Za českým vínem, vinaři a hudbou do Českého středohoří

Ideálním způsobem, jak poznat České středohoří všemi smysly, je vyšlápnout si na některý z vrcholků a pak ochutnat místní české víno!

Litoměřická vinařská stezka

Reklama

Pokud máte čas, vydejte se na Litoměřickou vinařskou stezku. Trasa měří patnáct kilometrů a najdete na ní devět zastavení s informačními tabulemi. Vede po obou březích Labe a prochází Litoměřicemi, Žalhosticemi, Žernoseky a Lovosicemi. Projít ji můžete naráz nebo si ji rozdělit na jednotlivé výlety.

V Litoměřicíchzačněte s prohlídkou Expozice českým vinařství na místním gotickém hradě ze 13. století. Cestou na Radobýl (vykousnutý kopec nad Litoměřicemi) se zastavte u vinařů Víno Hrabkovský nebo v moderním a oblíbeným Vinařství pod Radobýlem.

Do vinařské obce Velké Žernoseky se pohodlně dostanete vlakem, autobusem nebo lodí z Litoměřic.  V rodinném vinařství Mikulenkovi mají kromě vína i příjemné občerstvení a posezení. Prohlídku historických sklepů nebo ubytování si tu můžete domluvit i v největším Žernoseckém vinařství.

Přívoz vás odtud převeze na druhý břeh Labe do Malých Žernosek, kde má své Vinařství sv. Tomáše pan Vybíral. Od středy do neděle vám tu nabízí posezení i degustace. Jen necelé dva kilometry dál najdete pak naturální vinařství Charlie-VinumCelebratum. Výjimečné je jejich regionální řemeslné víno Grinor. Obě vinařství můžete navštívit během výletu na Lovoš nebo do Opárenského údolí.

Švestkovou dráhou na koncert i do vinic

Pravidelná linka Švestkové dráhy jezdí denně mezi Mostem a Lovosicemi a krom pohodlí nabízí i úchvatné výhledy. Vystupte si v Třebívlicích. V zámeckém vinařství Johann W tu celé léto probíhají koncerty v rámci akce Hudba na vinicích a vinotéka je otevřena denně. Zavítat sem můžete třeba cestou z Hazmburku nebo z Oltaříku.

A nakonec do Libochovic – na zámek a pak do vinařství Kubíček. Barokní zámek má několik okruhů, okrasnou zahradu a přes léto je tu výstava kočárků.

TIP – vinařskou akcí roku jsou OTEVŘENÉ SKLEPY ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ 27. 8. 2022

Více na: www.stredohori.cz

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama