Národní park Podyjí

V celé České republice se nacházejí čtyři národní parky, avšak jen jeden z nich je na Moravě. Podyjí je nejmenší z našich národních parků, koneckonců část leží v sousedním Rakousku. Malá rozloha však neznamená, že budeme o něco ochuzeni. Koneckonců, Podyjí je z našich národních parků nejoriginálnější, je totiž jediný, který leží v nížině. To se o zbývajících třech rozhodně říct nedá.
Dříve, než se vydáme na výlet, připomeneme si proč se vlastně Podyjí stalo národním parkem.

Reklama

Na území národního parku se nachází 1 300 druhů rostlin, z nichž mnohé jsou kriticky ohrožené a jen těžko bychom je hledali na jiném místě naší republiky. Stejně je tomu i u bohatství živočišného. Díky nepřístupnosti pohraničního pásma v minulých letech se zachoval jedinečný ekosystém bohatý na všechny třídy živočichů. Koneckonců, stačí se podívat do mapy, až na pár osad zde nenalezneme skoro žádné lidské sídlo, tudíž je oblast panensky čistá.

Jakousi turistickou páteří Podyjí je červená turistická značka, jež nese název Česko – Rakouská pohraniční trasa. Ta vede z Vranova nad Dyjí až do Znojma. Oběma zmíněným městům se budeme věnovat v jiné části našeho průvodce Podyjí, Teď nás zajímají pouze zajímavosti přímo v národním parku. Naši cestu začneme na východní hranici a budeme pokračovat do Znojma, podél hranic a řeky Dyje, i mimo ně.

Na samém východě se nachází lesní komplex nazvaný Braitava. Jedná se o hustý bukový porost, který může s nadsázkou připomenout tropické pralesy. V Braitavě můžeme na samých hranicích s Rakouskem navštívit Lovecký letohrádek, atypickou stavbu s šestiúhelníkovým půdorysem, a nedalekou vyhlídku Býčí skála, která je se svojí výškou 536 metrů nad mořem nejvyšším bodem v Podyjí. Bohužel, ani k jedné ze zmíněných zajímavostí nevede turistický stezka, pouze neznačená cesta. Nicméně se není kde ztratit.

Podíváme-li se na sever od červené turistické značky, konkrétně kousek po žluté, narazíme na další hrádek, tím bude Lusthaus, čili Letohrádek. K Letohrádku se můžeme po žluté dostat dvěma způsoby. Prvním je cesta na jih z obce Lesná, kde bychom neměli opomenout návštěvu muzea motocyklů, či bývalého větrného mlýna. Druhým způsobem je cesta z Vranova, podél Dyje. Ta nám navíc nabízí procházku přes visutý most.[/]
Nedaleko od místa, kde se žlutá a červená značka potkávají je další místo s krásným výhledem, nazvané Ledové sluje. Odtud se nám nabízí především krásný výhled na opuštěný meandr Dyje. Samotné Ledové sluje jsou bezesporu zajímavým místem. Jedná se o suťovitý svah se zvláštním mikroklimatem, které umožňuje v podzemí vytvořit okoulující ledovou výzdobu, která často trvá až do pozdního jara. Na Ledových slujích také nalezneme památník Zvaný Obelisk. Dle legendy je v základech pomníku, který byl postaven hraběnce z Mníšku jako vděk za zpřístupnění místa, zazděn hrnec se zlaťáky a větévka borovice, která kdysi stávala na samotném vršku.

Ledové sluje opustíme a vydáme se dále po červené, až do míst, kde se setkává s modrou. Zde si můžeme vybrat, zda-li půjdeme na jih směrem k hranicím a Hardeggské vyhlídce, nebo na sever do obce Čížov. V Čížově můžeme shlédnout jakési memento dob nedávno minulých – ženijní technické zátarasy, které nám připomínají existenci Železné opony. V Čížově se také nachází informační centrum NP Podyjí.

Poputujeme-li dále po červené, projdeme obcí Lukov až k rozcestníku Příčky. Opět zde máme na výběr. Nicméně by byla škoda nenavštívit zříceninu Nový hrádek, kde můžeme absolvovat průvodcovanou prohlídku. Je odtud navíc nádherný výhled do okolí. Zelená značka nám nenabízí jinou cestu, než cestu zpět, směrem na Podmolí. U rozcestníku Žlebský potok se můžeme navrátit na červenou značku a pokračovat dál. Čeká nás další vyhlídka, tentokráte nazvaná Železné schody. Z ní se nám naskytne výhled na opuštěný meandr Dyje a pomalu i dohlédneme na svah naší nejstarší vinice, Šobes. Těsně před tím, než naše kroky spočinou na cestách mezi vinnou révou , potkáme další vyhlídku nazvanou Pod Šobesem. Krom toho potkáme další visutý most. Oblast kolem Šobesu najdeme také pod pojmenováním Devět mlýnů. Název sám o sobě je opodstatněný, avšak historicky je dokázaných pouze šest ze zmiňovaných devíti mlýnů. Bohužel musela většina z nich ustoupit jinému druhu činnosti a tak z nich zbyly jen jezy a pobořeniny. Dnes můžeme na žluté turistické stezce najít to co zbylo z Gruberova mlýnu, Baškova mlýnu či mlýnu Papírna.

Cesta po žluté je o něco zajímavější než po červené, dojdeme po ní k další z vyhlídek, Sealsfieldův kámen. Zde se před námi otevírá pohled na vodní nádrž Znojmo. Odtud sejdeme po zelené zpět na červenou, která nás dovede přes Kraví horu až do Znojma. Pokud bychom však přeci jen chtěli po červené, ta nás provede obcemi Popice a Konice. V Popicích je k vidění kaplička a v Konicích si na své přijdou milovníci vína. Nachází se zde totiž množství vinných sklípků.
Mnoho zajímavých míst nabízí i druhá strana vodní nádrže, kam se můžeme dostat po žluté trase z Podmolí, která vede na Mašovice. U Andělského mlýna se dá odbočit na zelenou, která nás dovede až k místu, které je nazváno Králův stolec. Podle pověsti odtud polský král Jan III. Sobieski sledoval svá vojska táhnoucí proti Turkům na Vídeň. Nu a po zelené už je to přímo do Znojma, kde náš výlet po Národním parku Podyjí skončí.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama