Nestůj, cestuj podzimní jižní Moravou!

Pokud patříte mezi požitkáře, vyhraďte si dostatek času na návštěvu jižní Moravy. Vaše smysly dostanou nálož blaženosti a ze získané energie budete čerpat ještě na Velikonoce. Podzim je na jižní Moravě barevný, voňavý a neskonale štědrý. Rozjeďte se za některým z našich tipů a užijte si.

Boskovicko plné pokladů

Jižní Morava oplývá vínem i spoustou památek. Než ale usednete ke krbu se skleničkou moravského červeného, zahřejte se jízdou na zdejších cyklostezkách! 10 kilometrů trailů ve třech úrovních obtížnosti, pumptrack a parádní zázemí. K dispozici kdykoliv jen 3 kilometry od centra Boskovic.

Město s bohatou minulostí je turistickou peckou samo o sobě. Na prohlídku židovské čtvrti, vzácné lázně mikve a nádherné synagogy přijíždí výletníci zdaleka. Empírový zámek patří k nejpůvabnějším v České republice a v zahradách možná potkáte členy slavného rodu, který část zámku obývá. Vzhůru na boskovický hrad. Býval mohutným krasavcem, dnes je od něj impozantní výhled do krajiny. Nebo do 26 metrů hluboké studny poháněné šlapacím kolem. Je jediným funkčním v republice a taková rarita rozhodně stojí za vidění! 

Singletraily, Foto: © Sportpark Boskovice

Za Napoleonem ke Slavkovu

Bitva tří mocností proměnila v roce 1805 Slavkovsko jednou provždy.  Vypravte se na špičkovou multimediální expozici v Mohyle míru! Unikátní památník vzdává hold všem obětem válek bez rozdílu a je jediný svého druhu v Evropě. Každoročně tu v prosinci probíhá vzpomínková akce „1805“, jejíž rozměry snadno předčí hollywoodskou produkci.

Vydáte-li se po stopách slavných velitelů, určitě narazíte na zámek Slavkov a jeho barokní zahrady. Postupně tu přenocovali všichni tři vojevůdci a Napoleon podepisoval příměří v noblesních prostorách obřího Historického sálu.

Mohyla míru, Foto: © Jan Brettschneider

Zámek Slavkov, Foto: © Centrála cestovního ruchu Jižní Morava

Barevné tradice Slovácka

Bílé Karpaty jsou jak sousedský plot mezi zahrádkami Moravy a Slovenska. Když přijmete naše pozvání, zahrajem vám a zatancujem. Lidové zvyky jsou kolem Strážnice a Veselí nad Moravou pořád živé. V Blatničce se podíváte do dílny, kde šijí kroje, v Blatnici na originální kraslice nebo v Hrubé Vrbce mezi opečovávané stoleté stodoly. Chcete-li pozvednout zraky výš, vystoupejte na rozhlednu Travičná. Ještě výš? Stačí zajet do Veselí nad Moravou – noční pozorování ve zdejší hvězdárně je nezapomenutelné.

Brno s podzimem neusíná

Právě naopak. Jih Moravy žije vínem, Brno akcemi všeho druhu. Od ochutnávek a přehlídek malých pivovarů, přes koncerty a folklorní akce až po skvělá divadelní představení. Přes den se nechte zlákat místními památkami (brněnské podzemí, funkcionalistické vily nebo hrad Špilberk), večer si užijte jedinečnou atmosféru moravské metropole. A pokud se ubytujete v Brně, všechny výlety máte na dosah.

Brno, Jakubské náměstí, Foto: © Pavel Gabzdyl

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Muzeum motorismu Znojmo

Icon 19.09.2021

Navštivte Muzeum motorismu ve Znojmě a přeneste se zpět do 20. a 30. let minulého století ...

Celý článek

Na nejvyšší rozhlednu z kulatého dřeva i do jejího okolí

Icon 18.06.2021

U Bohdanče poblíž Zruče nad Sázavou, asi hodinu cesty od Prahy, vystoupejte na unikátní dř...

Celý článek

Navštivte šlechtická sídla od Orlice ke Kněžně

Icon 05.07.2021

Region pod Orlickými horami je známý množstvím šlechtických sídel, které byly téměř všechn...

Celý článek

Ostrava: Zelené město sportu

Icon 16.07.2021

Parky, hřiště, kam se podíváš a spleť městských cyklostezek končících až v horách. Ostrava...

Celý článek

Toulání po vrcholcích Českého středohoří s vinařskou ochutnávkou

Icon 16.08.2021

Historické kořeny pěstování vinné révy sahají v oblasti Českého středohoří daleko do ...

Celý článek

Nevšední výlet lodí na lince Hluboká nad Vltavou – Týn nad Vltavou

Icon 23.09.2021

Plavba lodí je sama o sobě moc hezký výlet. Pokud se ještě spojí s poznáváním úchvatných m...

Celý článek