64. Bezručova Opava

„Síla ženy“ – tak zní téma letošního ročníku festivalu Bezručova Opava, který se pokoušíme realizovat v nelehké „době covidové“, plné uzávěr a drastických omezení, již potřetí. Původně se téma mělo uskutečnit pod praporem festivalu Další břehy v dubnu 2020 a poté 2021. Ale jak známo: na třetí pokus to musí vyjít! Rozhodli jsme se tedy co nejvíce zachovat původní plánovaný program, jak jen to půjde, a naskytla se také možnost nabídku rozkošatět, doplnit a umocnit původní plány tak, aby toto krásné, aktuální a celospolečensky potřebné téma vyznělo co nejlépe.

Téma je poctou „ženskému světu“ a jeho podílu na životě každého lidského společenství. Bohatý a pestrý festivalový program bude věnován ženám, které svým životem, prací a svým odkazem pevně drží a držely klenbu našeho křehkého světa, ve kterém přebujele dominují muži. Jsou to ženy silné, inspirující, rebelující, bojující, neústupné, divoké, hrdé, milující a oddané ideálům a svému poslání na tomto světě. Ženám, bez kterých by se svět otáčel jinak, hůře, katastroficky.

64.ročník jednoho z nejstarších kulturních festivalů České republiky, který proběhne od 1. září do 4. října, bude zvolené téma, jak je jeho doménou a unikátní vlastností, zpracovávat a zkoumat prostřednictvím všech uměleckých druhů a nabídne v rámci oficiálního i doprovodného programu 11 filmových projekcí, 15 divadelních představení, 18 koncertů, 8 výstav, 8 přednášek a besed, 6 literárních pořadů, několik tanečních programů, ale také speciální programové bloky stvořené na zakázku festivalu nebo autobusový zájezd na zámek Kunín za jednou z největších osobností našeho regionu hraběnkou Marií Walburgou z Kunína, která byla letos v rámci „Roku osvícenské šlechty“ označena jako první dáma Moravy.

Více než sedmdesát programů naplňujících všechny podoby umění mohou někdy zdravě provokovat, dotýkat se témat tabuizovaných, témat neřešených a společností vytěsňovaných, abychom znovu a znovu poukazovali na fakt, že to je právě žena, která musí vrátit lidstvu ztracený ráj, onu drahocennou perlu spočívající na dně vlastního srdce, jak to krásně vyslovila naše Božena Němcová.

Událost na FB: www.facebook.com/bezrucovaopava

Další info na: https://www.opava-city.cz/cz/nabidka-temat/kultura-akce-mesta/mestske-kulturni-festivaly/bezrucova-opava/aktuality/bezrucova-opava-2021-sile-zen.html

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Homérova Iliada v Lidicích

Icon 22.07.2021

Divadlo Bez zábradlí a památník Lidice vás zvou na jedinečné provedení moderní dramatizace...

Celý článek

Brněnská muzejní noc v Muzeu romské kultury

Icon 01.08.2021

Po roční pauze se na vás v trochu netradičním termínu těší Muzeum romské kultury na Brněns...

Celý článek

Mosty u Jablunkova oslaví 400 let od vzniku opevnění Šance

Icon 18.08.2021

MOSTY U JABLUNKOVA NA KONCI TÝDNE SLAVÍ 400 LET OD VZNIKU OPEVNĚNÍ ŠANCE. KDYSI OCHRANA OB...

Celý článek

Pardubice budou v září RETRO

Icon 28.08.2021

Víkendová akce s názvem RETROMĚSTEČKO (nejen) ČSLA, setkání HASIČŮ a bezpečnostních složek...

Celý článek

Zahrada Čech 2021

Icon 02.09.2021

Jubilejní 45. ročník veletrhu Zahrada Čech zaměřený na všechny zahrádkáře, chalupáře, kuti...

Celý článek

Výsostný melodik Shai Maestro přijede poprvé s kvartetem

Icon 11.09.2021

Z vynucené covidové pauzy se izraelský skladatel a pianista vynořil posílený a inspir...

Celý článek