Kulinární výlet po královském Znojmě

Gastronomie ve Znojmě stoupá nahoru ne po stupních, ale rovnou celých patrech. Několik století staré památky citlivě doplňují hodnotné moderní stavby. A často se tu právě gastronomie a architektura organicky propojují. Však se sem sjíždějí milovníci streed foodu, vína i architektury.

A to jste věděli, že Znojmo je vedle Prahy jediným městem v ČR, kde dodnes stojí zástupci všech architektonických stylů od románského po kubismus? Jedno z nejkrásnějších tuzemských měst už mnoho let snoubí vážnou hudbu s vínem na Hudebním festivalu Znojmo. A my vás teď vezmem na výlet, kde spojíme památky a jídlo!

Chrám sv. Mikuláše, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po příjezdu do Znojma zajděte na kávu k jednomu z prvních baristů, který Znojmo přesvědčil o tom, že výběrová káva je správná cesta. Marek Knopp otevřel přímo v centru kavárnu s hravým jménem Káva na Knopp. Ochutnejte i některý z domácích dortů.

Káva na Knopp, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po snídani vyšlápněte na gotickou Vlkovu nebo Radniční věž a rozhlédněte se po malebném historickém centru. Dobrodružné povahy pošleme naopak dolů pod zem. Znojemské podzemí je jedním z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů Evropy. (Kromě standardní prohlídky – a už ta stojí za to – nabízí i trio adrenalinových tras!)

Znojemské podzemí, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po všech těch schodech zařaďte oběd. Cutters Food truck najdete dál od centra, ale nebudete litovat ani kroku. Vyhlášený street food každý týden přichází s něčím novým a nikdy nešlápne vedle. Pro křupavou bulku s dokonale dochuceným trhaným masem jezdí i fajnšmekři z Brna.

Cutters Food truck, Znojemské podzemí, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po obědě vás nepoženeme do muzea. Chce to vytrávit! A na to je nejlepší prochajda překrásným Gránickým údolím. Je ideální i pro rodiny s dětmi, které po cestě zabaví interaktivní edukativní hry a dřevěné sochy zvířátek (šplhání povoleno!).

Gránické údolí, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Z údolí vyšlápněte rovnou k rotundě svaté Kateřiny. Můžete na krátkou prohlídku nebo odtud máte asi vůbec ten nej výhled z celého Znojma. Po ruce hrad, ale vidíte i na 800 let starý chrám sv. Mikuláše (tam by se vám uvnitř mohla líbit kazatelna v podobě zeměkoule). Ale nejkrásnější je stejně výhled do údolí řeky Dyje. Posaďte se na hradby nebo na obří, neortodoxně tvarovanou vyhlídkovou lavičku znojemských architektů ORA a kochejte se, meditujte.

Rotunda sv. Kateřiny, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava


Jen pár kroků vás dělí od Enotéky. V největší české degustační místnosti se systémem by the glass si sami naléváte degustační dávky vína. Za projektem stojí jedno z nejznámějších architektonických studií Chybík+Krištof. A je to znát. Enotéku proto milují nastejno milovníci vína i architektury. Nebo pak komornější projekt Balance coffee and wine, který servíruje místní vína, dokonalou kávu i něco dobrého na zub před cestou domů…

Enotéka, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá u Bělé pod Bezdězem otevírá své brány návštěvníkům

Icon 15.04.2021

První uvolnění vládních restrikcí umožňuje otevření areálu veřejnosti, který slouží pro ak...

Celý článek

Muzeum motorismu Znojmo

Icon 28.05.2021

Navštivte Muzeum motorismu ve Znojmě a přeneste se zpět do 20. a 30. let minulého století ...

Celý článek

Hurá za medem a za včelkami!

Icon 14.06.2021

Co jenom ty pracovité včely celé dny dělají? Bzučí a chystají med medvědům? Nebo si taky o...

Celý článek

Kulturní léto v Milevsku

Icon 04.07.2021

Dům kultury Milevsko připravil na letošní letní prázdniny bohatý kulturní program. A na co...

Celý článek

Cyklovýlet na Kuňku

Icon 12.07.2021

Kuňka neboli správně Kunětická hora je jedinou vyvýšeninou tyčící se nad Pardubickem, prot...

Celý článek

Tohle léto je ve znamení CYKLOvýletů

Icon 17.07.2021

Nevíte, přesně kam vyrazit? A kudy bez zbytečných starostí?Zkuste se podívat na www.dovole...

Celý článek