Po stopách slavné bitvy u Kolína na kole i pěšky

Bitva u Kolína ve středních Čechách se odehrála v červnu roku 1757 a měla velký dopad na osudy našeho národa i na evropské dějiny. Vydejte se do míst střetnutí císařských a pruských vojsk na kole anebo pěšky. Čeká vás přibližně 20 km plných historických stop i pěkných výhledů.

Ideálním výchozím místem je Kolín. Chcete-li si ještě před cestou udělat pěkně z nadhledu představu o bitevním poli, začněte výlet na rozhledně – na kolínské Vodárně. Pak už se můžete vydat na cestu směrem na Štítary, kde vás ulice Za Školou dovede na asfaltovou polní cestu vedoucí až do Křečhoře. Žlutě značená turistická stezka vás v Křečhoři nasměruje k monumentálnímu památníku bitvy u Křečhoře, který byl na místě vztyčený již na konci 19. století a je dílem Mořice Černila a Václava Weinzettla. Z kopce od památníku se naskýtá nádherný panoramatický pohled na celé Polabí.

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Žlutá turistická trasa vás dále dovede přes Kamhajek a Vítězov až na vrch Bedřichov. Půjdete-li pěšky, dbejte zvýšené opatrnosti při krátkém úseku trasy, vedoucímu po hlavní silnici. Od Vítězova bude turistická trasa souběžná se značenou cyklotrasou č. 0109, vedoucí až do Kolína. Kdysi se vrchu říkalo Novoveský, současné jméno získal podle pruského krále Bedřicha II., který z něj řídil své vojsko. Kruhový výhled je z něj parádní a od roku 2018 je navíc podpořen zdejší rozhlednou, známou jako Bedřichova vyhlídka. Je celoročně volně přístupná.

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Souběžná cyklistická i turistická trasa vás následně zavedou do Nové Vsi I a dále po udržované polní cestě až k Labi, kde se žlutá turistická trasa změní v zelenou. Do Kolína budete přijíždět či přicházet podél jediné české řeky, jejíž jméno není ženského rodu, a budete si přitom užívat krásný výhled na panorama města s dominantním kostelem sv. Bartoloměje. Putování po stopách slavné bitvy lze zakončit v Regionálním muzeu v Kolíně, kde se jedna celá expozice věnuje právě bitvě u Kolína.

Kolínské bitevní pole bývá často místem vzpomínkových slavností a dějištěm historických rekonstrukcí bitvy. Další tipy, co v okolí navštívit, najdete na www.strednicechy.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Muzeum motorismu Znojmo

Icon 19.09.2021

Navštivte Muzeum motorismu ve Znojmě a přeneste se zpět do 20. a 30. let minulého století ...

Celý článek

Známe 7 důvodů, proč navštívit Ostrov

Icon 14.06.2021

Jste milovníky historie, architektury, přírody, zvířat, sportu, kulturních akcí, ale i UNE...

Celý článek

Hrad a zámek Staré Hrady – tip na výlet

Icon 18.07.2021

Hrad a zámek Staré Hrady je vaším nejlepším tipem na VÝLET PRO DĚTI I DOSPĚLÉ.&n...

Celý článek

Výlet na zámek Peruc. Jen 45 minut severozápadně od Prahy

Icon 13.07.2021

Rokokový zámek Peruc patří mezi nejhodnotnější památky v Čechách. Nachází se asi 45 minut ...

Celý článek

Hrady a zámky v ČR. Jaké byste měli navštívit?

Icon 06.08.2021

Česká republika je plná nejrůznějších zajímavostí. Pokud plánujete výlet pro sebe nebo pro...

Celý článek

DNY ČESKÉHO PIVA

Icon 20.09.2021

Speciální prohlídky život a pověsti pivovarských sklepů Poznejte příběh jedinečného piva, ...

Celý článek