Do Bílovce přijede sv. Martin v sobotu a na zámku se bude podávat zdarma polévka

V sobotu 13. listopadu 2021 dorazí už v 10 hodin dopoledne na nádvoří bíloveckého zámku svatý Martin na svém koni. Při této příležitosti rozhodla Její milost, paní Bohunka Alžběta baronka Sedlnitzká z Choltic, paní na Bílovci a Kunčicích, že bude v tento den podávána všem příchozím na zámek zcela zdarma dobrá a hustá polévka, jako velké poděkování za úspěšnou zámeckou sezónu. A samozřejmě nebude chybět ani bohatý doprovodný program, který bude završen podvečerním lampionovým průvodem.

Reklama

Od 12 do 14 hodin se nádvořím zámku ponesou tóny hudebního doprovodu cimbálové muziky Poštár, a od 15 do 17 hodin kapely Banda del Cafe. Návštěvníci si zde mohou nakoupit nejrůznější rukodělné výrobky jako jsou mýdla, svíčky, minerály, šité výrobky, čepice, domácí marmelády nebo si pochutnat na bohatém občerstvení, chybět nebudou oblíbené trdelníky, bramborové placky, domácí cukrovinky, perníčky ani grilované sýry. Spolek Strážci – Guardians zajistil doslova celodenní program pro děti,“ popisuje akci, jejíž organizátorem je Kulturní centrum v Bílovci, Monika Hořínková, vedoucí muzea a Turistického informačního centra s tím, že od 8:30 do 17:00 hodin bude také otevřeno muzeum. „Návštěvníci si v muzeu mohou mimo jiné zakoupit také předměty a publikace vydané k výročí 700 let od založení našeho města. Všechny zveme rovněž do nové expozice v suterénu zámku s názvem Skrytý středověk, komentované prohlídky začínají v 16 hodin a vstupenky jsou k zakoupení přímo na pokladně TIC a muzea nebo online na www.vstupenky.kcbilovec.cz,“ pokračuje Monika Hořínková.

Akci zakončí v 17:30 hodin lampiónový průvod, pořádaný k připomenutí sametové revoluce. Sraz účastníků je v 17.15 hodin na nádvoří zámku a průvod půjde na Slezském náměstí, kde je na 17:45 hodin připraveno hudební vystoupení Gabriely Dreslerové a Davida Tichopáda na náměstí.

Tím však letošní kulturní akce zdaleka nekončí. Kulturní centrum již nyní chystá otevření nové muzejní výstavy Kouzlo Vánoc, znovu začaly i přednáškové cykly jak v muzeu, tak v knihovně a připraveny jsou i další dokumentární krátké filmy o Bílovci. „V prosinci, pokud to situace dovolí, se lidé mohou těšit na vánoční koncerty Rozmarýnky a kapely BHP a také na Mikulášský jarmark s rozsvěcením vánočního stromu. Chystáme vydání další knihy pana kastelána Eduarda Valeše a příští letní sezónu určitě návštěvníkům opět obohatíme o nové zážitky,“ zve všechny Monika Hořínková.

A jaká byla letošní sezóna věnovaná 700. výročí založení města?

Moc jsme se těšili na velké oslavy v rámci Dne města, ale epidemiologická situace nám nebyla nakloněna, o to více si vážím dalších akcí, které se ve spolupráci s Kulturním centrem v Bílovci a zámkem podařily letos uskutečnit. A nebylo jich zrovna málo, což je super,“ konstatuje starostka města Bílovce Renata Mikolašová a pokračuje: „Pro pořadatele nebylo vůbec jednoduché zorganizovat tyto akce v souladu se všemi platnými koronavirovými pravidly, ale povedlo se jim to na výbornou. U všech prohlídek šla návštěvnost oproti loňskému roku nahoru, což je největší pochvala pro všechny tyto lidi, kteří se snaží život v Bílovci občanům oživit.“

A co vše se tedy povedlo? „V průběhu léta proběhly dvě větší akce v areálu bíloveckého zámku, a to Hradozámecká noc a Ukázka živé historie aneb Bílovec v roce 1918. Úspěšně jsme pokračovali v zážitkových prohlídkách větrného mlýna na Nových Dvorech, které byly v průběhu výše zmíněných dvou akcí doplněny o dopravu na mlýn historickým Tatrabusem. Probíhaly prohlídky věže kostela sv. Mikuláše, procházky historickým centrem města s kastelánem zámku a komentované prohlídky kaple sv. Barbory. V měsíci září jsme otevřeli zcela novou expozici v suterénu bíloveckého zámku s názvem Skrytý středověk, kterou je možné navštívit také v zimních měsících. Nedávno se nám také podařilo otevřít dvě nové naučné stezky našim městem, které seznamují s krásnou přírodou a zajímavostmi v lokalitě Hubleska a Údolí Jamníku,“ shrnuje letošní kulturní bíloveckou sezónu Monika Hořínková. „Kromě toho jsme již na sklonku loňského roku vydali kalendář města Bílovce s historickými snímky města, pamětní minci k 700. výročí založení, podařilo se nám vydat a slavnostně pokřtít dvě publikace, a to Stručné dějiny města od založení do roku 2020 od Zdeňka Kuchty a knihu fotografií s názvem Bílovec obyčejně i neobyčejně, která mapuje oblíbenou fotografickou soutěž stejného názvu, konající se pod taktovkou pana Petra Nastálka. Od června do konce října byla v půdních prostorách bíloveckého muzea nainstalovaná výstava Poklady z půd aneb střípky z dějin Bílovce. A na pokladně TIC a muzea je možné stále zakoupit také menší upomínkové předměty vydané k tomuto výročí.“

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama