Mosty u Jablunkova oslaví 400 let od vzniku opevnění Šance

MOSTY U JABLUNKOVA NA KONCI TÝDNE SLAVÍ 400 LET OD VZNIKU OPEVNĚNÍ ŠANCE. KDYSI OCHRANA OBCHODNÍ STEZKY, DNES TURISTICKÉ LÁKADLO.

Ve své době sloužilo obraně obchodní stezky i oblasti, dnes je to turistická atrakce. Jablunkovská Šance (psáno také šance, také pojmenovávána jako pevnost Velká šance) byla postavena před 400 lety a zřejmě začala sloužit v měsíci červenci 1621, proto se radnice v Mostech u Jablunkova rozhodla oslavit výročí právě o prázdninách. „Slavíme šňůrou akcí. Na ty hlavní zveme širokou veřejnost v pátek 20. a po celý den v sobotu 21. srpna. Na pátek je připravena šou improvizovaného divadla, přímo na opevnění pak v sobotu připomene řada akcí také historické momenty,“ zve starosta Mostů u Jablunkova Ondřej Niedoba. Vstupné je na akce zdarma.

Obec už začátkem srpna spustila zábavnou geolokační hru s názvem Velká šance pro pěšáka, která účastníky historií opevnění a jeho dobývání provede a už běží také tematická výstava fotografií v Gorolském informačním centru.

Oslavy 400. výročí vzniku Velké šance zahájí v pátek 20. srpna v 17:30 v kulturním domě PZKO vystoupení Divadla improvizace ODVAZ z Ostravy, inspirované historií opevnění kolem Mostů u Jablunkova.

V sobotu 21. srpna od 11:00 hodin se odehraje hlavní část oslav přímo na opevnění v Mostech u Jablunkova. Program ŠANCEFESTU je historický i současný. Ten historický zahrne ukázky života v posádce – vojenské i životní situace, ukázky bitev nebo slavnostních salv. Účastníci se budou moci projít interaktivní expozicí vytvořenou právě k výročí. ŠanceFest zabaví i děti, nebude chybět jarmark a kulturní program – vystoupí Górole, kapela Ragojka, Bohuš Matuš, kapela Sagar, Adam Ďurica a další. V doprovodném programu si diváci mohou užít soutěž ve vaření guláše nebo společné vyřezávání. Vedení města předá v sobotu odpoledne ceny významným osobnostem Mostů u Jablunkova a vyhlásí vítěze fotosoutěže. Den moderuje DJ Lowa.

Praktické informace: Zájemce odveze na místo oslav v sobotu kyvadlový autobus z Mostů. Resp. tam lze dojet na kole či dojít pěšky díky geolokační hře s názvem Velká šance pro pěšáka. Akce se budou řídit platnými protiepidemickými opatřeními. Parkování v areálu je omezené, je tedy lepší dojít pěšky například z parkovišť u hřbitova nebo vlakového nádraží.

Historie

V 16. století byl vybudován pás opevnění proti Turkům, který se táhl podél slezské zemské hranice. Před staletími Šance bránila cizincům ve vstupu do Jablunkovského průsmyku a dále do země. Dnes láká k návštěvě turisty i místní. Jablunkovská šance představuje typický (a v Česku zároveň dnes unikátní) příklad opevnění prostoru horského přechodu.

Systém opevnění budovaný na jižní a jihovýchodní hranici Slezska od 16. do 19. století se nachází na území tří států – České republiky, Slovenské republiky a Polska, především v okolí Jablunkovského průsmyku (551 – 605 m. n. m.). Již od pravěku tudy vedla obchodní stezka, od středověku byla nazývána měděnou – dopravovala se tudy především ruda z hornouherských dolů. Od 16. století nabýval průsmyk na významu jako strategický i vojenský bod a hlavně turecké nebezpečí se stalo impulsem k vybudování první pevnosti ve Svrčinovci – Staré šance (1578).

Velká šance vznikla v období třicetileté války, a to buď v roce 1621, nejpozději však v 1626. V 17. století byla šance posílena a přebudována do tvaru pravidelné hvězdy a následně prohlášena za zemskou pevnost chránící jablunkovský průsmyk. Dodnes se zachovaly příkopy s valy, obranný příkop a zbytky hradeb původního opevnění. Celý komplex opevnění byl několikráte zdokonalován. Na počátku 18. století (1724 – 1729) byl pak přebudován radikálně: Znovu byly postaveny brány, prachárna, kasárna, skladiště a jiné potřebné budovy (např. pekárna). Rozšířeny byly také zemní valy a stěny příkopu byly zpevněny kamenným zdivem. Celý prostor opevnění zabíral plochu cca tří hektarů. Tato přestavba dala Šanci podobu, jejíž pozůstatky lze obdivovat dodnes. Jsou vidět zřetelné valy a příkopy, je stále patrný hvězdicovitý tvar opevnění, vyčištěný od náletových keřů a stromů. Poslední úpravou opevnění prošlo v roce 1808 za tehdejšího velitele pevnosti plukovníka Martinice.

Akce pořádá obec Mosty u Jablunkova. Finančně podpořili Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury ČR.

Aplikaci ke hře Velká šance pro pěšáka si zájemci stáhnou do svých mobilních telefonů z adresy qr.geofun.cz/602 – nejprve aplikaci Geofun a poté hru „Velká šance pro pěšáka“. Start je možný od chaty Skalka nebo od Gorolského informačního centra. Účastníci mají za úkol pomoci najít Vilémovi jeho ztracený pluk a zachránit mu tak život.

Program

IMPROSHOW: VELKÁ ŠANCE S ODVAZEM
Originální show Divadla improvizace ODVAZ, do které se zapojí i diváci.
Inspirace historií opevnění v Mostech u Jablunkova.
Termín: Pátek 20. 8. 2021, od 17.30
Místo: Dům PZKO – Kasowy, Mosty u Jablunkova
Vstupné: zdarma

Podrobný program na webu obce www.mostyujablunkova.cz a www.sancefest.cz .

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Zámecká kovárna v Holešově zahájí prázdninové ukázky kovářské práce

Icon 01.07.2021

Holešov (Kroměřížsko) 29. června (ČTK) – Zámecká kovárna v Holešově na Kroměřížsku z...

Celý článek

V Krkonoších bude od 1. prosince kvůli jelenům zákaz vstupu na některé cesty

Icon 27.11.2021

Vrchlabí (Trutnovsko) 27. listopadu (ČTK) – V Krkonoších začne od středy 1. prosince...

Celý článek

Petřínská rozhledna bude od pátku do neděle slavit 130 let od otevření

Icon 19.08.2021

Od pátku do neděle si lidé budou moci na petřínském vrchu v Praze připomenout výročí otevř...

Celý článek

V Olomouci vás 18. a 19. června čeká spojení tří akcí v jeden velký festival

Icon 07.06.2021

Ve Smetanových sadech budou pro děti budou připraveny hry, soutěže, jízda na ponících, ská...

Celý článek

Den lesa v Jihočeském zemědělském muzeum v Netěchovicích

Icon 25.06.2021

Dne 3.7.2021 od 10:00 se v Jihočeském zemědělském muzeum v Netěchovicích uskuteč...

Celý článek

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré a na co se těšit v červenci

Icon 01.07.2021

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré jsou otevřeny každý den kromě pondělí,...

Celý článek