Pozoruhodná zákoutí v okolí Chorušic na Kokořínsku

V jihovýchodním cípu Kokořínska nedaleko Mšena se lesnatými doly, zaříznutými do okolní krajiny, proplétá nově otevřená naučná stezka Chorušická zákoutí. Provádí návštěvníky po různých koutech oblasti, ležící mezi obcemi Chorušice a Zahájí. Něco přes 4 km dlouhá stezka byla vybudována základní organizací Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Koniklec v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Na realizaci se podílela také obec Chorušice.

Oblast Chorušicka leží v bezprostřední blízkosti přírodních a kulturních pamětihodností, například hradu Kokořína nebo známých Pokliček. Svým charakterem plynule navazuje na samotné Kokořínsko – do planiny, osídlené venkovským obyvatelstvem a často využívané k zemědělské obživě, se zakusují hluboké rokle s pískovcovými skalními útvary. Rokle, překřtěné starousedlíky na doly, hrály významnou úlohu v životech zdejších lidí: vedly tudy cesty a nacházely se zde prameny, důležité zdroje pitné vody v kraji, kde byla o vodu nouze. Skály, dříve holé a využívané jako pastviny, jsou v současné době pokryty lesy, které jsou domovem mnoha druhů zajímavých živočichů, především ptáků. V lese u uměle vytesané jeskyňky poblíž osady Zahájí, se v dubnu 1945 několik dní ukrývala partyzánská skupina podporovaná zahájskými občany.

Stěžejním tématem Chorušicka je voda. Vzhledem k problematickému přístupu k jejím zdrojům řešili obyvatelé získávání vody různými způsoby. Užitkovou vodu zachytávali pomocí tzv. kalů, nádrží napájených dešťovou vodou. Kaly v současnosti slouží také jako útočiště pro živočichy vázané na vodní prostředí, mezi nimi i zákonem chráněné druhy. V chorušickém kalu bylo nalezeno několik druhů obojživelníků, mezi nimi skokan skřehotavý, ropucha obecná, skokan štíhlý a čolek obecný.

Na čtyřkilometrové trase stezky návštěvníci naleznou deset tabulí nebo herních prvků, zpracovaných tak, aby poskytly informace zábavnou formou široké veřejnosti – od předškolních dětí až po dospělé. Zájemci tak nahlédnou do historie chorušického kalu a poznají jeho čtyřnohé obyvatele, zjistí, jaké znaky prozradí přítomnost živočichů v lese, co způsobilo vyschnutí dříve hojně využívané studánky, srovnají podobu dolu dříve a dnes a poznají osudy partyzánů od Zahájí.

První infotabule se nachází v části Chorušic nazývané Podstavy (GPS: 50.2556233N, 14.5597622E).  Trasa vede od místního kalu do lesa Nedvídku, kde se v nevelké rokli stáčí doleva a ústí na cestu, směřující do skalami lemovaného dolu. Ten dovede návštěvníky až k poslední tabuli, stojící pod osadou Zahájí u rozcestníku s modrou turistickou značkou (GPS: N 50°22.19550, E 14°39.71988).   

Realizace naučné stezky byla finančně podpořena generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, společností NET4GAS. Již patnáctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice. V současnosti je v Středočeském kraji zpřístupněno již osmnáct těchto lokalit ČSOP.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit

Vidět Zlatého koně, skalní bludiště, nebo zříceninu letohrádku? 3 tipy na zimní výlety ve středních Čechách!

Icon 01.01.2022

V zimě často přemýšlíme, jak ideálně trávit volný čas. Pandemická situace nám to sice...

Celý článek

Venkovní hra Tuláčkova stezka hlavolamů. Poznej Příbram

Icon 06.01.2022

Netradiční výlet za poznáním. Venkovní hra Tuláčkova stezka hlavolamů vás provede městem P...

Celý článek

V jeskyni Výpustek v Moravském krasu se zájemci podívají do nových prostor

Icon 10.02.2022

Blansko 8. února (ČTK) – V jeskyni Výpustek v Moravském krasu se návštěvníci podívaj...

Celý článek

Na kole z Pardubic regionem Kunětické hory

Icon 07.04.2022

Turistická oblast Pardubicko je svou povahou rovinatý a nenáročný terén, který přímo vybíz...

Celý článek

Královské město Kolín se těší na vaši návštěvu

Icon 29.04.2022

Ať už do Kolína přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásn...

Celý článek

Výlety po středních Čechách podle operní pěvkyně Andrey Kalivodové

Icon 01.02.2022

Slavná česká operní pěvkyně Andrea Kalivodová žije již několik let ve Středočeském kraji, ...

Celý článek