První výstava Vlastivědného muzea v Olomouci roku 2022 představuje kreslený humor Lubomíra Lichého

„Mám rád černý humor, konečně dost kreseb se dá zařadit do téhle škatulky, ale nevyhýbám se ani jinému zaměření. Také to je ilustrování knížek a úplně naposled komiksy. V nich je kresba trochu z jiného soudku. Protože patřím do staré generace autorů, všechno je to ruční práce, žádné grafické programy. No a co se týká inspirace, tak to je pro mne i po všech těch letech velká neznámá. Nechám to spíš na návštěvnících výstavy“. (Lubomír Lichý, prosinec 2021).

Lubomír Lichý – výtvarník, hudebník, textař a golfista, v současné době asi nejvíc výtvarník. Forma na golf není, protože se netrénuje a na hudbu se začínám cítit starý.

Narozen 24.12.1945 v Bánské  Bystrici v rodině důstojníka, který možná tajně doufal, že syn se také stane vojákem z povolání. Nedopadlo to a po neúspěšném pokusu o studium na umělecko-průmyslové škole, jsem vystudoval také průmyslovku, ale stavební. Stavební průmyslovka byla v Hradci Králové na Pospíšilově třídě a upřímně řečeno se stala náhradním řešením. Mně a spolužáka K. Kobosila (pozdějšího designéra) totiž ředitel ZŠ nedoporučil na průmyslovku uměleckou pro nedostatek talentu. Tak jsem po deváté třídě místo techniky malby a grafiky do sebe nasával techniku staveb, deskriptivu, stavařské řemeslo atd. Na druhou stranu zase znalosti stavařiny se hodily pro praktický život. Znáte to: postav dům, zasaď strom a zploď syna. Pořadí není rozhodující, ale podařilo se. Navíc obě děti, dcera a syn jsou ve svých profesích úspěšné.

Do pozice výtvarníka na „ volné noze“ jsem se dostal až v roce 1990, spoluprací s časopisy a novinami. Asi nejvíc mi dala spolupráce se Zemskými novinami, kde jsem devět let každodenní kresbou komentoval politické dění u nás.

Foto: ©Vlastivědné muzeum v Olomouci

Ještě jeden koníček se v mém životě pral s výtvarnem o své místo na slunci. Byla to muzika. V roce 1971 se odehrála moje krátká epizoda profesionálního hudebníka, kterou bych rád připomenul. V roli muzikanta jsem chtěl vyrazit do světa, což obnášelo hraní v barech a podobných důstojných prostorách. Celá naše čtveřice byla natěšena na zahraniční angažmá, ale základní chybou se stal náš název. Použili jsme první písmena z našich křestních jmen (Honza, Evžen, Lubomír a Petr), která jsme sestavili do slova H.E.L.P. Nepomohlo oddělení písmen tečkami, státní bezpečnost v roce 1972 bystře usoudila, že se chystáme volat o pomoc a chceme emigrovat. Tohle jsem se dozvěděl mnohem později, schizofrenie doby mi zasadila ránu, ale asi to tak mělo být.

Pokud se týče zaměstnání, tak jsem absolvoval všechno možné – od pomocného stavebního dělníka, přes vedoucího údržby až po výtvarníka na volné noze. V listopadu 1989 jsem byl zaměstnán na Vysokoškolských kolejích, kde jsem prožíval „revoluci“ od prvních nesmělých krůčků studentů až k průvodům a manifestacím v Hradci Králové na Velkém náměstí.

Pak byla krátká epizoda podnikatelská, která se týkala vytvořením firmy na distribuci tisku, knih atd. a od podnikání jsem utekl zpět k výtvarnu. Ne proto, že bych byl nestálý, ale necítil jsem se dobře v roli podnikatele a neakceptoval jsem změnu, kterou nová situace dělala s lidmi kolem mne. Kumšt mě nadobro odtáhl a myslím, že jsem udělal dobře , vůbec toho nelituju. A tohle všechno jsem absolvoval se svou celoživotní manželkou, která při mně stála ať bylo líp, nebo hůř. A také je tím prvním kritikem, když se u mne  zastaví múza.

Jsem členem České unie karikaturistů a Unie výtvarných umělců v Hradci Králové. Ilustroval jsem více, než 90 knih, z toho je 9 knih autorských. Několik cen v mezinárodních soutěžích v kresleném humoru.

Více na : www.lichy-kresby.cz 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

BUDYŇSKÝ POUTNÍK 2021

Icon 26.07.2021

Již po dvacáté šesté se sejdeme na akci Budyňský poutník. Tento festival Vám přináší opako...

Celý článek

Nejhezčí voříšek – Výstaviště Louny

Icon 06.08.2021

Registrace soutěžících probíhá od 9:30 do 10:15. Na akci je možné se registrovat přímo na ...

Celý článek

Pozvánka Na pohodu

Icon 22.08.2021

Programem Vás budou provázet celé odpoledne kejklíři z organizace Ledovec. Divadélko DIK z...

Celý článek

Street Food Festival: Z dovolené na dovolenou

Icon 30.08.2021

Zveme vás na Street Food Festival: Z dovolené na dovolenou v Praze 10, Dolní Měcholupy. Pr...

Celý článek

Za podzimními barvami řeky Vltavy

Icon 06.09.2021

Vychutnejte si podzimní vltavskou přírodu v kombinaci s historickými památkami, plavebními...

Celý článek

Přívozem jen na druhý břeh, ale i do ZOO!

Icon 12.09.2021

Od června do října provozuje Jihočeská plavební spol. dva lodní přívozy na Hlubocku. Přímo...

Celý článek