5 tipů na muzea v ČR, která rozhodně stojí za navštívení

Přemýšlíte, kam byste si o víkendu zajeli na výlet? Co takhle nějaké muzeum? Po celé republice jich máte stovky až tisíce a každé je něčím zajímavé. My pro vás dnes máme 5 tipů na muzea, která si užijí děti i dospělí.

Reklama

Muzeí je na světě nepřeberné množství. Díky stálým expozicím a výstavám můžeme poznávat historii i současnost, osobnosti, kraje i věci. Například v Polici nad Metují najdete muzeum modelářství, tedy přesněji řečeno Muzeum papírových modelů, kde najdete stovky papírových modelů aut, letadel, filmových postaviček, známých světových památek a dalších. Které další muzea stojí za to?

Muzeum Karla Zemana v Praze

Znáte díla Karla Zemana? Dílo tohoto světově uznávaného filmového tvůrce i s triky, které ve svých filmech používal, si můžete prohlédnout v pražském Muzeu Karla Zemana. Najdete zde jeho původní kresby i postupy k tvorbě filmů. Přeneste se do Cesty do pravěku, poznejte Vynález zkázy a seznamte se s Baronem Prášilem. Muzeum je otevřené celoročně a najdete ho v prostorech Saského dvora.

Muzeum lega v Praze

A v Praze ještě zůstaneme. Kdo by neznal legendární stavebnici LEGO? Jistě jste nějakou sadu měli doma i vy. Dnes se z obyčejných kostiček stali promyšlené modelářské stavebnice, ze kterých si složíte třeba celý svět Harryho Pottera nebo Star Wars. V muzeu na pražské Národní, které je velikostí i počtem exponátů největší v Evropě, najdete 20 expozic s více než milionem kostiček. Nejstarší exponáty jsou z roku 1958, ale postupně se dostanete až do současnosti a objevíte například novou expozici s pražským orlojem. Navíc je tu i hrací koutek, kde si děti mohou postavit, cokoliv je napadne.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Olomouci

Olomoucké tvarůžky jsou typickým sýrem na Olomoucku, ne každý ale této pochoutce holduje kvůli jejich typické vůni. V Muzeu Olomouckých tvarůžků se dozvíte o celé historii tvarůžků, i to, jak se vyrábí dnes. Od historických forem, tzv. klapaček, které se používaly před více než 120 lety a vyrobilo se díky nim až 9 tisíc tvarůžků, až po moderní postupy zpracování. Nahlédnete ale i do životů samotných výrobců a samozřejmostí je možnost si výrobky zakoupit a ochutnat. Děti si prostředí nejspíše moc neužijí, za to dospělí si jistě přijdou na své.

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Pamatujete si ještě známou českou stavebnici Merkur? Kdo z vás ji ještě má doma? V muzeu jsou k vidění i ty nejstarší z roku 1920. Dozvíte se samozřejmě i něco málo z historie této stavebnice a obdivovat budete největší stavbu, která byla z této stavebnice postavena, a sice Ocelové město od Jiřího Mládka. Stavba je inspirovaná stejnojmennou knihou Julese Verna. Ale k vidění je tu toho mnohem víc, třeba velké Merkur kolejiště „O“, Petřínská rozhledna a další stavby. A nechybí ani prostor, kde si můžete sami něco postavit z této legendární stavebnice.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Kdo by neměl rád čokoládu? V Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře si každý čokomil přijde na své. Jen pozor, návštěva může způsobit neovladatelnou chuť na sladké J. Muzeum vás seznámí s celou historií výroby, jak se pěstuje a dováží i jak se zpracovává do oblíbených bonbonů a tabulkových čokolád. Navíc tu jsou i neuvěřitelné čokoládové figurky, například Mr. Bean s autem v životní velikosti, ale taky Jaromír Jágr či panenky s marcipánovými šaty. Zručnost cukrářských mistrů je opravdu obdivuhodná. Muzeum pořádá i kurzy a degustace nebo festivaly čokolády, tak si na některý zajděte i vy.

Zdroj: Unsplash.com

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama