Nový turistický průvodce nabízí i stezku Krále Šumavy

České Budějovice 7. června (ČTK) – Nový tištěný průvodce Šumavsko pro tuláky nabízí deset pěších a deset cyklistických tipů na výlety. Jako bonus ho doplňuje stezka Krále Šumavy. Mezi další novinky pro turisty patří průvodce místní gastronomií nebo zážitková stezka pro rodiny s dětmi se 40 cíli. ČTK to dnes sdělila Klára Kaštylová z Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).

Reklama

Výlety vedou Šumavou a Pošumavím. „O toulání opravdu není nouze, protože jde o kombinaci značených i neznačených tras, které sestavil člověk nejpovolanější: Josef Pecka, průvodce divočinou, spisovatel a místní rodák,“ uvedla produktová manažerka turistické oblasti Šumavsko Marie Korousová. Všechny trasy jsou i na webu.

Trasa Po stopách Krále Šumavy přiblíží, kudy převáděl lidi agent chodec Kilián Nowotny. Pohraničníci jí říkali Kanál 54. Začínala za bývalou hospodou U Sloupu nad Vimperkem a pokračovala kolem Městských Lad k Medvědímu potoku, Michlovy Hutě, okolo Nového Světa přes Novosvětskou slať a pod Janskou horou k Františkovu. Tam musel Nowotny s lidmi přebrodit Teplou Vltavu, případně přejít přes jeden ze čtyř můstků. Pak pokračoval dál mezi Stolovou a Stanovou horou k Bučině. Tu obešel zprava po svahu Stráže a v sedle nad prameny Vltavy překročil státní hranici.

Nejnebezpečnější byla pro převaděče místa, kde trasa procházela loukami, pasekami, křižovala silnice nebo míjela stavení. „Ve Františkově bylo několik opuštěných domků a skalka zvaná Biertopf, odkud měli příslušníci SNB (Sbor národní bezpečnosti) a pohraničníci výhled na louku, přes kterou také někdy trasa vedla,“ uvedla Korousová. Na konci louky u lesa je od roku 2004 pomník převaděčům.

Šumavsko je podle JCCR nový název, který zahrnuje jihočeskou část Šumavy a její podhůří. Jde o území s rozlohou 980 kilometrů čtverečních a přes 50 obcí.

Národní park Šumava se rozkládá na více než 680 kilometrech čtverečních. Loni ho navštívilo 2,3 milionu lidí, meziročně asi o 300.000 víc.

vkc dr

Prozkoumejte také naše tipy na cyklotrasy na Šumavě.

Turistické trasy na Šumavě a tipy na výlety v Jižních Čechách.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama