Výlet za Janem Kotěrou do Ratboře (a na skok do Kolína)

V letošním roce si připomínáme 150 let od narození Jana Kotěry – architekta mezinárodního významu a vůdčí osobnosti české moderní architektury. Postavil řadu inovativních vil zejména v Praze, mnohé další lze obdivovat také ve středních Čechách. Vydejte se do Ratboře blízko Kolína, kde pracoval hned na dvou vilách – zámcích. Jeho stopy najdete i v samotném Kolíně.  

Kotěrovo dílo v Ratboři nepřímo souvisí s místním cukrovarnictvím. Dnes zaniklý cukrovar kdysi patřil k nejmodernějším v Evropě a vzkvétal pod rukama rodiny Mandelíkovy. Právě pro ně tu Jan Kotěra v letech 1910-1913 stavěl vilu, známou jako Nový zámek a dnes také jako Chateau Kotěra. To podle elegantního prvorepublikového hotelu, který v budově sídlí. V přístavbě symetrické budovy je rovněž provozována oblíbená restaurace, zaměřená na středomořskou kuchyni.

Chateau Kotěra. Foto: ©Středočeská centrála cestovního ruchu

Budova vznikla v době Kotěrova vrcholného tvůrčího období a byla pojata jako moderní panské sídlo. Nový zámek se vyznačuje velkorysou trojkřídlou kompozicí. Jeho střední část vrcholí kupolí s alegorickými sochami Hmoty a Ducha od Jana Štursy. Vila určená pro Ottu a Ervína Mendelkovy obsahovala dva samostatné apartmány. Architekt Kotěra pro ně navrhnul také všechny doplňující prvky jako dveře, parkety, kryty topných těles, nábytek či svítidla. Ty v restauraci nejsou původní, ale do doby první republiky vás spolehlivě přenesou.

Sousední starý zámek s dlouhou historií rovněž prošel Kotěrovýma rukama, a to když byl roku 1912 rozšiřován a upravován. Přístavbou, která je vidět i zpoza plotu, zde Kotěra vytvořil architektonicky zcela ojedinělé dílo, patřící k nejodvážnějším počinům na českém venkově. Přestavba v sobě spojuje ducha starého zemanského sídla s moderní představou o bydlení z první poloviny 20. století. Roku 1990 byl zámek navrácen původním majitelům, kterým byl za války zabaven. Momentálně si ho můžete prohlédnout zvenčí, jeho interiér na opravu teprve čeká.

Že byste tak významné stavby na českém venkově nehledali? Přesto tu jsou. V dobách první republiky se Ratboř stala význačným centrem, které s oblibou navštěvovaly slavné osobnosti kulturního, vědeckého i politického života. Dle dochovaných záznamů Ratboř navštívil i sám prezident Masaryk.

Starý zámek Ratboř. Foto: ©Středočeská centrála cestovního ruchu

A kde hledat Kotěrovy stopy v blízkém Kolíně? Například na místním hřbitově, kde odpočívá Arnošt Mandelík a Kotěra vytvořil jeho hrobku, stejně tak jako tam vytvořil hrobku významného průmyslníka, podnikatele a majitele kolínského závodu na výrobu obuvi Zikmunda Feldmanna. Krásný výhled na město a okolí nabízí rozhledna Vodárna, na které se Kotěrův rukopis rovněž podepsal. Vodárenská věž, ze které rozhledna vznikla, je totiž dílem jeho žáka Františka Jandy.

K dalším výletním možnostem v okolí se můžete inspirovat na www.strednicechy.cz.

Vodárenská věž. Foto: ©Středočeská centrála cestovního ruchu
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Tip na výlet lodí v Brně

Icon 28.04.2021

Už 75 let brázdí hladinu Brněnské přehrady flotila lodí na elektrický pohon. Plavidla Lips...

Celý článek

Nechte se vyvézt do kopců Českého středohoří cyklobusem!

Icon 30.05.2021

Každý víkend od května do začátku září vozí speciální autobusová linka cyklisty a turisty ...

Celý článek

Na nejvyšší rozhlednu z kulatého dřeva i do jejího okolí

Icon 18.06.2021

U Bohdanče poblíž Zruče nad Sázavou, asi hodinu cesty od Prahy, vystoupejte na unikátní dř...

Celý článek

Navštivte šlechtická sídla od Orlice ke Kněžně

Icon 05.07.2021

Region pod Orlickými horami je známý množstvím šlechtických sídel, které byly téměř všechn...

Celý článek

Ostrava: Zelené město sportu

Icon 16.07.2021

Parky, hřiště, kam se podíváš a spleť městských cyklostezek končících až v horách. Ostrava...

Celý článek

Toulání po vrcholcích Českého středohoří s vinařskou ochutnávkou

Icon 16.08.2021

Historické kořeny pěstování vinné révy sahají v oblasti Českého středohoří daleko do ...

Celý článek