Pavlov, místo políbené sluncem

Pokud si chcete užít nádhernou přírodu středomořského rázu, aniž byste překročili hranice sousedních států, vyrazte na Pálavu. Zdejší krajina zaplavená slunečním třpytem se totiž středomoří nápadně podobá. A to zejména díky svým vápencovým skalám, bujné vegetaci na skalních stepích, rozlehlým vinohradům a také díky všudypřítomným lesům a hájům. Vyskytují se zde vzácné druhy rostlin a živočichů, které u nás jinde nenajdete. Není divu, že byla Pálava zapsána do světové sítě biosférických rezervací UNESCO.

Foto: © Archeopark

Vydejte se s námi poznat krásy magického Pavlova. Vybrali jsme pro vás 5 míst, která vás okouzlí a zvládnete je navštívit během jednoho dne:

Pavlovské vrchy (nebo také Pálava), výrazná dominanta jižní Moravy, se tyčí nad prastarým územím mezi Dolnomoravským a Dolnosvrateckým údolím. Naši předci zde sídlili už ve starší době kamenné, ze které se dochovaly i sošky a další artefakty. Pokud vás zajímá, jak lovci mamutů žili, pak určitě zavítejte do Archeoparku Pavlov. Výstava odhaluje tajemství ze života pravěkých lovců mamutů skrze rekonstrukce artefaktů a interaktivní technologie a je vhodná pro celou rodinu. Zjistíte třeba, jak velký byl zub mamuta nebo jak ostrý může být pazourek. Budova muzea, zčásti ukrytá pod zemí, ovšem zdaleka není zajímavá jen zevnitř, naopak. Jedná se o skutečný architektonický skvost, ověnčený řadou ocenění.

Po návštěvě Archeoparku zdolejte stoupání krásnými vinicemi i stinným lesem a odměňte se úchvatným pohledem na Pavlov z nejromantičtějšího místa v okolí, zříceniny Dívčích hradů. Pozůstatky gotického hradu Děvičky (rovněž Dívčí hrady, či Maidenburg) se nachází západně od obce Pavlov na příkré, ze tří stran nepřístupné skále, asi kilometr od nejvyššího vrchu Pálavy, Děvína. Z otvorů po oknech a po střílnách v zachovalých obvodových zdech je krásný výhled na Pavlov a Novomlýnskou nádrž, z druhé strany na Dolní Věstonice.

Pokud i přes dechberoucí výhled z Děviček zvládnete ještě trochu stoupání, pak se vydejte až na vrchol Děvín. Uvidíte, že nádherné panorama stojí za to a výhled z nejvyššího místa Pálavy vás nadchne. Na vrcholu si odpočiňte a vychutnejte si pohled do kraje i na paraglidisty kroužící po obloze.

Po náročném zdolání děvínského kopce si zasloužíte odměnu. Sejděte dolů do Pavlova, kde se nachází vinařská obec s výjimečnou architekturou barokních vinařských domů. Přímo v srdci tohoto malebného městečka najdete Vinařství Pavlov, jehož tradice sahá až do roku 1897. Určitě se sem zastavte a na terase s výhledem na novomlýnská jezera ochutnejte vína, která se rodí na zdejších viničních tratích, jako je Slunný vrch, Sahara, Stará hora a další. Tato vína jsou chloubou prestižních restaurací a odvezete si tak domů ten největší pálavský poklad.

Foto: © Sousedi Pavlov

Na závěr výletu si dopřejte odpočinek a něco dobrého na zub ve stylové kavárně Sousedi Pavlov. Ať už v útulném interiéru kavárny nebo na terase si vychutnáte vynikající kávu, víno či lahodné dezerty. Můžete se zde také ubytovat ve stylových apartmánech a prodloužit si tak svůj pobyt na Pálavě na více dní.

Tipy na vícedenní návštěvu Pavlova:


Vydejte se na další putování po Pálavských vrších a nenechte si ujít výhled ze Stolové hory. Cestou se určitě zastavte i na Sirotčím hrádku.
Půjčte si lodičku v místním Yachtclubu Dyje Břeclav a brázděte vody Novomlýnských nádrží. Když fouká, jsou rájem jachtařů i surfařů.
Projeďte se po vinařské cyklostezce, která vás povede mezi vinohrady na exkurzi do mnoha vinných sklípků.
Jste-li na výletě i s dětmi, nevynechejte kus divokého západu ukrytého mezi vinicemi, Pony ranč.
Vydejte se prozkoumat romantická zákoutí města Mikulov a nezapomeňte ani na dominantu Svatý kopeček.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Za odpočinkem i zábavou do lázní Velichovky!

Icon 18.04.2021

Těšíte se na to, až hned, jakmile to bude možné vyrazíte do lázní? Pokud se nechcete prodí...

Celý článek

Když za koňmi, tak jedině na Pardubicko

Icon 20.05.2021

Na Pardubicku najdete přes dvacet stájí a rančů, které se zaměřují nejen na chov a výcvik ...

Celý článek

Technické památky a další lákadla Ostravy

Icon 20.06.2021

Těžbou uhlí a těžkým průmyslem proslavené město se pyšní skutečně unikátními industriálním...

Celý článek

Kroměříž připravila pro turisty sérii poznávacích tematických procházek

Icon 03.05.2021

Kroměříž 30. dubna (ČTK) – Kroměřížská radnice připravila na nadcházející turisticko...

Celý článek

Návštěvnická sezona na středočeských hradech a zámcích začne 1. června

Icon 28.05.2021

Praha 26. května (ČTK) – Hrady a zámky ve středních Čechách se chystají na novou náv...

Celý článek

Kam na letní dovolenou a podzimní relax

Icon 12.07.2021

Hotel Aquapark v srdci Krkonošského národního parku je ideální volbou pro Vaši dovole...

Celý článek