Nejkrásnější zámky Karlovarského kraje

Karlovarský kraj je proslulý především jako kraj lázeňský, za což vděčí mimořádnému bohatství na přírodní léčivé zdroje. Jeho ráz utváří také divoká příroda, tajemné důlní štoly a množství historických památek, kde svůj podpis zanechali králové, významné šlechtické rody, barokní mistři i zruční řemeslníci a umělci. Objevujte zdejší zámky s historickými interiéry i rozsáhlými zámeckými parky. Tady se jako mávnutím kouzelného proutku přenesete do dob dávno minulých.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

V údolí řeky Teplá najdete hrad a zámek Bečov nad Teplou. Ten v ukrývá druhou nejcennější zlatnickou památku v Česku – relikviář sv. Maura. Bavit se budou i děti během speciálně připravených prohlídek a třešničkou na dortu bude možnost zapůjčení dobového kostýmu i odměna za absolvování prohlídky – povýšení do šlechtického stavu.

TIP: Po prohlídce zámku si dopřejte trochu odpočinku ve stínu vzrostlých stromů i vzácných květin jedné z největších a nejvýznamnějších botanických zahrad u nás.

Relikviář sv. Maura v Bečově nad Teplou, foto: Živý kraj

Zámek Chyše

Novogotický zámek je ozdobou městečka Chyše. Nabízí prohlídku interiérů včetně sálu s vzácnou stropní malbou Petra Brandla, prohlídku zámeckého sklepení či výstavu věnovanou Karlu Čapkovi, který zde kdysi pobýval. Minout byste neměli ani zámeckou knihovnou a pivovar, kde vám načepují pivo dle tradiční receptury. Projít se můžete i rozsáhlým a vzácným parkem. Ten láká na krásná zákoutí, potok, jezírko a spoustu rozmanitých rostlin.

Zámek Chýše, foto: Živý kraj

Zámek Ostrov nad Ohří

Dominantou města Ostrov je zámek s expozicí krušnohorského hornictví, cennou šlikovskou šperkovnicí a rozsáhlým zámeckým parkem, který byl považován za osmý div světa. Součástí zámku je i Palác princů – úžasná historická budova se vzácnými freskami, kde dnes sídlí Městská knihovna Ostrov.
TIP: Při svých procházkách Ostrovem si nenechte ujít ani posvátný okrsek s klášterním areálem a kaplí svaté Anny Einsiedelnské.

TIP: Při svých procházkách Ostrovem si nenechte ujít ani posvátný okrsek s klášterním areálem a kaplí svaté Anny Einsiedelnské.

Zámek Ostrov nad Ohří, foto: Michal Hurych

Zámek Kynžvart

Sídlo bývalého rakouského kancléře Metternicha ve stylu vídeňského klasicismu patří k nejkrásnějším zámkům u nás. Na prohlídce zahlédnete kancléřovo pracovnu, knihovnu syna Richarda, kulečník ruského cara, velký sál s vzácnými díly, zlatou zámeckou jídelnu a také rozsáhlou knihovnu s 24 tisíci svazky. Zámek ukrývá i muzeum a kabinet kuriozit. K vidění jsou například samurajské zbraně či egyptské mumie. V bezprostředním okolí zámku se rozkládá rozsáhlý anglický park, kde můžete objevovat litinovou sochu Diany, Lví pramen či někdejší zámecké čajovny na vyvýšeném skalisku.

TIP: Děti mohou absolvovat speciální zábavnou prohlídku v doprovodu čarodějnice Agáty, během níž se vžijí do rolí princů a princezen.

Zámek Sokolov

Městu Sokolov vévodí pozdně renesanční a raně barokní zámek se zámeckou zahradou ve francouzském stylu a muzeum hornictví a dějin regionu. Kromě prohlídky interiéru se tady můžete dozvědět něco o těžbě a zpracování rud a uhlí, výrobě porcelánu nebo produkci krajek a hudebních nástrojů. Zámek navíc ukrývá slavný sokolovský poklad. Jde o kolekci drahých šperků z 19. století.

Zámek Valeč

Na hranici tajemných Doupovských hor leží městečko Valeč, kde najdete barokní zámek s opravdu pozoruhodným osudem. Původně gotický hrad sloužil po válce jako sanatorium pro veterány, v 50. letech jako útočiště korejských dětí a až do požáru v roce 1976 jako dětský domov. Prohlídka zahrnuje množství interiérů včetně Braunova sálu, zámeckou zahradu s historickým skleníkem nebo kovárnu. Obnovenou barokní křížovou cestu si můžete projít až na návrší Kalvárie, kde se Vám otevře krásný výhled. Můžete dále pokračovat přes vyhlídku Jinotaj až ke zřícenině Neuhaus.

TIP: Nově je na zámku umístěno 28 pískovcových soch z dílny barokního mistra Matyáše Brauna, zpodobňujících lidské vlastnosti i mytologické motivy.

Zámek Valeč, foto: Živý kraj

Další zajímavé tipy na výlety najdete na www.zivykraj.cz a blog.zivykraj.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Srdcem Českého krasu

Icon 14.06.2021

Naučná stezka Srdcem Českého krasu seznámí návštěvníky s přírodním bohatstvím a historií N...

Celý článek

Brno otevřelo industriální stezku u řeky Svitavy s 11 zastávkami

Icon 03.06.2021

Brno 3. června (ČTK) – V Brně dnes otevřeli industriální stezku u řeky Svitavy, kter...

Celý článek

Technické památky a další lákadla Ostravy

Icon 20.06.2021

Těžbou uhlí a těžkým průmyslem proslavené město se pyšní skutečně unikátními industriálním...

Celý článek

Putování tišickou krajinou

Icon 05.07.2021

Obnovená naučná stezka Putování tišickou krajinou provádí návštěvníky po různých koutech b...

Celý článek

Ostrava: Zelené město sportu

Icon 16.07.2021

Parky, hřiště, kam se podíváš a spleť městských cyklostezek končících až v horách. Ostrava...

Celý článek

Po medvědích tlapkách

Icon 12.08.2021

Spolek Beskydhost pro vás připravil pod nejvyššími vrcholy Beskyd Lysou horou a Smrkem síť...

Celý článek