Nestůj, cestuj za vínem stylově!

Kam jinam se vydat za nádhernými víny, než na jižní Moravu… Poradíme vám, jak (ne)vinnou výpravu povýšit na výletnický zážitek s přívlastkem. Kromě lahodného moravského vína se totiž pokocháte starobylou i svěže moderní architekturou, přivoníte k bylinkám a svezete se lodí. Stačí si jen vybrat.

Znojemské chrámy vína

Stojí tu přes 800 let. Sloužil církvi, vojsku, průmyslu i kultuře. Uvnitř štukové sály, románské krypty a rozsáhlá sklepení. Dnes je Loucký klášter ve Znojmě sídlem Znovínu. Prohlédněte si areál, degustujte v návštěvnickém centru, poučte se v bednářském a vinařském muzeu. Poradí vám, kam na pěší i cyklovýlety po okolí, děti se venku vyřádí v prolézačkách z vinných sudů.

Nové sídlo vinařství Lahofer kousek od Znojma na sebe strhlo pozornost světových médií ještě před otevřením. Architektonické studio Chybík+Krištof totiž přišlo s čistými liniemi, které následují tvar vinného řádku. Můžete sem přijet ochutnávat, poslouchat koncerty, těšit se z výhledu na vinice.

Lahofer, Znojmo. Foto: © Vinařství Lahofer

Za dary Modrých hor

Už jste slyšeli o Modrých horách? Mikroregion v severní části Pálavy spojuje 5 vinařských vesniček a proslul červenými víny. Pojďte nakouknout třeba do Vrbice. Řeknete si – kopec. Ale tenhle skrývá 7 pater vinných sklepů jako z pohádky. Sklepní kolonie Pod strážním kopcem je prošpikována pískovcovými sklepy. Každé ze sedmi pater má jiné jméno, ale jinak jsou objekty vzhledově sjednocené, vstupy připomínají gotický lomený oblouk.

Vrbice, Foto: © Centrála cestovního ruchu Jižní Morava

Máme pro vás recept na zimní splín! Objevte v Čejkovickém Sonnentoru načechrané kopečky léčivek. Místo s úžasnou atmosférou, kde si kromě vůně bylinek vychutnáte pohodu non plus ultra. Zážitkové exkurze a čajový salón s kavárnou promění podzim na vaše nejoblíbenější období.

Sonnentor, Čejkovice, Foto: © Sonnentor

Vzhůru na palubu

Vína ze Slovácka jsou rozmanitá stejně jako zdejší krajina. Nemusíte tápat, vydejte se do Petrova. Vítejte v památkové rezervaci lidové architektury Plže! Při procházce malebnými uličkami každý obdivuje nečekané modré zdobení 80 vinných sklepů, které je unikátní a jinde ho neuvidíte. A navíc – vinaři tu drží službu celoročně a tak se na suchu neocitnete.

Petrov – Plže, Foto: © Jan Halady

Romantiku krásného Slovácka podtrhněte plavbou na lodi! Baťův kanál je technickou památkou z 30.let a užít si ho můžete při řízení půjčeného člunu i na výletní lodi s kapitánem. Plavbu kombinujte s návštěvou pamětihodností v okolí. Ochutnávání krajových specialit je v podstatě nutnost, to asi nemusíme zdůrazňovat. Podél celé vodní cesty vede parádní cyklotrasa.

Baťův kanál, Foto: © Centrála cestovního ruchu Jižní Morava
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Tip na výlet lodí v Brně

Icon 28.04.2021

Už 75 let brázdí hladinu Brněnské přehrady flotila lodí na elektrický pohon. Plavidla Lips...

Celý článek

Nechte se vyvézt do kopců Českého středohoří cyklobusem!

Icon 30.05.2021

Každý víkend od května do začátku září vozí speciální autobusová linka cyklisty a turisty ...

Celý článek

Na nejvyšší rozhlednu z kulatého dřeva i do jejího okolí

Icon 18.06.2021

U Bohdanče poblíž Zruče nad Sázavou, asi hodinu cesty od Prahy, vystoupejte na unikátní dř...

Celý článek

Navštivte šlechtická sídla od Orlice ke Kněžně

Icon 05.07.2021

Region pod Orlickými horami je známý množstvím šlechtických sídel, které byly téměř všechn...

Celý článek

Ostrava: Zelené město sportu

Icon 16.07.2021

Parky, hřiště, kam se podíváš a spleť městských cyklostezek končících až v horách. Ostrava...

Celý článek

Toulání po vrcholcích Českého středohoří s vinařskou ochutnávkou

Icon 16.08.2021

Historické kořeny pěstování vinné révy sahají v oblasti Českého středohoří daleko do ...

Celý článek