Výšlap pro zdatné do ráje vyhlídek

Obujte pevnou obuv a vyšlápněte si do náročnějšího terénu naučné stezky Drbákov – Albertovy skály. Postupně navštívíte deset vyhlídek, kde oči přecházejí a dech se možná trochu zastaví. Obdivovat budete jižní část Slapské přehrady, divoké skály i husté lesy. Otestujete svou kondičku a získáte nezapomenutelné zážitky. Vše v duchu hesla: cesta je cíl. 

Výlet začíná na parkovišti U Křížku poblíž Nalžovického Podhájí, kde je umístěna první z informačních tabulí, které vás budou po celou dobu cesty doprovázet a zásobit zajímavými poznatky. Dozvíte se třeba o tom, že část současné přírodní rezervace byla vyhlášena už v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy, odkazujícím na zdejší přirozený jehličnan červený tis, kvůli kterému byla rezervace vyhlášena. Roku 1977 se její území rozšířilo o sousední oblast Albertových, původně Bílých skal. 

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Cesta přibližně 7,5 km dlouhé naučné stezky vede po strmých skalách a překonává značné převýšení. Nechybí vytvořené schody a řada míst, kde je potřeba přidržovat se přichystaného řetězu. Místy se stezka kouzelně klikatí mezi skalami. Pomyslnými třešničkami na dortu budou při putování jedinečné vyhlídky – pěkně jedna za druhou. Vyšlápnete si na Albertovu vyhlídku, Bílou skálu, Tisovou vyhlídku či Bartůňkovu vyhlídku, pojmenovanou po Karlu Bartůňkovi, který se sám jako první průkopník už v polovině 20. století chopil krumpáče a stezku začal vytvářet. Jeho nástupce František Veselý ji posléze ještě zdokonalil. 

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Krajinu středního Povltaví si po celou dobu výšlapu budete užívat z pravého břehu řeky. Zapojíte-li fantazii, můžete si představovat, jak byla hladina Vltavy před vznikem Slapské přehrady o několik desítek metrů níže než dnes. K řece se dá sejít, uděláte-li si z naučné stezky odbočku po žlutě značené turistické trase do Častoboře. Dovede vás takřka přímo na pláž. 

Hluboké srázy, mohutné stromy, skaliska a rozhledy jsou působivé a nezapomenutelné. S nastupujícím babím létem, kdy se stromy začínají pomalu ale jistě zahalovat do barevného kabátu, je zážitek ještě intenzivnější. Nenechte si ho ujít! 

K dalším výletům se nechte inspirovat na www.strednicechy.cz

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu