2021

Obnovená naučná stezka Putování tišickou krajinou provádí návštěvníky po různých koutech b...

Celý článek

Muzeum milevských maškar

Icon 17.07.2021

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje...

Celý článek

Koutské a Zábřežské louky

Icon 16.08.2021

Naučná stezka Koutské a Zábřežské louky vede stejnojmennou přírodní rezervací a návštěvník...

Celý článek

Nevšední výlet lodí na lince Hluboká nad Vltavou – Týn nad Vltavou

Icon 23.09.2021

Plavba lodí je sama o sobě moc hezký výlet. Pokud se ještě spojí s poznáváním úchvatných m...

Celý článek