Na návštěvu k příbramským havířům

Je největším hornickým muzeem v České republice, jedním z největších v Evropě a zároveň patří k těm nejstarším vůbec. Nechte se pozvat k návštěvě tajuplných dolů i dalších unikátních expozic, přibližujících bohatou montánní minulost spjatou s těžbou stříbra, uranu i dalších rud. Cílem je Hornické muzeum Příbram.

Historie jednoho z největších hornických muzeí v Evropě se začala psát v roce 1886, kdy se nově založené Krajinské muzeum v Příbrami zaměřilo na sbírky související s místním hornictvím a hutnictvím, jehož tradice sahá až do pravěku. Sídlo i hlavní výstavní prostory se nacházejí na Březových Horách v Příbrami. Expozice jsou umístěny v původních provozních i správních objektech tří dolů – Ševčinského, Anenského a Vojtěšského. Přibližují bohatou historii příbramského hornictví a hutnictví. Autentické prostředí vybavené dobovou technikou detailně seznamuje se zdejší těžební činností, která byla zaměřena na dobývání olověné a stříbrné rudy. Prohlídky několika kilometrů podzemních šachet jsou návštěvnicky velmi atraktivní. Součástí je například výtahem, jízda po skluzavce nebo důlním vláčkem až k ústí nejhlubší šachty revíru, dosahující hloubky až 1 600 metrů.

Hornické muzeum Příbram – Důl Ševčinský (zaražený v roce 1813). Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

K nejcennějším technickým památkám muzea patří obrovské vodní kolo o průměru 12,4 metru, dva unikátní parní těžní stroje či šachetní věž Ševčinského dolu z roku 1879, která byla navržena na zápis do seznamu technických památek UNESCO. Nejstarší z exponátů dokládají zdejší báňské činnosti už v dobách prehistorických. Součástí muzea je také hornická chalupa ze 17.

Zajímavé expozice nabízejí dále čtyři pobočky muzea. Muzeum zlata Nový Knín, sídlící v budově bývalé mincovny, se zaměřilo na těžbu a zpracování zlata na Novoknínsku. Expozice Muzea Špýchar Prostřední Lhota přibližuje život venkovského obyvatelstva, a proto byla stylově umístěna ve zrekonstruované venkovské barokní budově bývalého špýcharu z roku 1770. Ve Skanzenu Vysoký Chlumec si můžete prohlédnout zachovalé vesnické stavby středního Povltaví. Památník Vojna u Příbrami, věnovaný obětem komunismu, vznikl v roce 2005 v autentických prostorách tábora pro německé válečné zajatce z roku 1947, který se s nástupem komunistické totality změnil v letech 1949–1951 na tábor nucených prací a v letech 1951–1961 na lágr pro politické vězně komunistického režimu.

Další výletní tipy objevíte na www.strednicechy.cz

Památník Vojna u Příbrami, Lešetice. Autor ©: Středočeská centrála cestovního ruchu
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá u Bělé pod Bezdězem otevírá své brány návštěvníkům

Icon 15.04.2021

První uvolnění vládních restrikcí umožňuje otevření areálu veřejnosti, který slouží pro ak...

Celý článek

Muzeum motorismu Znojmo

Icon 28.05.2021

Navštivte Muzeum motorismu ve Znojmě a přeneste se zpět do 20. a 30. let minulého století ...

Celý článek

Hurá za medem a za včelkami!

Icon 14.06.2021

Co jenom ty pracovité včely celé dny dělají? Bzučí a chystají med medvědům? Nebo si taky o...

Celý článek

Kulturní léto v Milevsku

Icon 04.07.2021

Dům kultury Milevsko připravil na letošní letní prázdniny bohatý kulturní program. A na co...

Celý článek

Rozjeďte se za dobrodružstvím na Okoř

Icon 12.07.2021

Výlet vhodný pro kola, odrážedla, kočárky i malé nožičky Přemýšlíte-li kam na cyklovýlet s...

Celý článek

Vypravte se na cestu „řemesel“ Českého středohoří

Icon 26.07.2021

Během výletů za turistikou a památkami do Středohoří poznejte, jak vznikají ručně dělané v...

Celý článek