Podzemní prohlídky pevnosti, muzeum města a Josefínské slavnosti!

To vše a ještě mnohem více nabízí pevnostní město Terezín. Terezínská pevnost byla založena roku 1780 císařem Josefem II. za účelem obrany hranic Čech proti útokům ze severu a představuje vrchol evropského bastionového pevnostního stavitelství.

Rozsáhlé hradby, které obepínají celé město nabízí řadu možností, jak se s jejich historií seznámit. Ideální je začít  v Retranchemenentu 5, kde je parkoviště a Informačním centrum a odkud se vychází i na prohlídky po opevnění a podzemních chodbách. K vidění je zde také několik expozic o vzniku a fungování pevnosti Terezín. Během poutavé prohlídky se dozvíte řadu zajímavých informací a poznáte Terezín trochu jinak. Největším a velmi zajímavým turistickým lákadlem je pak prohlídka podzemních chodeb s lucerničkou.

Muzeum Terezína

V prostorách Retranchementu V je zřízeno vůbec první Muzeum Terezína zabývající se historii města a pevnosti od založení až po období První republiky. Dozvíte se zde, proč a jak pevnost vznikla a jak se stavěla. Jak se v ní žilo i jak se ve 20. století bourala, tedy vlastně v případě Terezína nebourala. Sedm sálů vás provede staletími i jednotlivými tématy. Uvidíte model dobývání pevnosti, obrovský model Terezína jako takového a mnoho dalšího!

Josefínské slavnosti

Jak nasát Terezín všemi smysly, je vyrazit první říjnovou sobotu – 2. 10. 2021 na Josefínské slavnosti. Slavnosti jsou situovány do období 18. století a jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Letos tomu bude 241 let od založení pevnosti. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech, Slovenska, Německa, Polska, Francie, Rakouska, Ruska, Srbska a dalších států.

Co vás čeká?

Vrátíte se na jeden den do období pestrobarevných uniforem a krajek, do doby střelného prachu i sličných dam. Projdete si vojenské ležení, tržiště, stará řemesla a okusíte dobu dávno ztracených staletí. Zažijete vřavu dobývání pevnosti, projdete se po terezínských hradbách i jeho podzemí a okusíte něco opravdu netradičního. 

Pevnost Terezín je tu pro vás!

Více na www.stredohori.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu