Festival umění a kreativity ve vzdělávání od 2. 2. 2022 v DOXu

Jak se připravit na výzvy dnešního i budoucího světa? Co a jak (se) učit v mnohdy těžkopádném školním systému? Pro všechny, kterým to není FUK, je určen druhý ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání, který organizují Centrum současného umění DOX a Společnost pro kreativitu ve vzdělávání ve spolupráci s platformou uMĚNÍM. Festival umění a kreativity ve vzdělávání FUK proběhne od 2. do 22. února 2022, online i offline. Zapojeno je přes 30 kulturních subjektů napříč republikou a účastníky čeká více než 110 festivalových aktivit.

Co a jak (se) učit v dynamické době? Ukazuje se, že učení prostřednictvím umění a uměleckého myšlení má velice široký potenciál. Zapojení umění do procesu učení, tzv. kreativní učení, vytváří bezpečné, nesoutěživé a podnětné prostředí, které podporuje radost z učení a poznávání, nastavení rovných příležitostí a wellbeing každého žáka. Jde o mezioborový přístup, který pohlíží na člověka jako na celek a rozvíjí ho po stránce kognitivní, emocionální, sociální, etické i fyzické. Otevírá prostor pro dialog, zpochybňování neudržitelných návyků a norem, spoluvytváření hodnot a alternativ budoucnosti. 

„Dosud nevyužitý potenciál vidíme také v díle a celostním přístupu Jana Amose Komenského k člověku. Jeho výrok Posláním od začátku do konce budiž hledati a nalézati způsob, který by umožnil, aby učitelé méně učili, žáci se však více naučili, aby ve školách neměl místa křik, pocit ošklivosti, vědomí marné prácesouvisí s myšlenkou cílevědomé tvořivé činnosti, v níž viděl Komenský nejlepší nástroj utváření vztahů člověka ke světu už před pěti sty lety,“ říká Jiří Raiterman, vedoucí vzdělávacích a rodinných programů Centra DOX.

Program pro rodiče, rodiny s dětmi, dospívající, učitele, školy, odborníky a veřejnost přinese workshopy, přednášky, debaty, kulaté stoly, představení, rodinné dílny z oblastí výtvarného umění, designu, hudby, tance, divadla, literatury, historie, digitálních médií či společnosti. Školy si v období festivalu mohou objednávat programy za zvýhodněných podmínek. Festival bude zahájen online 2. 2. 2022 netradiční prezentací zapojených organizací a představením programu. 

„Máme radost, že se v letošním roce festival rozšířil i do regionů, a tak mohou zájemci navštívit programy pro veřejnost ve Sladovně Písek, 8mičce v Humpolci, Moravské galerii v Brně nebo ve Veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem. Ve spolupráci s Galerií Sladovna vytvoříme pod vedením režiséra a scénografa Tomáše Žižky v Písku a Praze dvě umělecké laboratoře LAB Komenský, ve kterých mj. proběhne 15. února paralelní workshop propojený telemostem a diskuze na téma kreativního přístupu ke vzdělávání Jana Amose Komenského,“ přibližuje Marie Pánková z platformy uMĚNÍM.

Organizátoři festivalu oslovili pro tento ročník také zahraniční hosty. James Lawlor z organizace Narrative 4 představí 9. února v DOXu metodiku vzdělávacího projektu založeného na konceptu sdílení příběhů a radikální empatie. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v Praze přijal pozvání psycholog Boris Cyrulnik, jehož přednáška proběhne v rámci komponovaného programu na téma wellbeing dětí 17. února. 

Cílem festivalu je seznámit širokou veřejnost s konceptem kreativního učení a představit bohatou nabídku programů organizací ze sítě uMĚNÍM. 

Kompletní program na www.fuk.education a v události bit.ly/FUK2022 

Výběr z programu

3. 2. Když byli dětmi – workshop pro seniory v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě

5. 2. Komentovaná prohlídka pro děti Bytem sběratele v 8mičce v Humpolci

5. 2. Ateliér – povídání s vlky v dětské galerii Lapidárium v Broumově

6. 2. Mezigenerační program porozUMĚNÍ v Národní galerii Praha. Mění umění naše porozumění? Open studio v Korzu Veletržního paláce, aktivity úplně pro každého, bez rozdílu věku, přístupné po celý den.

8. 2. Sledujeme – online publicistický formát s novináři a umělci zaměřený na význam kreativního vzdělávání a jeho pozici v médiích 

9. 2. Příběhem v DOXu – slavnostní zahájení vzdělávacího projektu Příběhem inspirovaného metodikou Narrative 4, jejímž zakladatelem je přední irský spisovatel Colum McCann. Prezentace irského koordinátora Narrative 4 Jamese Lawlora, české koordinátorky Lucie Laitlové a kulatý stůl na téma síla a význam příběhu ve vzdělávání. Program se letos stane součástí stálé nabídky vzdělávacího programu Centra DOX v oblasti literatury.
13. 2. Vyprávět zvukem – workshop pro děti v Kunsthalle Praha. Šlo by vyprávět příběhy jen zvukem nebo namalovat audioobraz? 

13. 2. Poklady odpady – celodenní workshop ve Veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem

 – loutkové divadlo z recyklovaného odpadu

14. 2. Site specific workshop na téma Komenský – open class pod vedením tandemu umělec-pedagog, ve které si zájemci vyzkouší principy kreativního vzdělávání i designového procesu 

15. 2. Laboratoř Komenský – online kulatý stůl s umělci, pedagogy a odborníky. Jak vnímal J. A. Komenský kreativitu v rámci své vize o vzdělávání? Jak zpřístupnit Komenského vizi kreativně v dnešní době? Jak může fungovat formát umělecké laboratoře? Zájemci se mohou přihlásit na workshopy, které proběhnou v DOXu a ve Sladovně v Písku a budou propojeny telemostem.

17. 2. Přednáška francouzského dětského psychologa Borise Cyrulnika a navazující online kulatý stůl na téma wellbeing dětí. Wellbeing je důležitým předpokladem kvalitního vzdělávání dětí. Co všechno je jeho součástí?

18. 2. Poslední bitva maršála Koněva – představení Klubu mladých diváků. Bylo nebylo, mezi Východem a Západem, mezi bývalým sovětským blokem a EU, mezi historií a současností, stál na malém náměstí v Praze pomník ruského maršála. Jednou v noci ho však někdo polil rudou barvou…

19. 2. Škola v DOXU – pedagogický workshop Centra DOX ve spolupráci s Post Bellum. Učitelé získají možnost vyzkoušet si na vlastní kůži dva vzdělávací programy: Ohromný kotouč slunce a S kůží na trh k aktuální výstavě Nadějné vyhlídky.

21. 2. Jak nezabít talent – diskuze s odborníky a umělci. Rozpoznat talent a včas jej podpořit není snadné a vyžaduje vhodné vedení pedagoga. V MenARTu neustále připomínají myšlenku, že za každým úspěšným žákem stojí minimálně jeden osvícený pedagog. 

Organizátoři festivalu

Centrum současného umění DOX
uMĚNÍM – Platforma pro kreativní učení
Společnost pro kreativitu ve vzdělávání (SPKV)

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *