Nová stezka k bunkru Na Trati ve Starém Bohumíně

K jednomu z objektů populární Technotrasy, pěchotnímu srubu Na Trati ve Starém Bohumíně, se od letoška dostanou turisté pohodlněji. Město začalo u bunkru, v jehož útrobách se nachází unikátní muzeum, stavět novou přístupovou komunikaci. Díky projektu, za nějž radnice zaplatí zhruba dva miliony korun, se kulturní památka dočká i přívodu elektřiny. Na část prací chce Bohumín čerpat evropskou dotaci z Programu rozvoje venkova.

„My jsme před dvěma lety v blízkosti pěchotního srubu realizovali cyklostezku podél Ostravské ulice směrem do krajské metropole a už tehdy jsme počítali s tím, že v budoucnu umožníme cyklistům i pěším dostat se odsud přímo k bunkru,“ popsal místostarosta Bohumína Lumír Macura. K realizaci projektu přispěl i fakt, že hojně navštěvovanému pěchotnímu srubu chybí přívod elektřiny. Dosud musel využívat jako zdroj energie agregát.

„Stavba začala tento týden a potrvá zhruba tři měsíce. Díky projektu vznikne zpevněná komunikace, která naváže na stávající asfaltový úsek slepé ulice Čs. Armády, a povede až k tunelu u bunkru. Dojde i k položení kabelu pro přívod elektřiny. Za vybudování stezky včetně připojení bunkru do sítě zaplatíme zhruba dva miliony korun. Prostřednictvím Místní akční skupiny Bohumínsko však žádáme na část projektu dotaci z evropského fondu Program rozvoje venkova,“ informovala Eliška Pecháčková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice. Turisté se tak už letos v létě dostanou k vojenskému muzeu bezpečně a pohodlně, a to od křižovatky ulice Čs. Armády s Ostravskou ulicí. Doposud byla vyasfaltovaná jen část trasy, zbylý úsek v podobě vyšlapané pěšiny musela radnice provizorně prosekávat.

O pěchotní srub Na Trati se už více než dvacet let stará Klub vojenské historie Bohumín. V roce 2000 prošel bunkr rozsáhlou rekonstrukcí. Podmáčený objekt bylo třeba vysušit a vybrat příkopy. Následně se začal obnovovat interiér do původního stavu. Nadšenci z klubu prohlídkovou trasu muzea průběžně doplňují o další zajímavé historické a technické exponáty. V posledních letech památku navštěvuje přes tisíc platících dospělých turistů ročně plus děti, které se mají vstup zdarma.

„Ačkoliv je pěchotní srub aktuálně kvůli pandemii zavřený, věříme, že letošní sezónu přece jen zahájíme. Za novou stezku jsme rádi, často k nám na prohlídku míří i školní kolektivy, které se k bunkru dostávaly po frekventované silnici, což bylo pro děti riziko. Současně vítáme i přívod elektřiny. Dosud bylo nutné kupovat benzín a naftu pro dva agregáty, to je nesrovnatelně nákladnější. Za energii ušetříme až dvě třetiny financí, navíc se zmírní i ekologická zátěž. Stálá elektřina nám také umožní prostřednictvím vysoušečů snížit vlhkost v objektu, která je enormní hlavně v létě, a hrozí, že exponáty mohou začít plesnivět,“ uvedl předseda Klubu vojenské historie Bohumín Pavel Bílek. Jak dodal, členové klubu aktuálně připravují novinky pro turisty v podobě nových výmaleb, rozšíření prohlídkové trasy o jednu místnost a dovybavení proviantního skladiště.

Bunkr ze třicátých let 20. století odkazuje na linii pohraničního opevnění, která vznikla na obranu tehdejší Československé republiky. Jedná se o technicky atypický objekt, postavený za pouhých čtrnáct dní podle francouzského vzoru. Jako jediný tohoto druhu v celém pevnostním systému byl prohlášen za kulturní památku.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Zručský podzimní park plný spadaného listí láká k návštěvě

Icon 22.11.2020

Přijeďte se zdarma projít do malých Průhonic, tedy do zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou ...

Celý článek

Ladův kraj – tip na výlety do pohádkového kraje

Icon 10.01.2021

„Ladovská zima za okny je a srdce jímá bílá nostalgie“ – prozaická skladba Jarka Nohavici ...

Celý článek

Díky nové aplikaci ožívají dávno zaniklá místa. Aneb kam vyrazit po lockdownu

Icon 14.03.2021

Rozšířená realita přibližuje návštěvníkům sudetskou krajinu i historii. Aplikace Živé hory...

Celý článek

Krásy podzimních Litoměřic můžete obdivovat kdykoli

Icon 28.11.2020

Přijměte pozvání do malebného historického města v srdci Českého středohoří. Pro vaše...

Celý článek

Do přírody – na Kelčský Javorník

Icon 10.01.2021

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upev...

Celý článek

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá u Bělé pod Bezdězem otevírá své brány návštěvníkům

Icon 15.04.2021

První uvolnění vládních restrikcí umožňuje otevření areálu veřejnosti, který slouží pro ak...

Celý článek