HOTELY SRNÍ – relax přímo v srdci Národního parku Šumava

Šumava je jedničkou pro výběr letošní dovolené. Není se čemu divit, protože skrývá mnoho krásných přírodních krás, vynikající lokální gastronomii a v neposlední řadě i spoustu dobrých míst pro ubytování. Ke své popularitě určitě přispěl i seriál Policie Modrava, Král Šumavy od Karla Klostermanna a pochopitelně trilogie Pod jezevčí skálou, Za trnkovým keřem a Na pytlácké stezce. Národní park Šumava je rozsáhlé pohoří na hranici České republiky, Německa a Rakouska a patří k nejstarším pohořím v Evropě. Ráda bych se zaměřila na její centrální část a to okolí Srní. Právě Srní v poslední době proslavil seriál Policie Modrava, kde se hodně natáčelo.  Srní je perfektní lokalitou a výchozím bodem jak turistických, cyklistických, tak i běžeckých tras. Okolo Vchynicko – Tetovského plavebního kanálu vede nádherná stezka se zastávkou u Hauswaldské kaple, zvanou též „Šumavské Lurdy“. O tomto poutním místě, kde stávala kaple až do roku 1957, kdy byla zničena československou armádou při budování vojenského prostoru, koluje mnoho legend. Jednou z nich je, že dvě selky přišly do těchto míst sekat trávu, když tu se objevil medvěd. Selky se začaly modlit k Panence Marii, aby je zachránila. Medvěd jako by zázrakem zchroml a posléze s bolestným kňučením se odpotácel zpět do lesa. Selky jako dík zakoupily obrázek Panny Marie a pověsily ho na místě jejich záchrany. Další vypráví o tom, že na toto místo přicházeli lidé, kteří špatně viděli nebo oslepli. Po očistě očí v pramenu vody začali opět vidět. Přicházeli i sedláci a dřevorubci, kteří byli po úrazech chromí. Po modlitbách k Panně Marii odcházeli z tohoto místa již bez pomoci, odkládali berle. Našlo by se mnoho dalších příběhů z tohoto místa, kdy třeba bezbožný sedlák nepohnul s vozem apod. Dnes zde najdete pouze obnovené základy a pramen, kde můžete ochutnat zázračnou vodu. Tohle místo určitě stojí za vidění.

Nedaleko Srní zřídil Národní park Šumava jedno ze svých návštěvnických center zaměřené na šelmy, konkrétně vlky. Vnitřní areál s expozicí ukazuje život vlků a soužití s člověkem. Do výběhu se dostanete příjemnou procházkou lesem, kde můžete pozorovat z vyhlídkové lávky na ploše asi 3 ha život vlka v přírodě. Dočtete si i mnoho zajímavých informací na tabulích, které jsou součástí vyhlídky. Další návštěvnické centrum zaměřené na jelení zvěř je na Kvildě a na Borových Ladech se můžete dozvědět spoustu zajímavostí o sovách a jejich životě.

A po náročném dni a zkoumání okolí Srní se můžete ubytovat v místních hotelech Srní. Mají hlavní budovu a o 200 m dále dependanci. Oba hotely jsou po rekonstrukci. Mají vlastní bazén 25 x 12 m, sportovní halu, bowling, úschovnu kol a elektrokol i běžeckých lyží (obojí i půjčují). Pobyty jsou s vynikající bufetovou snídaní, kde můžete ochutnat lokální sýry nebo třeba exkluzivní chléb Karel z nedaleké sušické pekárny, která jej připravovala i pro naše sportovce na olympiádě v Koreji. Můžete si připlatit i bufetovou večeři, kde se připravují nejen klasická šumavská a česká jídla, ale i různé zdravé a celosvětové delikatesy. Po večeři můžete posedět na terase se sklenkou dobrého vína, nebo si dát saunu a masáž. Děti si mezitím pohrají v dětské herně. A den je pryč. Teď už se jen dobře vyspat v klidné, tiché vesničce, kde slyšíte jen zpěv ptáků a tikot kostelních hodin. A ráno se probudíte do dalšího dne jako nový člověk a pokocháte se pohledem z okna na vrcholky šumavských kopců.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Belvedér

Icon 03.03.2021

Ačkoli se ze sklaního ochozu Belvedér nerozhlédnete do široka jako z Děčínského Sněžníku, ...

Celý článek

Chabařovická pánev

Icon 03.03.2021

Naše putování po Ústecku začneme v těžbou postižené oblasti. Odpověď na to, proč se jí rov...

Celý článek

Máchův kraj

Icon 03.03.2021

Nyní si udělejme výlet krajem romantického básníka Karla Hynka Máchy a podívat se, kde ten...

Celý článek

Kokořínsko

Icon 03.03.2021

První část „turistické“ Máchovy cesty již máme za sebou, vydáme se nyní v jeho...

Celý článek

Roztocko

Icon 03.03.2021

Roztocko je v rámci našeho území archeologicky nejbohatší částí. Kontinuální osídlení zde ...

Celý článek

Jih – Karlovicko

Icon 03.03.2021

Velké Karlovice Velké Karlovice leží v podhůří Javorníků a Beskyd. Svou rozlohou 82 km2 se...

Celý článek